Kora “Latgale” balsis izskanēja saulainajā Grieķijā

No 9. līdz 14. jūlijam Grieķijas pilsētā Paralia Katerinis notika XXV starptautiskais mūzikas un deju festivāls “Paralia vasaras festivāls”, kurā Latviju pārstāvēja Augšdaugavas novada kultūras centra “Vārpa” jauktais koris “Latgale”.

Festivālu rīko pilsētas vietējā pašvaldība un Pasaules festivālu asociācija (WOFA). Tā misija ir būvēt tiltus starp dažādu nāciju kultūru un mākslu, atzīmēt īpašus notikumus, tuvināt dažādas kultūras no visas pasaules caur mūziku, dziesmām, dejām un tautu nacionālajiem tērpiem. Festivāla mērķis ir izveidot komunikāciju un sadarbību starp kultūras grupām un savas nacionālās kultūras prezentāciju Paralia Katerinis Grieķijā, pieredzes un informācijas apmaiņu, jaunas draudzības iegūšanu, jaunu vietu iepazīšanu.

Festivālā piedalījās deju kolektīvi no Polijas, Ungārijas un Ukrainas, kā arī vienīgais koris – “Latgale”, kas ar savu repertuāru aizrāva skatītājus un saņēma skaļas ovācijas.

Lai arī koris ir pieredzes bagāts uzstāties dažādos starptautiskos festivālos un ir pabijis daudzās valstīs, tomēr šis brauciens korim bija ilgākais un tālākais, turklāt pirmais kopīgais lidojums. “Mani patīkami pārsteidz koristu organizētība, atsaucība un sirsnība, jo šādos ceļojumos vēl vairāk iepazīsti savus dziedātājus,” saka kora vadītāja Anita Zarāne. “Esam lepni, ka šajā festivālā mums bija gods nest Latvijas karogu gan svētku gājienā pa Grieķijas pilsētas ielām, gan ar karogu kāpt uz skatuves, pārstāvot savu valsti un novadu, dziedāt latviešu un latgaliešu dziesmas.”

Dienu pirms festivāla koncerta notika sadraudzības vakars, kurā bija iespēja tikties ar visiem festivāla dalībniekiem, prezentēt savu valsti un kopīgi paballēties, apgūstot arī grieķu sirtaki dejas soļus.

Šajā braucienā kora dalībniekiem bija iespēja ne tikai piedalīties festivālā, bet arī iepazīt Grieķijas dabu, uzkāpt augstākajā Grieķijas kalnā Olimpā, kura pakājē atrodas Paralia Katerinis kūrortpilsētiņa, izbaudīt Grieķijas nacionālo virtuvi, peldēties Egejas jūrā.

Aizraujošs piedzīvojums bija brauciens uz Meteoru Grieķijas centrālajā daļā, Tesalijas apgabalā – vienu no pasaules skaistākajām vietām, kur pareizticīgo klosteri burtiski “karājas” debesīs, jo atrodas uz milzīgām klintīm. Jau vairāk nekā simts gadus zinātnieki pēta šo kalnu vēsturi. Tiek lēsts, ka pirms miljoniem gadu šajā vietā tecējusi milzīga upe, kas grauzusi savu ceļu uz jūru. Pirms 20 – 30 miljoniem gadu, kad Eiropā notika grandioza zemes garozas slāņu pārvietošanās, Eiropas lielākā daļa "pacēlās" krietni augstāk, tādēļ daudzas apkārtējās teritorijas klājošie ūdeņi nonāca Egejas jūrā. Šajā procesā izveidojās arī daudzas mūsdienās redzamās klintis un kalni.

Kristieši uzskatīja, ka šī vieta ir Dieva dāvana un meistardarbs, tāpēc pirms 1000 gadiem klints galā tika uzcelts pirmais pareizticīgo klosteris, kam sekoja citi. Kopumā laika gaitā te bijuši vairāk kā 20 klosteri, pašlaik ir seši. Visi šie Dieva tempļi atrodas klinšu virsotnēs un ir apskatāmi vairāk nekā puskilometra augstumā. Lielākā daļa no klosteriem celti pirms vairākiem simtiem gadu, lai mūkus nodalītu no laicīgās pasaules, un tie atrastos tuvāk Dievam. Senākajos laikos mūki, lai nokļūtu klosterī, izmantoja primitīvus grozus, kas darbojās kā pacēlāji, no kuriem varēja apskatīt apkārt esošo ieleju. Tāpat līdz debesīm nokļuva arī pārtika un mājsaimniecības preces. Tikai 1925. gadā, lai atvieglotu pieeju klosteriem, klintīs tika izcirsti pakāpieni. Lielā Meteora ir galējais klosteris ziemeļu virzienā un tieši tas ir tūristu visiecienītākais apskates objekts - viduslaiku baznīca, brīnišķīgi altāri un bagātības. Meteora ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Koris “Latgale” devās arī braucienā ar kuģīti uz krāšņo Skiathos salu Egejas jūras ziemeļrietumos, uz kuras 2008. gadā tika filmēta populārā amerikāņu filma “Mamma Mia” ar Merilu Strīpu galvenajā lomā. Par šo notikumu liecina gan kafejnīca ar šādu nosaukumu, gan dažādi vides objekti. Skiathos ir Egejas jūras sala ar vairāk nekā 60 pludmalēm, kas saista ar kristāldzidru debeszilu ūdeni. Braucot ar kuģīti, bija iespēja vērot delfīnu rotaļas, bet kora dziedātājs Sandis Ulpe pārsteidza visus tūristus uz kuģa klāja, izpildot dziesmu “Besame Mucho”.

Ceļojuma pēdējā dienā koris devās apskates ekskursijā pa Saloniku pilsētu, kas ir otra lielākā pilsēta Grieķijā, grieķu Maķedonijas galvaspilsēta. Šī pilsēta slavena kā vieta, kur atrodas pilsētas patrona Sv. Demetrija relikvijas.

Neapšaubāmi, ka redzētais, dzirdētais ar brīnišķīgās gides Diānas palīdzību radīja neaizmirstamus iespaidus par šo valsti. Katrs objekts uzrunāja ar savu vēsturi un skaistumu.

Korim “Latgale” šis bija skaists un piedzīvojumiem bagāts ceļojums. Kora dalībnieki ir pateicīgi Augšdaugavas novada domei, kultūras pārvaldei un kultūras centra " Vārpa" darbiniekiem par atbalstu šī brauciena organizēšanā.

Foto no kora “Latgale” dalībnieku arhīva

Publiskā apspriešana par koku ciršanu Vecsalienā