Latvijas goda aplī mirdzēja Daugavpils novada dienas

AKTUĀLI

Septembris Daugavpils novadam ir svētku mēnesis, kad tiek svinēta ražas novākšana un lauku ļaudis priecājas par rudens bagātajām veltēm, ko tradicionālajās Daugavpils novada dienās var piedāvāt pilsētniekiem un viesiem. Daugavpils novada dienas šogad noritēja devīto gadu pēc kārtas, savukārt pirms pieciem gadiem aizsākās Daugavpils novada goda aplis, kurā tika godināta un tuvāk iepazīta kuplā novada 19 pagastu saime. Goda apli šogad noslēdza pēdējā trijotne – Dubnas, Maļinovas un Višķu pagasts. Daugavpils novada aplis iemirdzējās un atbalsojās Latvijas goda aplī.

Naujenes pūtēju orķestrim skanot, ar svinīgo gājienu “Pagasti ienāk pilsētā!” tika atklātas Daugavpils novada dienas, kurā savu piederību apliecināja novada domes vadība, pašvaldības iestāžu darbinieki un novada iedzīvotāji. Gājienu kuplināja arī goda viesi – Latvijas Republikas zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, Daugavpils pilsētas un Latgales Plānošanas reģiona vadība, Baltkrievijas un Krievijas ģenerālkonsuli Daugavpilī, Latvijas ģenerālkonsuls Vitebskā, kā arī novada sadarbības pašvaldības – Lietuvas Zarasu rajons, Baltkrievijas Glubokojas, Šarkovščinas un Braslavas rajoni.

Uzrunājot viesus, Daugavpils novada domes priekšsēdētāja Janīna Jalinska īpaši pateicās visiem lauku ļaudīm, kuri, par spīti vasaras sausumam, šogad ir cītīgi strādājuši, lai rudenī būtu gandarījums par paveikto.

Pēc svētku atklāšanas, kultūras programmu piedāvāja Zarasu kultūras centra kapela “Čir-vir-vyrai” un Smalvos kultūras nama kapela, Cirka un deju studija “VIVAT” (Daugavpils), Glubokoje rajona bajānistu duets  “Padsviļsikje naigriši”, Rēzeknes pilsētas Nacionālo biedrību Kultūras nama kazaku dziesmu ansamblis “Lazorevij cvetok” un Daugavpils novada Kultūras centra “Vārpa” tautas deju ansamblis “Līksme”.

Dubnas pagastu pārstāvēja folkloras kopa “Atzola” (vad. M.Umbraško) un vokālais ansamblis “Uguntiņa” (vad. G.Pētersone), Maļinovas pagastu – JDK “Druvāni” (vad. A.Dombrovska), Višķu pagastu – vokāli instrumentālā grupa “Bulta” (vad. A.Repins), senioru deju kopa “Magones” (vad. M.Šaršūne), vokāli instrumentālā grupa “Mažors” (vad. A.Repins)  un vokālais ansamblis “Anima Corde” (vad. A.Jermaļonoka).

Ražotāju un amatnieku gadatirgū vietējie ražotāji, kā arī tirgotāji un amatu meistari no citiem Latvijas novadiem piedāvāja daudzveidīgu produkciju. Daži tirgotāji ir uzticīgi  gadatirgum vairāku gadu garumā, savukārt citi tirgojās pirmo reizi. Anita Drozdova no Dubnas pagasta piedāvāja dažādus pinumus, kas tapuši no avīžu loksnēm. Anita amata prasmes apguva Tautas lietišķās mākslas studijā “Pūpoli”, tomēr jauno metodi apguva pašmācības ceļā. “Sešus gadus es dzīvoju un pelnīju ārzemēs. Man bija daudz brīvā laika, tāpēc gribējās sevi ar kaut ko nodarbināt. Pateicoties internetam un googlei, atradu dažādas pamācības no virtuālajiem skolotājiem. Sapratu, ka arī es to protu un varu izdarīt,” sava hobija un nu jau uzņēmējdarbības aizsākumu atminas Anita. “Piemēram, šādam bērna šūpulītim ir nepieciešamas 1500 avīzes. Tehnika ir vienkārša. Satinu šādas caurulītes no avīzēm un krāsoju jebkurā krāsā, kādā vēlos. Parasti izvēlos tādus toņus, kas sasaucas ar manas vecmāmiņas savulaik austajām sedziņām. Ar gatavām avīžu sloksnītēm groziņu var nopīt vienas dienas laikā. Caurulīšu tīšanas darbs top nepārtraukti – vakarā skatoties televizoru vai sarunājoties ar draudzeni.”

