Īstenots projekts “Sēlijas mantojums – Bebrenes cimds”

AKTUĀLI

Šī gada pavasarī un vasaras pirmajā pusē biedrības “Spole” rokdarbu kopa “Māra” īstenoja Augšdaugavas novada pašvaldības finansēto projektu “Sēlijas mantojums – Bebrenes cimds”. Projekta ietvaros tika organizēti vairāki pasākumi, tai skaitā Vispasaules adītāju dienas pasākums “Sēlijas mantojums – Bebrenes cimds”, rīkotas meistarklases cimdu rakstu veidošanā, iegādāts fotoaparāts ar kartiņu drukas funkciju, kā arī izgatavotas pastkartes ar rokdarbu kopas šīs sezonas laikā adītajiem cimdiem.

Savā 15. sezonā rokdarbu kopas “Māra” dalībnieces izvēlējušās adīt tieši Bebrenes cimdus, kuru tehniskie zīmējumi un attēli ir atrodami publikācijās. Pētot dažādus materiālus, tika atrasta Irmas Lesiņas grāmata, kurā ir apkopoti vairāk nekā 540 cimdu pāri no visas Latvijas, tai skaitā 30 Bebrenes cimdi. Tie tika apkopoti laikā no 1940. līdz 1945. gadam. Rokdarbu kopas vadītāja Olga Dogžina stāsta: “Mums tas bija ļoti pozitīvs pārsteigums, ka Bebrene ir akceptēta ar tik daudziem rakstiem. Izrādās, Irma Lesiņa ir strādājusi Bebrenes lauksaimniecības un mājturības skolā kā rokdarbu instruktore un skolotāja. Tieši Augšzeme un Bebrene viņai radīja iedvesmu savākt mūsu puses cimdus. Mums tikai atliek šos cimdus adīt.” Tāpēc arī radās ideja par pastkaršu izveidošanu, kur ir iemūžināti adītie cimdi, tādā veidā popularizējot un stāstot citiem par Bebreni, Sēliju un savas kopas darbību. Sadarbojoties ar Augšdaugavas novada pašvaldības Informācijas un sabiedrisko attiecību nodaļas speciālistiem, tika izveidotas 27 cimdu pāru fotogrāfijas, kas ir apkopotas trīs veidu pastkartēs. Kopā tika izgatavotas 400 pastkartes, kas ir atrodamas novada tūrisma punktos un biedrības “Spole” mājvietā Bebrenē. Pastkartes otrā pusē ir atrodams Bebrenes “Māras” logo un saite uz kopas mājaslapu Facebook vietnē, tādā veidā popularizējot kopas aktivitātes.

Vispasaules adīšanas dienā rokdarbu kopa “Māra” piedāvāja interesentiem apmeklēt pasākumu “Sēlijas mantojums – Bebrenes cimds”. Šajā pasākumā apmeklētāji iepazinās ar cimda uzbūvi, kā pareizi veidot shēmu, kompozīciju, kā izvēlēties krāsas atbilstoši Sēlijas tradīcijām. Katrs dalībnieks pēc apgūtās teorijas varēja izveidot savu cimdu rakstu. Projekta ietvaros tika izveidotas cimdu sagataves, iegādāti krāsainie zīmuļi, fotoaparāts ar drukas funkciju, tāpēc katrs meistarklases dalībnieks varēja uz mājām paņemt sava uzzīmētā cimda fotogrāfiju un kopbildi ar visiem dalībniekiem. Uzzīmētie cimdi glabājas albumā pie rokdarbu kopas. “Es domāju, ka noteikti adīsim šos uzzīmētos cimdus – tā ir ideja vēl vienam kopas projektam,” teic O.Dogžina. Šāda veida meistarklase notika arī IX Sēlijas tautas mākslas svētkos “Sēlija rotā”.

Bebrenes “Mārai”, kā jau vienmēr, ideju netrūkst – darbu pilnas rokas! Kopas mājvietā ir izveidots mazs cimdu “kalns” – ir uzadīti 110 ļoti mazi cimdu pārīši, mērogā 1:10, īstais “kalns” ir plānots aptuveni cilvēka augumā. Šajā projektā ir ideja adīt cimdus Sēlijas krāsās, izkārtot cimdus pārejā no tumšākas krāsas uz gaišāku. Kopas vadītāja stāsta: “Ja pieskaita klāt jau esošos cimdus, tad puse jau mums noteikti ir. Ideju mums ir daudz! Arī mūsu Marijas Baltmanes grāmatā apkopotie cimdi, kurus adījušas Bebrenes puses sievietes – tas nozīmē, ka mēs varam adīt, adīt un daudz adīt. Varbūt varētu arī glezniņas adīt, ko ievietot foto rāmītī. Kāpēc gan ne? Domu lidojums ir, tikai jācenšas!”

Teksts: Māra Multiņa
Foto: M.Multiņa, rokdarbu kopas “Māra” arhīvi

Kora “Latgale” balsis izskanēja saulainajā Grieķijā