Augšdaugavas novadā tiks veidotas pagastu apvienības
28.03.2024
AKTUĀLI
Šogad Augšdaugavas novadā tiks veidotas jaunas pagastu apvienības. To paredz grozījumi Augšdaugavas novada pašvaldības nolikumā. Kārtība, kādā tiek apstiprināti saistošie noteikumi, nosaka, ka pirms noteikumu apstiprināšanas domes sēdē tiek rīkota publiskā apspriešana, ļaujot iedzīvotājiem izteikt viedokli. Vairāku pagastu iedzīvotāji iesniedza savus priekšlikumus, tāpēc pirms lēmuma pieņemšanas pašvaldība rīkoja tikšanās ar novada iedzīvotājiem, lai skaidrotu strukturālo izmaiņu nepieciešamību, uzklausītu viedokļus un pieņemtu labāko risinājumu. Divu nedēļu laikā notika tikšanās vairākos pagastos – Subatē, Eglainē, Bebrenē, Dvietē, Šēderē un Ilūkstē kopā ar Pilskalnes pagastu, kā rezultātā tika veiktas izmaiņas sākotnējā vīzijā. Tiek plānots, ka pagastu apvienību veidoli izkristalizēsies aprīlī.
Augšdaugavas novada pašvaldības izpilddirektors Pēteris Dzalbe skaidro, ka visas minētās izmaiņas nepieciešamas, lai mazinātu administratīvo vienību skaitu, birokrātiju un meklētu risinājumus, kā nodrošināt katram novada iedzīvotājam pakalpojumu pieejamību. Jau no šā gada novadā sākuši darboties jauni 12 klientu apkalpošanas centri, taču jau līdz gada beigām paredzēts tādus izveidot visos novada pagastos, lai iedzīvotājiem būtu pieejami pašvaldības un valsts pakalpojumi. “Pakalpojumu pieejamība iedzīvotājiem ir galvenā prioritāte, ko pašvaldība pašlaik izskata. Otra prioritāte ir feldšeru punktu izveide pagastos, kur nav ģimenes ārstu prakses. Mēz uzskatām, ka ikvienā pagastā ir jābūt pieejamam vismaz ārsta palīgam, kur ģimenes ārsts var deklarēt savu otro un trešo prakses vietu. Jau tuvākajā laikā tiks noslēgti līgumi ar Nacionālo Veselības dienestu par feldšeru punktu izveidi Dubnā un Salienā, taču šobrīd risinām jautājumu par šādu punktu izveidi arī citos pagastos, lai nodrošinātu minimālu ārstniecības pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem, kuriem nav sava transporta vai nav pieejams sabiedriskais transports, lai dotos uz ģimenes ārsta praksi citā pagastā,” skaidro pašvaldības izpilddirektors. Pašvaldība uzsākusi sarunas arī ar VAS Latvijas Pasts par iespēju klientu apkalpošanas centros nodrošināt iedzīvotājiem minimālo pasta pakalpojumu – sūtījumu saņemšanu un nosūtīšanu. Tāpat tiks risināts jautājums, lai iedzīvotāji šajos klientu apkalpošanas centros varētu iegādāties SIA “AADSO” atkritumu maisus atkritumu izvešanas pakalpojuma saņemšanai.
“Daudzi kļūdaini uzskata, ka gadījumā, ja notiek pagastu pārvalžu apvienošana, tiek likvidēti pagasti. Augšdaugavas novadā joprojām paliek 25 pagasti un 2 pilsētas. Katras apvienības vadītājam būs noteiktas pieņemšanas katrā pagastā, kad viņam jābūt pieejamam. Šāda prakse pašlaik labi strādā Naujenes apvienībā. Pērn pievienojot Biķernieku pārvaldi Naujenei, tagad Biķerniekos strādā gan sociālais darbinieks, gan klientu apkalpošanas centrs, gan reizi nedēļā tur iedzīvotājus pieņem pagastu apvienības vadītāja Ināra Miglāne. Šādas administratīvās pārmaiņas nepieciešamas, lai mazinātu birokrātiju un neveidotos situācija, ka vienam sociālajam darbiniekam jāsniedz pakalpojums 1000 iedzīvotājiem, bet viens pagasts pārvaldnieks ir uz 500—600 iedzīvotājiem. Veidojot pagastu apvienības ar vismaz 1500 iedzīvotājiem, vismaz solidarizējamies ar saviem sociālajiem darbiniekiem.”
Paralēli notiek darbs pie kultūras un tūrisma jomas reformas, veidojot vienotu Kultūras un tūrisma pārvaldi, lai sakārtotu šo jomu, sabalansētu kultūras norises novadā.
Teksts, foto: Inese Minova