Jauni pakāpieni Višķu un Hasbergenas pašvaldību sadarbībā
11.11.2024
AKTUĀLI
Jau daudzus gadus Višķu pagasts veiksmīgi sadarbojas ar Hasbergenas pašvaldību Osnabrikas reģionā. Ciešas attiecības ir izveidojušās pateicoties Osnabrikas ebreju kopienas kantoram Baruham Čauskinam, kurš ir uzaudzis Rīgā, taču viņa vecāmāte Hanja Kovnata bija dzimusi 1912.gadā Višķos. Kopā ar savu māsu Čauskina kungs pirms daudziem gadiem apmeklēja Višķus, lai atrastu savas ģimenes un ebreju pēdas. Pirmās vizītes laikā vietējie iedzīvotāji parādīja kādreizējas sinagogas fundamentus – no ēkas pāri bija palikuši tikai trīs pakāpieni. Čauskina kungam radās doma izveidot biedrību, kura, sadarbojoties ar Višķu pagastu, valsts un nevalstiskajām organizācijām, stāstītu par Višķu ebreju vēsturi – tā 2017.gadā tika dibināta biedrība “Drei Stufen” jeb latviski ‘trīs pakāpieni’.
“Septiņu gadu laikā ir paveikts gana daudz, taču mums visiem gribētos, lai ieceres realizētos ātrāk. Protams, tas, galvenokārt, ir atkarīgs no finansējuma, kurš pagaidām mums ir diezgan pieticīgs,” stāsta Baruhs Čauskins. Biedrība “Drei Stufen” sadarbībā ar Augšdaugavas novada pašvaldību un citiem partneriem ir sakopusi seno sinagogas vietu Višķos un veikusi tajā izrakumus, organizējusi kulturālus pasākumus, jauniešu nometnes, ekspertu un pašvaldību speciālistu pieredzes apmaiņas braucienus, izveidojusi vides objektus Višķos un daudzajās tikšanās stāstījusi par savām iecerēm – izveidot Višķos starptautiski nozīmīgu ebreju tautai veltītu memoriālu. Septembra sākumā savu ideju biedrība prezentēja starptautiskajā zinātniskajā konferencē “Ebreju dzīve Baltijas reģionā pirms, holokausta laikā un pēc tā” Latvijas Universitātē, Rīgā.
Šīs sadarbības ietvaros biedrība “Drei Stufen” no 4. līdz 6.novembrim organizēja “Višķu dienas” Osnabrikas reģionā. Augšdaugavas novada izpilddirektors Pēteris Dzalbe un Višķu apvienības pārvaldes vadītājs Jānis Proms tikās ar Osnabrikas reģiona pašvaldību pārstāvjiem, pārrunājot sadarbības iespējas un smeļoties vērtīgu pieredzi. Bagātīgās Višķu mākslas dzīves aspektus vācu publikai šoreiz atklāja koklētāja Vija Petrova, Špoģu mūzikas un mākslas skolas direktora vietniece, amatniece Maija Kivleniece, Špoģu mūzikas un mākslas skolas mākslinieciskā vadītāja, kā arī amatnieks Valdis Grebežs, Špoģu Mūzikas un Mākslas skolas interešu izglītības skolotājs. Jaunas idejas un sadarbības projektus izglītības jomā ar vācu kolēģiem apsprieda Špoģu vidusskolas pārstāve Anna Vasiļjeva.
Delegācijas vizītes pirmajā dienā Osnabrikas kopienas koledžā notika latviešu-vācu-ebreju kultūru saliedētības pasākums, kura laikā tika atklāta izstāde “Ceļojums ar ebreju dvēseli” par Barucha Čauskina un viņa domubiedru sasniegto daudzu gadu laikā. Izglītības iestādes aktu zālē notika gan ebreju dziesmu un latviešu kokles mūzikas koncerts, gan Višķu amatnieku darbu izstāde. Neparasti iedvesmojoša bija tikšanās ar Aleksanderšule skolas skolotajiem un audzēkņiem Valenhorstā. Profesionālā izglītības iestāde savā darbā ievieš jaunas metodes, mūsdienīgus tehniskus risinājumus un ieklausās izglītojamo vēlmēs, piemēram, ļaujot izvēlēties skolā realizēto projektu tematus. Skolā ir izveidots start-up tipa uzņēmums, kura audzēkņi izgatavo un pārdod divriteņu piekabes. Bagāta pieredze skolai ir arī migrantu integrēšanā. Delegācija apmeklēja Osnabrikas Ebreju kopienu un sinagogu, kur Baruhs Čauskins pastāstīja par Vācijas, Latvijas un citu valstu ebreju vēstures skumjajām lappusēm, vienlaicīgi uzsverot nepieciešamību ar cerību raudzīties nākotnē.
Nākamajā dienā Augšdaugavas novada pārstāvjiem bija iespēja piedalīties dievkalpojumā Osnabrikas sv.Pētera baznīcā un apmeklēt muzeju “Villa”, kurā apkopota šausminošā nacistu režīma vēsture, kas pasniegta caur parastu cilvēku dzīvesstāstu prizmu. Delegācija devās uz tikšanos ar Bramšas pilsētas birģermeistaru Haineru Palmanu, bet vakarā Bramšas Aušanas muzejā notika otrais ebreju-latviešu kultūras vakars. Pasākuma viesi bija īpaši pārsteigti par latviešu kokles dzidro un neparasto skanējumu.
Trešdien, 6.novembrī delegācija tikās ar Višķu galvenā sadarbības partnera Osnabrikas reģionā Hasbergenas pašvaldības birģermeistaru Adrianu Šeferu. Tika pārrunātas gan pašvaldību administrēšanas īpatnības, gan nākotnes sadarbības iespējas pašvaldību, sabiedrisko organizāciju un izglītības iestāžu līmenī. Viens no vissvarīgākajiem vizītes mērķiem bija darba tikšanās ar biedrības “Drei Stufen” aktīvajiem biedriem un atbalsta organizācijas “Gestapokeler un Augustašaft memoriāla” izpilddirektoru Mihaelu Ganderu, kuras laikā tika izvirzītas prioritātes Višķu memoriāla attīstībai tuvākajā nākotnē. Vakarā notika trešā Višķu mākslinieku prezentācija kultūras centrā NIHZ Nordhornā, Lejassaksijā.
Osnabrikas reģiona iedzīvotāji un pašvaldību pārstāvji augstu novērtēja Višķu amatnieku sniegumu un latviešu mūzikas akcentus, uzsverot, ka citu tautu iepazīšana veicina izpratni un toleranci, ļauj saskatīt kopīgo, kas vieno, un atšķirīgo, kas ļauj mums saglabāt savas īpatnības globalizācijas laikmetā.