Cauri gadsimtiem uz sarkanbaltsarkanā karoga dzimteni Cēsīm
08.11.2024
Izglītība
Baudot zelta rudeni, Špoģu vidusskolas 8. un 9.klases skolēni devās uz Cēsīm. Tur mūs laika rats aizveda uz viduslaiku pili Cēsīs “Iepazīsti Cēsu viduslaiku pili”. Ģide aicināja mūs iejusties Cēsu tapšanas pirmssākumos un nokļūt Zobenbrāļu ordeņa bruņinieku dzīvesvietā, iepazīties ar viņu dzīvesveidu. Protams, ordeņa mestru dzīvesveids krasi atšķīrās no apkārtējo zemnieku un amatnieku, kuri tos uzturēja, dzīves. Viena grupa tika iesaistīta aktivitātē, kurā viņi varēja iejusties seno bruņinieku kārtā, pielaikojot bruņinieku tērpus, savukārt otra grupa izprata viņu morālās vērtības: kas ir grēks un ļoti smags grēks, kādi sodi par to pārkāpšanu ir jāizcieš.
Cēsinieki ļoti lepojas ar savu vēsturi, varonību un izturību. Cēsis ir sarkanbaltsarkanā karoga rašanās pilsēta. Caur to gāja nozīmīgi tirdzniecības ceļi, tā jau 15. gadsimtā ieguva tiesības kalt naudu. Skolēnus īpaši aizkustināja Cēsu pils aizstāvju izmisīgi varonīgā rīcība, kad Ivana Bargā postošā uzbrukuma laikā 300 pils iedzīvotāji, tai skaitā sievietes un bērni, paši uzspridzinājās, lai nekristu gūstā. Interesanta likās pils mūru pārbūvēšana, piemērojoties arvien jaunākiem ieroču izgudrojumiem un tā laika novērošanas un noklausīšanās “kameras” iebūvētas pils sienās.
Pēc Cēsu pils apmeklējuma devāmies iepazīt daudz senākus laikus Cēsu novada Āraišu arheoloģiskajā parkā aktivitātē “Ceļojums cauri laikiem”. Senos laikus ģide uzbūra ar teiku pa lidojošajiem ezeriem un nogrimušajām pilīm. Āraišu ezerpils celta pēc 800 gada, un pirmie izrakumi veikti 19.gadsimta beigās, bet pamatīgi izpētīta 20.gadsimta 60.-70. gados. Skolēnos radīja pārsteigumu, ka šī apmetne tika saukta par pili, jo viņi ieraudzīja zemas koka ēkas, bet ģide norādīja, ka apbūves ir attiecināmas uz 9.,10.gadsimtu. Iepazinām koka ēku konstrukcijas, tā laika cilvēku sadzīves priekšmetus, bet visinteresantākā likās pārtapšana par turīgu 9. gadsimta meitu, jo ģide vienai skolniecei piedāvāja apģērbu, rotas un dažādus sadzīves priekšmetus, lai radītu priekšstatu par tā laika dzīvi. Tālāk devāmies uz akmens un bronzas laikmeta rekonstruētajiem mājokļiem Meitu salā. Arī te tika veidots priekšstats par seno laiku sadzīves apstākļiem, pārtikas iegūšanu. Skolēni paši varēja ar akmeni pret akmeni malt graudus un pasildīties pie simboliska ugunskura. Nodarbībās daudzi guva apstiprinājumu savām fantāzijām par senajiem zaru mājokļiem, bet arī izprata skarbos izdzīvošanas apstākļus.
Aktivitātes Cēsu pilī “Iepazīsti Cēsu viduslaiku pili” un Cēsu novada Āraišu arheoloģiskajā parkā “Ceļojums cauri laikiem” notika pateicoties “Latvijas Skolas somas” atbalstam.
Rakstu veidoja Špoģu vidusskolas skolotāja Aloīda Suveizda