“Kalupieši ar “Skolas Somu” plecos pēc Ziemassvētku noskaņām uz Latvijas Nacionālo teātri”

Izglītība

Kad tumsu kliedēja spožām gaismiņām rotātie māju pagalmi un steiga liecināja, ka Ziemassvētki tūlīt klauvēs pie durvīm, Kalupes pamatskolas 5.- 8. klašu skolēni devās pēc Ziemassvētku noskaņām uz pašu Rīgu uz muzikālo izrādi "Sudraba slidas", kas ir viens no pazīstamākajiem holandiešu rakstnieces Mērijas Meipsas-Dodžu Ziemassvētku stāstiem.

Teātra eklektikas stila celtne bija pamanām jau no tālienes. Tā  ir valsts nozīmes arhitektūras un mākslas piemineklis un ir Rīgas vizītkarte. Apmeklējot Nacionālo teātri, īpaša vērība tika veltīta plāksnītei uz ēkas sienas, kuras uzraksts vēstīja par šīs celtnes vēsturisko nozīmi 1918.gada 18. novembrī, proklamējot Latvijas Republiku.

Lai gan Rīgā ir bijuši daudzi skolēni, Nacionālo teātrī gandrīz visi apmeklēja pirmo reizi, tāpēc pārsteigums bija ik uz soļa- greznas telpas, teātra leģendu portreti, krāsās un formās saskaņots interjers, milzīgie griestu rotājumi un protams kņada, ko radīja no malu malām sanākušie un sabraukušie lielie un mazie skatītāji.

Lai gan izrādes darbība notiek Holandē 19. gadsimta beigās, skolēni atzina, ka izrādē paustās vērtības ir aktuālas arī mūsdienās. Draudzība, atbalsts, iejūtība – tās ir  tēmas, kas palīdzēja skolēniem domāt par personiskām vērtībām un izvēlēm dažādās dzīves situācijās, par sapņu un centienu nozīmi mērķu sasniegšanā.

Skolēniem bija iespēja vērot un mācīties neparastu un efektīvu scenogrāfiju, kad aktieri uz skatuves atrodas uz slidām nepārtrauktā kustībā, kas nav fiziski viegli, bet ir ļoti iespaidīgi un aizraujoši. Tas liek aizdomāties, ka katrā profesijā ir kādi izaicinājumi, kuru pārvarēšanai nepieciešams gribasspēks un uzņēmība.

Apmeklējot Lido Atpūtas centru, ikviens varēja iejusties teātra izrādes varoņu lomās, jo tur bija skatāmas līdzības ar izrādes norises vidi: dzirnavas, kas tik raksturīgas Holandes apvidiem, slidotava, kas pielīdzināma Amsterdamas aizsalušajiem kanāliem, guļbūvju ēkas, kas raksturīgas tā laika pilsētu apbūvei stāsta norises vietā, interjers lauku mājas stilā un svētku noskaņojums.

Programma “Latvijas skolas soma” deva skolēniem unikālu iespēju pieredzēt aktieru spēli klātienē, mācīties no tās,  pilnveidot savas dotības, kā arī apgūt svētku noskaņas radīšanas māku, lai to visu varētu likt lietā, pārbraucot mājās, novada konkursos un skatēs,  skolas pasākumos un ģimenes svētkos.

Svinēsim Jauno gadu atbildīgi!