Karjeras izvēles pasākumi Kalkūnes jauniešu attīstības centra jauniešiem

AKTUĀLI

11. un 12. martā jauniešiem no Kalkūnes, Medumu un Sventes pagastiem bija iespēja piedalīties karjeras izvēles pasākumos.

11.martā, Kalkūnes Jauniešu centra telpās notika tikšanās ar Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA), Daugavpils filiāles karjeras konsultantiem Ināru Puļaho un Daci Lazdiņu, kuras sniedza informāciju par darba tirgus situāciju un tendencēm Latvijā kopumā, Augšdaugavas novadā un Latgales reģionā, darba tirgus prognozēm īstermiņā un ilgtermiņā, pieprasītākām prasmēm un profesijām, par mācību iespējām absolvējot pamatskolu un vidusskolu, noderīgiem interneta resursiem, mājas lapām un portāliem, kuri var noderēt karjeras izvelē. Tikšanās laikā jaunieši uzdeva viņus interesējošus jautājumus profesijas izvēlē un saņēma noderīgus padomus šajā jomā.

12.martā jauniešiem tika organizēta ekskursija uz Daugavpils Universitāti (DU). Sākumā zinātnes doktors dabaszinātnēs (Ph.D.) Ronalds Krams iepazina jauniešus ar informāciju par studiju iespējām DU, fakultātēm, programmām un prezentēja videofilmu par Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūtā (DZTI) esošām laboratorijām un infrastruktūru.

Pēc informatīvas daļas jaunieši apskatīja DU Astronomisko observatoriju, Genomikas un biotehnoloģiju laboratoriju, Molekulārās bioloģijas un Ģenētikas laboratoriju, Parazitoloģijas un Histoloģijas laboratoriju, Organiskās sintēzes un Fluorescentās analīzes laboratoriju.

Astronomiskajā observatorijā ekskursiju vadīja profesors un observatorijas vadītājs, Dr. phys. Antonijs Salītis, kurš ar lielu aizrautību sniedza nelielu ieskatu astronomijā, kāpēc tā ir jāzina arī mūsdienās, digitāli attīstītajā laikā, kad visu mēs varam uzzināt ar interneta palīdzību. Jaunieši apskatīja observatorijas kupolu un tehniski aprīkotu teleskopu, ar kura palīdzību var pētīt kosmisko pasauli, izzināt to daudzveidību un krāšņumu. Observatorijā notiek populārzinātniskas lekcijas par kosmosu un tā izpētes metodēm, studenti var iesaistīties pētniecisko projektu un zinātnisko darbu izstrādē par astronomijas tematiku.

Genomikas un biotehnoloģiju laboratorijā ekskursiju vadīja dabaszinātņu laborante, BSc. biol.  Aleksandra Mošenoka. Laboratorijā tiek veikti pētījumi ģenētikā, biotehnoloģijās, molekulārajā bioloģijā un molekulārajā sistemātikā. Laboratorija ir aprīkota ar modernu aprīkojumu, t.sk. gēnu analizatoru, plūsmas citometru, izdalīšanas robotiem, spektrofotometriem, inkubatoru, autoklavu, ūdens dejonizētāju, iekārtu elektroforēzes attēlu digitālajai ierakstīšanai. Jaunieši uzzināja par genomikas pētījumu algoritmu un apskatīja izpētes paraugus. 

Molekulārās bioloģijas un Ģenētikas laboratorijā ekskursiju vadīja pētniece, Dr. biol. Marina Savicka. Laboratorijā notiek šūnu stresa, programmētās bojāejas un šūnu atmiņas molekulāri-bioloģiskie, fizioloģisko un ģenētisko procesu pētījumi. Tiek veikti pētījumi par savvaļas populāciju resursu atjaunošanu un ilgtspējīgu izmantošanu, veicot savvaļas, introducēto un invazīvo sugu populāciju ģenētiskā un epiģenētiskā monitoringa metožu izstrādi. Visu augšminēto jaunieši varēja apskatīt tuvumā un uzdot pētniecei interesējošus jautājumos.

Parazitoloģijas un Histoloģijas laboratorijā ekskursiju vadīja DZTI direktore, zinātniskā asistente, Dr. biol. Sanita Kecko. Laboratorija pēta dažādu parazītu, tai skaitā zoonožu ierosinātāju, izolēšana, identificēšana un izpēte, pielietojot dažādas mikroskopijas metodes. Sanita Kecko aizraujoši pastāstīja jauniešiem par pētījumiem, kurus veic laboratorija, par parazītiem cilvēku organismā, mājas un savvaļas dzīvnieku organismos, par sanitārajām normām, kuras jāievēro, lai neinficētos ar parazītiem.

Organiskās sintēzes un Fluorescentās analīzes laboratorijā ekskursiju vadīja vadošā pētniece, Dr. chem. Jeļena Kirilova un pētnieks, Dr. phys. Georgijs Kirilovs. Laboratorija nodarbojas ar fluorescentās analīzes metožu un fluorescento materiālu izstrādi, fluorescējošu krāsvielu sintēzi bioloģisku objektu vizualizācijas vajadzībām, biogēno elementu, organisko savienojumu noteikšanu, pesticīdu un citu toksikantu noteikšanu pārtikas produktos u.c. Ekskursijas laikā jaunieši praktiski varēja novērot fluorescējošu krāsvielu izmantošanu pētījumos.

Visās laboratorijās tiek īstenoti pētnieciskie projekti, notiek bakalauru, maģistrantu un doktorantu apmācība un zinātnisko darbu izstrāde. Pētījumu rezultāti ir koncentrēti jaunu inovatīvu materiālu un metožu izstrādē.

Ekskursija tika piesātināta ar derīgu un svarīgu informāciju studiju un karjeras izvēles jomā, izzinošiem un praktiskiem demonstrējumiem. Jaunieši ar lielu interesi piedalījās diskusijās, aktīvi uzdeva jautājumus un guva noderīgu pieredzi, lai turpmāk varētu vieglāk lemt par turpmāko apmācības ceļu un izvēlēties sev piemērotāko profesiju.

Paldies visiem DU darbiniekiem par izzinošu ekskursiju, kā arī paldies Kalkūnes JAC jauniešiem par dalību ekskursijā.

Informāciju un foto sagatavoja Kalkūnes Jauniešu attīstības centra Jaunatnes lietu speciāliste Margarita Vasiļevska

Seminārs „Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana Augšdaugavas novada pašvaldības publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūrā”