Aizguva pieredzi atkritumu un notekūdeņu dūņu  apsaimniekošanas jomā Norvēģijā

No 23. līdz 26. septembrim Augšdaugavas novada pašvaldības Centrālās pārvaldes un komunālās saimniecības uzņēmumu darbinieki Divpusējās sadarbības fonda iniciatīvas “Atkritumu izgāztuvju un notekūdeņu dūņu izraisītā vēsturiskā piesārņojuma novēršana un teritoriju atgriešana apritē” ietvaros apmeklēja Hamaras pašvaldību, Norvēģijā. Pieredzes apmaiņas vizītes mērķis bija nodrošināt pieredzes, zināšanu un labās prakses apmaiņu starp Augšdaugavas novada pašvaldību un donorvalsts partneriem sadzīves atkritumu un notekūdeņu dūņu  apsaimniekošanas jomā, akcentējot aprites ekonomikas pamatprincipu nozīmīgumu.

Vizītes ietvaros tika organizēta tikšanās ar Hamaras pašvaldības pārstāvjiem Hamaras pašvaldības centrālajā birojā un plānošanas laboratorijā (City Lab). Klātienē tika apmeklēts atkritumu šķirošanas, sadzīves lietu otrreizējas izmantošanas un labošanas centrs Sirkula, reģionālā sadzīves atkritumu sadedzināšanas siltumcentrāle Eidsiva Bioenergi, notekūdeņu attīrīšanas iekārtas HIAS, Dabas skola. Notika tikšanās, diskusijas ar kompetentiem nozaru speciālistiem. Vizītes laikā  tika skatīti notekūdeņu dūņu un slēgto atkritumu izgāztuvju apsaimniekošanas piemēri, potenciālo resursu atgūšanas iespējas, ka arī iedzīvotāju līdzdalība vides kvalitātes mērķu sasniegšanā. Hamaras pašvaldības komunālās saimniecības uzņēmumi dalījās pieredzē par inovatīvu risinājumu ieviešanu notekūdeņu dūņu apstrādes procesos, efektīvām resursu atgūšanas iespējām atkritumu apsaimniekošanā.

Gūtās atziņas liek secināt, ka atkritumu šķirošana nav mīts, bet gan iedzīvotāju ikdienas dzīves paradums, kas nodrošina izejvielu otrreizējo pārstrādi, būtiski samazina negatīvo ietekmi uz apkārtējo vidi, kā arī ievērojami taupa dabas resursus. Vienlaikus, lai samazinātu mūsu atkritumu poligonos apglabāto atkritumu daudzumu, ir būtiski īstenot projektus, kas nodrošinātu iespēju veikt atkritumu reģenerāciju, tos sadedzinot, tādējādi iegūstot siltumenerģiju.

Divpusējās sadarbības fonda iniciatīva “Atkritumu izgāztuvju un notekūdeņu dūņu izraisītā vēsturiskā piesārņojuma novēršana un teritoriju atgriešana apritē” īstenota Norvēģijas finanšu instrumenta 2014.–2021. gada perioda programmas "Klimata pārmaiņu mazināšana, pielāgošanās tām un vide" ietvaros.

Putni mākslinieku redzējumā