Izstrādāts rīcības plāns komunālo notekūdeņu dūņu apsaimniekošanai Augšdaugavas novadā
03.12.2024
AKTUĀLI
Atbilstoši Notekūdeņu dūņu apsaimniekošanas plānā 2024. – 2027.gadamnoteiktajiem mērķiem, kas paredz Latvijā veidot līdz 27 notekūdeņu dūņu pārstrādes centriem, un, ievērojot plānā apskatītās alternatīvas un secinājumus par efektīvākajiem notekūdeņu dūņu apstrādes risinājumiem, ir izstrādāts “Rīcības plāns komunālo notekūdeņu apsaimniekošanai Augšdaugavas novadā 2025. – 2027.gadam”.
Tā izstrāde veikta Divpusējās sadarbības fonda iniciatīvas “Atkritumu izgāztuvju un notekūdeņu dūņu izraisītā vēsturiskā piesārņojuma novēršana un teritoriju atgriešana apritē” ietvaros. Rīcības plāna pasūtītājs ir Augšdaugavas novada pašvaldības Centrālā pārvalde, bet izstrādātājs ir Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “IsMade”.
Izstrādes gaitā tika novērtēta esošā situācija attiecībā uz notekūdeņu dūņu rašanos 36 Augšdaugavas teritorijā esošajās bioloģiskajās notekūdeņu attīrīšanas iekārtās un piedāvāti ekonomiski pamatoti un vides prasībām atbilstoši risinājumi, lai veicinātu ilgtspējīgu notekūdeņu dūņu izmantošanu un izveidotu centralizētu dūņu apsaimniekošanas modeli. Apsaimniekošanas iespējas tika skatītas, ņemot vērā notekūdeņu dūņu apsaimniekošanas procesus - notekūdeņu dūņu savākšana un apstrāde, un notekūdeņu dūņu pārstrāde turpmākai izmantošanai.
Piemērotāko apsaimniekošanas risinājumu izvēlē būtiska loma būs reģiona pašvaldību un iesaistīto uzņēmumu sadarbībai.
Rīcības plānu komunālo notekūdeņu apsaimniekošanai Augšdaugavas novadā 2025. – 2027.gadam skatīt ŠEIT.
Uzziņai
Divpusējās sadarbības fonda iniciatīva “Atkritumu izgāztuvju un notekūdeņu dūņu izraisītā vēsturiskā piesārņojuma novēršana un teritoriju atgriešana apritē” tiek finansēta Norvēģijas finanšu instrumenta 2014.–2021. gada perioda programmas "Klimata pārmaiņu mazināšana, pielāgošanās tām un vide" ietvaros.
Iniciatīvas īstenošanas mērķis – pieredzes, zināšanu un labās prakses apmaiņa starp Augšdaugavas novada pašvaldību un donorvalsts partneriem, vienlaikus stiprinot sadarbības tīklu starp abu valstu speciālistiem, sadzīves atkritumu un notekūdeņu dūņu apsaimniekošanas jomā, akcentējot aprites ekonomikas pamatprincipu nozīmīgumu.
Projekta īstenošanas termiņš: 2024.gada 1.septembris - 2024.gada 30.novembris.
Kopējās iniciatīvas īstenošanas izmaksas - 27 519,00 EUR.