Jau šo sestdien Nīcgalē vismazākie mākslinieki uzstāsies viesu priekšā svinīgajā pasākumā par godu Augšdaugavas novada pirmsskolas izglītības iestādes “Sprīdītis” 30. gadu jubilejai. Bērnu dārza p. i. vadītājai Ingrīdai Mickevičai šis arī ir jubilejas gads – aprit 15 gadi, kopš viņa šeit strādā.
Omulīgā un gaišā aktu zālē notiek mūzikas nodarbība. Mazuļi uzmanīgi klausās skolotāju Anastasiju, kura uzdod jautājumus par pavasara krāsām. Ingrīda stāsta, ka visiem bērniem ļoti patīk mūzikas stundas, šeit viņi visi kopā mācās strādāt savā mazajā kolektīvā, klausīties viens otru.
Bērni no vairākiem pagastiem Nīcgales bērnudārzs šajā Augšdaugavas novada pusē ir vienīgā pirmsskolas izglītības iestāde. Tuvākā vieta, kur vecāki vēl var izglītot savu mazo bērnu, ir grupiņa Kalupes pamatskolā. Uz Nīcgales bērnudārzu brauc bērni no Nīcgales, Līksnas, Kalupes un Dubnas pagastiem. “Vecāki ir priecīgi, ka bērnudārzs ir šeit, uz vietas, pašiem lielākoties jādodas katru dienu uz darbu Daugavpilī vai Līvānos. Bet šeit visi ir savējie, mūsu bērniņi, dzīvojam kā viena liela ģimene,” stāsta Ingrīda.
Kopā Nīcgales bērnudārzu pašlaik apmeklē 14 bērni divās grupās vecumā no 2 līdz 7 gadiem. Tagad jau grūti noticēt, ka kādreiz, vēl sovhoza laikos, bērnudārza ēku cēla, lai šeit izmitinātu 160 bērnus. Sākumā, 1982. gadā, šeit bija 120 bērni. Bērnudārzs “Liniņš” nostrādāja 10 gadus un tika slēgts, jo bērnu palika arvien mazāk. Uz slēgšanas brīdi šeit bija 80 bērni. No 1992. līdz 1995. gadam ēkā bija Nīcgales sākumskola, bet no 1995. gada 2. janvāra tika izveidots “Sprīdītis”. “Kad atvēra šo bērnudārzu, šeit bija 16 bērniņi. 2010. gadā mums bija tāds liels uzplaukums, nāca bērni gan no Līksnas, gan no Kalupes, Dubnas, un bija 26 bērni. Tad tika atvērta trešā grupa. Parasti bērnu skaits svārstās ap 20,” stāsta Ingrīda Mickeviča. Protams, katrai lauku skolai vai bērnudārzam gribētos, lai bērnu būtu vairāk, bet ar to tagad nevar lielīties pat pilsētas izglītības iestādes. “Turamies, cerēsim uz to labāko. Mums ir potenciāls”.
Bērnudārza kolektīvs pateicas Augšdaugavas novada pašvaldībai par 2022. gadā paveiktajiem vērienīgajiem remontdarbiem iestādes iekštelpās – tagad te var uzturēties komfortā un drošā vidē. Remontdarbu ietvaros tika veikti grīdu, sienu, griestu apdares darbi, tika uzstādītas jaunas durvis un veikta aktu zāles renovācija, kā arī virtuves bloka remonts. Arī tika veikta ūdensvada un kanalizācijas iekšējo tīklu atjaunošana, apkures radiatoru un cauruļu nomaiņa, ventilācijas sistēmu montāža, elektroapgādes sistēmas montāža, jauno gaismekļu uzstādīšana. Uzstādīta automātiskā ugunsdrošības signalizācijas sistēma, kā arī ugunsdzēsības sistēma un videonovērošana.
Nākotnē iestāde cer uz sporta laukuma atjaunošanu, lai tur būtu mīksts segums, un sporta nodarbības varētu notikt ārā. Nepieciešams arī atjaunot nojumītes – tagad tikai viena ir labā stāvoklī.
Vēl bērnudārza ēkā atrodas Nīcgales pagasta bibliotēka un ambulance.
Individuālā pieeja
Bērnudārzā strādā četri pedagogi: pati Ingrīda Mickeviča, Sarmīte Mole, mūzikas skolotāja Anastasija Lukašenoka un interešu izglītības skolotāja Jekaterina Sokolova. No šī gada janvāra kolēģēm pievienojās skolotāja palīgs Olga Soma, kurai ir ļoti liela pieredze darbā ar pašiem mazākajiem. Garšīgus ēdienus visiem gatavo pavāre Ingrīda Jermakova, par tīrību rūpējas apkopēja - sētniece Valentīna Uljāne. Ar bērniem, kuriem ir runas traucējumi, kopš pagājuša gada decembra strādā audiologopēde Māra Pēterfelde.
