Izbaudīt atpūtu barona fon Etingena īpašumā Kalkūnē

AKTUĀLI

Kalkūnes pagastā 19. gadsimtā ir saimniekojis vācu barons Augusts Georgs Frīdrihs fon Etingens, kurš rūpējies par vietējo iedzīvotāju labklājību un izglītību. Pagasta centrā ir saglabājusies viņa muiža, kas stāv tukša un nav pieejama apskatei. Bet bijušie zirgu staļļi gadu gaitā sadrupa un ieauga krūmos.

Kalkūniete Svetlana Smirnova, dzīvojot blakusmājā, jau kopš bērnības ar skumjām noraudzījusies uz postažu staļļa drupās un allaž vēlējusies izpētīt šo vietu, tāpēc kādu dienu nolēma rīkoties un glābt to, kas vēl glābjams.

Svetlana gluži vai ielekusi aizejošā vilcienā, uz ātru roku uzrakstot biznesa plānu un saņemot Nodarbinātības valsts aģentūras atbalstu projektā uzņēmējdarbības uzsākšanai. Kopā ar vīru viņa sakopa staļļu teritoriju, labiekārtoja teritoriju ap stalli, izveidoja lapeni. Pirms dažiem gadiem viņa izveidoja biedrību “Kalkuna Nova”, ar kuras starpniecību izdodas piesaistīt finansējumu savām idejām. Ar Augšdaugavas novada pašvaldības atbalstu izveidoja āra stendus, kuros apkopota Kalkūnes pagasta un muižas vēsture, izbūvēja “zaļo” skatuvi, lai var rīkot brīvdabas teātra izrādes.

Jaunajai kultūrvietai Svetlana izvēlējusies nosaukumu “Augustplatz” par godu Kalkūnes baronam. Svetlana stāsta, ka barona laikā muiža Kalkūnē bijusi ļoti attīstīta. “Savulaik viņam šeit bija maza Vācija, visa lietvedība un grāmatvedība bija vācu valodā. Barons atvēra vācu skolu, kuru apmeklēja mūsu Rainis, kurš tepat  Berkenelē dzīvoja. Barons uzcēla arī vairākas baznīcas un tiltu pāri Lauceses upei, kas diemžēl vairs nav saglabājies. Trīs gadus Augusts fon Etingens bija pat Rīgas pilsētas mērs.”

Zirgu staļļa drupas Svetlana iekonservēja, lai pasargātu no tālākas sabrukšanas, izvāca visus gružus, mamma palīdzēja apzaļumot teritoriju. Par to, ka šajā vietā jau bija izveidojušies džungļi un auga latvāņi, liecina vien fotogrāfijas albūmā.

“Tagad, uz to visu skatoties, es domāju – es esmu traka,” smejas Svetlana.

Viņa zina stāstīt daudzus interesantus faktus par Kalkūnes pagastu. Šeit savulaik atradās ķieģeļu rūpnīca, kur ražots celtniecības materiāls Dinaburgas cietokšņa neieņemamajām sienām. Svetlana ir savākusi nelielu seno ķieģeļu kolekciju. Pats vecākais eksponāts datēts ar 1846. gadu un nāk no Daugavpils cietokšņa. 

Atpūtas vietas rozīnīte ir mini ceptuve, kur top brīnumgardas skursteņkūkas. Gatavošana ir viena no Svetlanas mīļākajām nodarbēm. Skursteņkūku ideju noskatījusi ceļojumu laikā, to tradīcijas nāk no Ungārijas, Rumānijas un Čehijas. Mobilo ceptuvi izgatavoja Svetlanas vīrs, to var piekabināt automašīnai un doties uz kādiem pasākumiem citviet, kur ir elektrības pieslēgums. Apmeklētāji var klātienē vērot kūku tapšanas procesu. Svetlana pamazām pilnveido kūku garšu, tās cep gan saldas, gan sāļas un piedāvā ar dažādiem pildījumiem.

“Augustplatz” ir iecienīta vieta Mājas kafejnīcu dienās, kad te var baudīt vietējo saimnieču gardumus.

Biedrība “Kalkuna Nova” aktīvi piedalās dažādos pasākumos un īsteno projektus. Atpūtas laukumā viesiem tiek piedāvāta interaktīva programma, kuras laikā gan lieli, gan mazi var piedalīties dažādos konkursos, pildīt uzdevumus un iziet pārbaudījumus.

Saimniece viesiem piedāvā ekskursiju pa Augustplatz teritoriju gida pavadībā un dažādas meistarklases. Te ir laba piknika vieta un pēc pasūtījuma var pagatavot skursteņkūkas.

Tā kā Kalkūne vēsturiski ir Sēlijas sastāvā, Svetlana iesaistījusies kopienu sadarbības tīklā "Sēlijas salas", lai veicinātu Sēlijas un Kalkūnes atpazīstamību un aktivizētu vietējo kopienu.

***

Biedrība “Kalkuna Nova” šogad izvirzīta konkursa “Saimnieks 2024” nominācijā “Gada rosīgākā biedrība”.

Teksts, foto: Inese Minova

Koncerts Naujenē “Siltas rudens skaņas”