17. oktobrī Randenes pamatskolas 7.-9. klašu skolēni devās mācību ekskursijā, pateicoties projektam “Latvijas skolas soma”, uz 2. Pasaules kara muzeju Aglonā un uz Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeju.
Kā zināms, tad 2. Pasaules kara muzejs ir viens no privātajiem muzejiem Latvijā. Randenes skolēnus pie ieejas sagaidīja tā īpašnieks Valdis Tumovs. Un sākās aizraujošs un reizē šausminošs ceļojums-stāsts par ieročiem un dažādiem militārajiem priekšmetiem, kas nesuši nāvi un iznīcību. Par karu, ko izraisa ambīciju pilni vadoņi, kā tas ir noticis šobrīd arī ar Ukrainu, kuri mērķa sasniegšanai izmanto jebkuras metodes, tai skaitā agresiju un armijas pielietošanu, nerēķinoties ar cilvēku dzīvībām. Mērķis un metodes atšķiras, taču kara būtību tas nemaina.
Muzejā audzēkņi varēja aplūkoja ieročus, munīciju, sadzīves priekšmetus, lidmašīnas atlūzas, formas tērpus, tehniku. Kā atzina kolekcijas īpašnieks, tad visdārgākais, kas šeit atrodas, ir unikāla karalauka sarakste starp oberleitnantu Augustu un viņa mīļoto Martu 5 gadu garumā.
No Aglonas skolēni brauca uz Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeju, kur piedalījās izglītojošā programmā “Domāt par holokaustu nozīmē domāt par sevi pašu”. Nodarbība sastāvēja no 2 daļām. Vispirms iepazinās ar muzeja ekspozīciju un izzināja Preiļu ebreju kopienas vēsturi un kultūru skatoties video filmu, klausoties ģides stāstījumu, aizpildot darba lapas. Uzzināja par vāciešu ienākšanu Preiļos caur ebreju meitenes uzrakstīto dienasgrāmatu.
Jāatzīmē, ka, iepazīstoties ar meitenes Šeinas Gramas dienasgrāmatu, ko viņa sāka rakstīt dienā, kad Vācija iebruka PSRS (22.06.1941.) līdz savai nāves dienai (09.08.1941.), skolēni veidoja emocionālu saikni ar holokausta traģisko realitāti Preiļos. Nākamajā dienā pēc ekskursijas kāda 9. klases meitene stāstīja, ka mājās pārlasot Šeinas dienasgrāmatas fragmentu, nespējusi savaldīt asaras.
Nodarbības 2.daļa - Preiļu holokausta upuru memoriāla apmeklēšana. Tās laikā skolēni uzzināja par holokausta traģēdiju - 1941. gada vasarā pēc nacistiskās Vācijas karaspēka ienākšanas tika nogalināti ap 800 Preiļu un tuvākās apkaimes ebreju. Uzzināja par ebreju glābējiem un upuru piemiņas saglabāšanu Preiļos mūsdienās.
Mēs izmantojam savus un trešo pušu sīkfailus, lai nodrošinātu jūsu apmeklējuma drošību. Lai uzzinātu vairāk par mūsu sīkfailu politiku, noklikšķiniet šeit.
Jūs varat piekrist visām sīkdatnēm, noklikšķinot uz “Apstiprināt visas”, vai noraidīt tās, noklikšķinot uz “Noraidīt”.
Ja tīmekļa vietnes lietotājs noklikšķina uz pogas “Noraidīt”, tīmekļa vietnē tiek saglabātas obligātās sīkdatnes, kas ir nepieciešamas tīmekļa vietnes darbībai un kuru izmantošanai nav nepieciešama lietotāja piekrišana
Obligātās sīkdatnes nodrošina vietnes pamatfunkcijas, piemēram, pieteikšanos un konta pārvaldību. Bez obligātajām sīkdatnēm tīmekļa vietni nav iespējams pienācīgi izmantot.
Mērķis:
Analītiskās sīkdatnes tiek izmantotas, lai redzētu, kā apmeklētāji izmanto vietni, piemēram, analītiskās sīkdatnes. Šīs sīkdatnes nevar izmantot, lai tieši identificētu konkrētu apmeklētāju.