Čaklākie Ilūkstes pilsētas bibliotēkas lasītāji devās izzinošā ekskursijā

Ilūkstes pilsētas bibliotēka jau sesto gadu saviem bibliotēkas čaklākajiem lasītajiem pateicas ar bibliotēkas noorganizēto ekskursiju pa novadu un šogad 28. augustā mēs savus lasītājus vedām uz kaimiņpagastu aiz Daugavas uz Līksnu. Pirmais apskates objekts, kur mūs sagaidīja Līksnas kultūras darba organizatore Sintija bija Vissvētās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīca. Sintijas pavadībā mēs izstaigājām visu baznīcu, uzkāpām tornī un uzzinājām mazliet par baznīcas vēsturi. Tālāk ceļš veda uz Līksnas pagasta bibliotēku, kur mūs sagaidīja un savu gaismas pili parādīja bibliotēkas vadītāja Elita. Taču vispirms mūsu grupiņas dalībnieki tika iepazīstināti ar novadpētniecības istabu, kur apkopoti vēsturiski materiāli par Līksnu – par skaisto Līksnas pili, kas Pirmajā pasaules karā tika sagrauta, par ievērojamiem cilvēkiem, kuri ir nākuši no Līksnas vai viņu darbība ir bija saistīta ar Līksnu. Uzzinājām interesantus faktus par Emīliju Plāteri – Latgalē uzaugušo poļu, lietuviešu un baltkrievu nacionālo varoni, kura gatavojusies uzbrukt Dinaburgas cietoksnim. Diemžēl viņa pāragri mirusi poļu sacelšanās laikā 1831. gada ziemā.

Tālāk devāmies nelielā ekskursijā pa bibliotēku, kuru apmeklē 163 gan lieli, gan mazi līksnieši. Elita pastāstīja, kādi pakalpojumi tiek piedāvāti gan pieaugušajiem, gan bērniem. Stafeti pārņēma burvīgā kultūras pasākumu vadītāja Sintija, izrādot savu valstību – kultūras namu. Viņa pastāstīja kādi pasākumi tiek organizēti, kāda ir apmeklētāju atsaucība. Divu kultūras darbinieču vadībā devāmies uz skaisto, sakopto Līksnas parku, kur pie kapelas mūsu jauko grupiņu sagaidīja Līksnas kapelas saimniece Biruta Onzule ar savām palīdzēm. Jānovēl Birutai Onzulei veiksmi, atjaunojot vēsturisko ēku.

Pēc pastaigas pa parku mūs sagaidīja kliņģeris un kafija, kas bija tieši laikā. Pie kafijas tases mūsu čaklākie lasītāji uzdeva jautājumus, kas viņus interesēja par Līksnu, līksniešiem, dažādiem ar Līksnu saistītiem faktiem un notikumiem.

Atpakaļceļā uz Ilūksti vecajā Tiltu skolā apmeklējām talantīgo meistaru, kalēju Edgaru Vronski. Kolorīts, ar humoru apveltīts un ļoti, ļoti savu darbu mīlošs amatnieks. Fantastisks cilvēks, kurš mūsu grupai ļoti patika.

Pats pēdējais apskates objekts bija Patmaļu kapi, jo tur ir apglabāti Plāteru-Zībergu dzimtas pārstāvji. Šeit atrodas Mihala Plātera un viņa sievas Adelaidas, kā arī citu dzimtas pārstāvju atdusas vietas, masīvi kapakmeņi ar uzrakstiem poļu valodā. Visiespaidīgākais piemineklis rotā muižnieka Mihala Plātera (1777-1863) kapu. Tas veidots kā 6m augsta kolonna, kuras pakājē ir masīva monolīta akmens plāksne.

Paldies Ilūkstes apvienības pārvaldes vadītāja p.i. Rutai Buldurei par transporta nodrošināšanu un Augšdaugavas novada pašvaldībai par finansējuma piešķiršanu.

Aicinām bibliotēkas lasītājus čakli apmeklēt bibliotēku, lai nākošgad dotos ceļojumā uz citu mūsu novada pagastu!

Teksts: Ilūkstes pilsētas bibliotēkas vadītāja Ināra Valpētere
Foto: Skaidrīte Azarstarpe

Izsludināta pieteikšanās skatuves runas konkursam “ZELTA SIETIŅŠ”