Klajā nācis folkloras kopas “Dyrbyni” albums “Ontona monts”

AKTUĀLI

Elektroniskās straumēšanas platformās no 2024.gada 11.novembra ir pieejams Augšdaugavas novada Kultūras centra “Vārpa” folkloras kopas “Dyrbyni” albums “Ontona monts”. Albumā apkopoti Augšdaugavas novada folkloras kopas “Dyrbyni” 12 ieraksti, kuru pamatā ir Ontona Skrindas teiktās un savāktās dziesmas un melodijas, kurām apdares veidojuši Ilze Jurjāne-Lapkovska (2017), Artūrs Uškāns (2023) un kopas vadītāja Anna Briška (2023, 2024).

Ieraksti veikti studijā “Lauska” Kaspara Bārbala vadībā. Tajos piedalījās pavisam 12 mūziķi. Vienpadsmit folkloras kopas “Dyrbyni” dalībnieki: Agnese Timofejeva (akordeons, ermoņikas, kokle), Anita Lipska (balss), Anna Briška (balss, vijole, mandolīna), Elīza Skrupska (balss, blokflauta), Gunta Ločmele (balss, mandolīna, kokle), Ivo Bikuļčs (akordeons), Jānis Sniķeris (balss, mandolīna), Krišjānis Kaminskis (balss, basģitāra, basa ukulele, kokle, bubins), Margarita Žuka (balss, blokflauta), Marina Baranovska (balss), Mārtiņš Radiņš (balss, bungas, kontrabass, tamburīns), un dziesmā “Pyut, pyut, viejeņ” – tās aranžētājs un multimākslinieks Artūrs Uškāns (kokle, ģitāra).

Albuma sagatavošanu publicēšanai un elektronisko publicēšanu veicis kultūras menedžmenta centrs “Lauska”. Albuma vāciņa dizainu veidojis Mikus Čavarts. Noformējumā izmantotas Skrindu dzimtas muzeja un Latgales Kultūrvēstures muzeja arhīva fotogrāfijas, kā arī LU LFMI Latviešu Folkloras krātuves O.Skrindas arhīva digitalizētie rokraksti.

Folkloras kopa “Dyrbyni” ar albumā “Ontona monts” iekļautajām dziesmām uzstāsies Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienai veltītajos pasākumos sestdien, 16.novembrī Augšdaugavas novada Sventes Tautas namā plkst. 14.00 un Naujenes Kultūras centrā Locikos plkst. 18.00.

Ontons Skrinda (1881–1918) bija viens no izcilākajiem un redzamākajiem Latgales atmodas darbiniekiem – ārsts, dzejnieks, žurnālists, grāmatu sastādītājs un izdevējs, folkloras vācējs un divu publicētu tautas dziesmu apdaru autors (komponists). Viņa ap 30 teiktās dziesmas un melodijas 1900.gadā Pēterburgā pierakstījis Emīls Melngailis. Arī pats O. Skrinda ir vācis folkloru. Latvijas Folkloras krātuves digitālajā arhīvā garamantas.lv ir pieejams O. Skrindas arhīvs ar 1590 folkloras vienībām. No 1905. līdz 1906. gadam viņš ir studējis medicīnu Bernes universitātē Šveicē, kur, dzīvojot un mācoties, viņam radusies Rēzeknes kongresa ideja: Latgales kulturālā un garīgā autonomija Latvijas valstī.

O. Skrindas mantojumam Augšdaugavas novada Kultūras centra “Vārpa” folkloras kopa “Dyrbyni” ir pievērsusies kopš 2016.gada, bet ieraksti veikti kopš 2022.gada rudens, kad divu dziesmu ierakstus finansēja Augšdaugavas novada pašvaldība. Savukārt 2023.gadā dziesmas “Seši jauni bandinīki” ierakstu nodrošināja studija “Lauska”, iekļaujot to izlasē “Sviests 10”. Darbs ar ierakstiem pabeigts 2024.gadā, pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda un Augšdaugavas novada pašvaldības Centrālās pārvaldes atbalstam, īstenojot projektu “Ontona Skrindas teikto dziesmu ierakstīšana profesionālā skaņu ierakstu studijā”, kura laikā tika ierakstītas deviņas tautas mūzikas apdares.

Folkloras kopas “Dyrbyni” misija ir izzināt, saglabāt un nodot tālāk latgaliskās tradīcijas, dziesmas un dančus. Kopas nosaukums apzīmē darbīgus cilvēkus, kuri nevar mierīgi nosēdēt uz vietas. Latgaliešu vārda “dyrbyns” ir cēlies no lietuviešu valodas “dirbti” – ‘strādāt’. Folkloras kopa izveidota 2007.gadā.

Albums pieejams elektroniskās straumēšanas platformās t.sk Youtube https://ej.uz/Dyrbyni_Ontona-monts

Informāciju sagatavoja:

Folkloras kopas “Dyrbyni” vadītāja Anna Briška

tālr. 29108392

14. novembris - Pasaules diabēta diena