Mazo bērnudārzu neapšaubāms pluss ir tas, ka ar katru bērnu pedagogi var strādāt individuāli. Visu bērnu rakstura īpašības ir acīmredzamas. “Mums fiziski ir iespēja katram bērnam pievērst uzmanību. Centāmies pamanīt un attīstīt bērnos visu to labo. Protams, mēs saredzam, kad kādam bērnam vajag vairāk uzmanības, vairāk darba. Un mēs cenšamies pārējo bērniņu vidū neizcelt to, ka kādam bērnam ir grūtāk. Un izaugsme redzama,” stāsta Ingrīda. Redzamais rezultāts pedagogiem atnes vislielāko prieku.
Ar vecākiem bērnudārzam ir visciešākā sadarbība, iestāde jūt viņu lielo atbalstu. “Vecāki un pedagogi savstarpēji dalās par bērnu sasniegumiem. Mēs stāstam, ka mums tas sanāk vai tas izdodas, un ļoti patīkami, ka vecāki arī pārņēmuši šo pieredzi un viņi arī mūs slavē. Viņi stāsta, ka bērns, piemēram, sāka nodarboties mājās ar zīmēšanu, bet agrāk vispār viņam negribējās zīmēt. Vai arī ir bijuši gadījumi, kad bērns, atnākot uz dārziņu, nemaz nerunā, bet pēc mēneša jau ir pirmais vārdiņš. Vecāki pamana šo mūsu ieguldīto darbu, mēs redzam pateicību vecāku acīs. Mēs esam sajūsmā un vecāki arī. Tas mums kā medus uz sirds,” stāsta vadītāja.
Visvairāk bērniem patīk dejot un dziedāt. Visi dārziņa audzēkņi ir tautas deju kolektīva “Sprīdīši” dalībnieki, darbojas arī vokālais ansamblis “Ziediņi”. Katru gadu mazie dejotāji piedalās skatēs. Ingrīda saka, ka bērni, pat paši mazākie, nebaidās no skatuves, no cilvēkiem zālē – viņi daudz uzstājas pasākumos novada līmenī. Bērnudārza lieli draugi ir Nīcgales tautas nams un sociālo dzīvokļu māja, bērni uzstājas visos pagasta pasākumos un nāk ciemos pie grupas dzīvokļu iemītniekiem. Šī gada 1.maijā Nīcgales pagasts svinēs savus svētkus, un bērni jau gatavojas tajos uzstāties.
Ingrīda Mickeviča pirms jubilejas pasākuma atrada sociālajos tīklos daudzus dārziņa absolventus –“sprīdīši” ir izklīduši pa pasauli, dzīvo ne tikai Latvijā, bet arī ārzemēs. Viņai un kolēģēm patīk satikt absolventus, kad viņi atbrauc paciemoties dzimtajā pusē, redzēt viņus pieaugušus, patstāvīgus, pašpietiekamus. Bijušie audzēkņi neaizmirst savus pedagogus un ar prieku ieskrien ciemos.
Mēs izmantojam savus un trešo pušu sīkfailus, lai nodrošinātu jūsu apmeklējuma drošību. Lai uzzinātu vairāk par mūsu sīkfailu politiku, noklikšķiniet šeit.
Jūs varat piekrist visām sīkdatnēm, noklikšķinot uz “Apstiprināt visas”, vai noraidīt tās, noklikšķinot uz “Noraidīt”.
Ja tīmekļa vietnes lietotājs noklikšķina uz pogas “Noraidīt”, tīmekļa vietnē tiek saglabātas obligātās sīkdatnes, kas ir nepieciešamas tīmekļa vietnes darbībai un kuru izmantošanai nav nepieciešama lietotāja piekrišana
Obligātās sīkdatnes nodrošina vietnes pamatfunkcijas, piemēram, pieteikšanos un konta pārvaldību. Bez obligātajām sīkdatnēm tīmekļa vietni nav iespējams pienācīgi izmantot.
Mērķis:
Analītiskās sīkdatnes tiek izmantotas, lai redzētu, kā apmeklētāji izmanto vietni, piemēram, analītiskās sīkdatnes. Šīs sīkdatnes nevar izmantot, lai tieši identificētu konkrētu apmeklētāju.