Daugavpils novada muzejos valda īpaša atmosfēra
14.01.2021
AKTUĀLI
Šobrīd, ārkārtas situācijas laikā, visi muzeji un kultūras iestādes ir slēgti apmeklētājiem, tomēr visi cer, ka situācija drīz uzlabosies, un atkal būs iespēja apmeklēt muzejus, izstādes, baudīt mākslu un iepazīt mūsu novada bagāto vēsturi un kultūras mantojumu.
Daugavpils novada muzejos valda īpaša atmosfēra. Muzeja darbinieki vienmēr sagaida ar smaidu un viesmīlību, kas ļoti raksturīga Latgales reģionam. Interesanti stāstījumi, leģendas, meistarklases un dažādas nodarbības, kuras piedāvā muzeju programmas neatstās vienaldzīgus nedz bērnus, nedz arī pieaugušos.
Naujenes novadpētniecības muzejs un dabas informācijas centrs. Naujenes Novadpētniecības muzejs apmeklētājiem piedāvā iespēju izzināt novada vēsturi, etnogrāfiju, dabu, iepazīt izcilus novada māksliniekus, līdzdarboties radošajās darbnīcās, iesaistīties Lielā Augšdaugavas musturdeķa veidošanā, kā arī piedalīties muzeja rīkotajos pasākumos un doties ekskursijās pa Dabas parku “Daugavas loki”.
Slutišķu sādža un Slutišķu vecticībnieku lauku sēta. Slutišķu sādža atrodas Daugavas labā krasta terasē Markovas pilskalna pakājē. Vēstures avotos Slutiški kā ciems minēti jau 1785. gadā. Slutišķu sādžā vērojamas zemnieku mājokļu celšanas tradīcijas. Visu celtņu pamatā ir taisnstūra guļbūves ēkas, kas nosegtas ar divslīpju vai četrslīpju jumtu. Māju apdare un dekori radniecīgi tuvāko kaimiņu – slāvu tautu celtniecības tradīcijām un izpaužas fasādēs, grezni apdarinātos logos, rotātās durvīs un zelmiņos. Rotājumu izvēlē ir darbojusies namdaru bagātīgā fantāzija. Grezni veidotas logu apmales un karnīzes, kuras gandrīz nevienā celtnē neatkārtojas, jo namdari, darinot logu rotājumus, vienmēr domāja par ēku individualitāti.
Slutišķu vecticībnieku lauku sēta ir vienīgais šāda veida muzeja objekts Latvijā, kas atrodas autentiskā apdzīvotā sādžā, kur apmeklētāji var iepazīties ar unikāliem Latgales vecticībnieku garīgās un sadzīves kultūras materiāliem. Ekspozīcijas ēkas ir tautas būvniecības paraugi ar daudzām dekoratīvām koka detaļām, logu apmaļu un slēģu rotājumiem, ārdurvju vērtņu veidojumiem.
Raiņa māja Berķenelē. Berķeneles pusmuižā pagājusi Latvijas izcilā dzejnieka, tulkotāja, drāmas meistara, politiskā un sabiedriskā darbinieka Raiņa (1865 – 1929) bērnība, kuras iespaidi atspoguļoti dzejoļu krājumā “Dagdas piecas skiču burtnīcas”. Berķenelē veidojas nākamā dzejnieka personība, pasaules uzskats, top pirmie dzejoļi. Pusmuižā ir iespējams apskatīt dzejniekam veltītas ekspozīcijas, dažādas mākslas izstādes, pasūtīt ekskursijas, piedalīties radošajās darbnīcas, rīkot seminārus.
Skrindu dzimtas muzejs. Muzejs ir piemiņas vieta pirmajiem tautas atmodas darbiniekiem brāļiem Skrindām – Benediktam (1869–1947), Kazimiram (1875–1919) un Antonam (1881–1918).
Muzejā skatāmas izstādes un ir pieejamas vairākas tematiskās programmas gan skolēniem, gan pieaugušajiem. Šeit piedāvā iespēju izgaršot latgaliešu tradicionālās “komas” un zāļu tēju, iepazīt seno amatu prasmes un būt kopā ar amatniekiem, noklausīties Latgales bitenieku stāstus un nogaršot vietējo medu. Vaboles pagastā līdz mūsdienām ir saglabājies lielākais krucifiksu skaits novadā. Muzejā ir pieejama informācija par ekskursijas “Krucifiksu ceļš” maršrutu.
Kara tehnikas kolekcija. Kara tehnikas ekspozīcija atrodas līdzās viesnīcai “Sventes muiža”. Šī ekspozīcija ir unikāla ar to, ka kolekcijā esošie objekti atrasti bijušo kauju laukos un ir prasmīgi restaurēti – atsevišķus eksponātus ir iespējams arī iedarbināt un izmantot demonstrējumiem. Tiek uzskatīts, ka ekspozīcijā esošie tanki ir nedaudzie tik labi saglabājušies šāda veida eksponāti Eiropā.
Z/S “Egles” senlietu privātkolekcija “Zemnieka dvēseles prieks”. Z/S “Egles” guļbaļķu klētiņā ierīkota senlietu privātkolekcija. Te apskatāmi dažādi senie lauksaimniecības darbarīki: gan gadsimtiem seni eksponāti un zirglietas, gan pirmās mehanizētās iekārtas. Senlaiku atmosfērā palīdzēs iejusties viesmīlīgā saimnieka Valentīna Kukļa aizrautīgais stāstījums.
Pēc ārkārtas situācijas beigām, kad visi muzeji un kultūras iestādes atsāks pieņemt apmeklētājus, visi laipni aicināti baudīt Daugavpils novada muzeju īpašo atmosfēru, uzzināt un atklāt sev kaut ko jaunu!