Anitas kundzei novada gadatirgus ir tikai otrā izbraukuma tirdzniecība. “Pirmo reizi biju Preiļos, kur sapratu, pēc kādiem produktiem ir pieprasījums. Viņi grib kaut ko praktisku, piemēram, grozus sīpoliem, āboliem, sēnēm, ogām. Dāmas vēlas groziņus, ar kuriem var ērti doties uz tirgu, vai arī kā dāvanu, ko kādam pasniegt.”

Novada dienās pirmo reizi tirgojās arī Vaboles pagasta bioloģiskās saimniecības īpašnieki Daina Paukšte ar Gunti Baltvilku, kuri pircējiem piedāvāja dažādu šķirņu ķirbjus, tomātus, papriku un Latvijas apstākļos augušus arbūzus. “Pirmo gadu savā dārzā iestādījām arbūzus. Tā kā vasara bija ļoti pateicīga, arbūzi izauga ļoti garšīgi un sulīgi. Mēs pat necerējām, ka tik labi sanāks, tāpēc ar ražu esam ļoti apmierināti. Nākamgad mēģināsim audzēt melones, Daina jau ir apguvusi, kā tos vajag aprūpēt.”

Tie, kas ar savu pirkumu atbalstīja vietējos tirgotājus, vēlāk tika laipni sagaidīti Lauku gardumu ielā, kur pagastu saimnieces piedāvāja nobaudīt dažādus Latgalei raksturīgos ēdienus – sautētus kāpostus, ozolzīļu kafiju, grūbu un miežu putru, tumšos zirņus, slinkos kāpostu tīteņus, gulbešnīkus, dažāda veida pankūkas un zivju zupas. Pēc pašu iniciatīvas, Lauku gardumu ielā piedalījās arī biedrības “Sventes pērle” vadītājs Jurijs Gridasovs ar kundzi, vēloties pilsētniekus pacienāt ar garšīgu zivju zupu.  “Zupa top pēc pārbaudītas un gadiem izstrādātas receptes. Galvenais, protams, ir zivis, kuras Sventes ezerā ir ļoti labas kvalitātes. Arī zaļumi ir no sava sakņu dārza. Klāt ir jāpieliek arī neliela burvestība un, protams, labs garastāvoklis,” recepti atklāja saimniece Irina Line. “Mēs dzīvojam pie Sventes ezera, kas ir mūsu pagasta brends. Es ar vīru bieži piedalāmies svētkos, kur cienājam ar šo zupu. Līdz šim visi vienmēr ir bijuši laimīgi un paēduši. Nākamgad plānojam vest divus katlus, jo ar vienu katlu jau ir par maz.”

Sventes zupas īpašo garšu veidoja arī pievienotais repsis – tā ir reta lašveidīgā zivju suga, kas sastopama Sventes ezerā. “Ļoti garšīga sarkanā zivtiņa, kuru ir grūti noķert, jo tā dzīvo 15-30 metru dziļumā,” paskaidro Irina.

Gadatirgus programmu dažādoja arī novada muzeju pārstāvji, skolēnu un jauniešu organizācijas, iesaistot apmeklētājus radošajās darbnīcās. Aizraujošas ekspozīcijas piedāvāja Latgales Zoodārzs. Sporta cienītāji tika aicināti piedalīties Zumba fitnesa paraugdemonstrējumā, orientēšanas labirinta izpētē un citās sportiskās aktivitātēs, kuras noritēja projekta “Pasākumi vietējās sabiedrības veselības veicināšanai un slimību profilaksei Daugavpils novadā” ietvaros.

Pasākums noslēdzās ar svētku īpašā viesa Normunda Rutuļa koncertu.

FOTOGALERIJA I

FOTOGALERIJA II

FOTOGALERIJA III

Skrudalienas pagasta svētki