Medumu pagasta svētkos atdzīvojās sēnes

Izzinoši, aizraujoši un garšīgi 18. augustā izskanēja Medumu pagasta svētki, aicinot ikvienu iepazīt sēņu dzīves noslēpumus.

“Pērn sēņu vākšana un izmantošana iekļauta Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, sēņu vākšanas un izmantošanas tradīcijas Latvijā nododas no paaudzes paaudzē. Gandrīz katrā ģimenē ir aizraujoši sēņotāji, kuriem patīk gan lasīt sēnes, gan gatavot tās. Vēlamies šos procesus popularizēt arī Medumu pusē,” teic pasākuma organizatore, Medumu kultūras darba vadītāja Anita Drozdova.

Šogad biedrība “Medumu Cerība” sadarbībā ar Medumu Tautas namu īsteno projektu “Sēņu dzīves noslēpums”. Projektā paredzēta virkne dažādu pasākumu, tostarp vesels gatavošanas meistarklašu cikls. Pirmais notika jau 25. jūlijā, kad Medumu saimnieces Diāna Mikulane un Zoja Jevdokimova rādīja meistarklasi sēņu ēdienu pagatavošanā. Augusta notika arī dažādas meistardarbnīcas, kuru laikā tapa sēņu dekori pagasta svētkiem, apgleznotas stikla krūzes ar sēņu motīviem, tapa sēņu cepure pagasta svētku vadītajam aktierim Ritvaram Gailumam, kā arī tika ceptas saldās sēnes dāvanām.

Pagasta svētkos Medumos viesojās Latvijas Mikologu biedrība, kas piedāvāja dzīvo sēņu izstādi, dažādas spēles un darbnīcas. Izstādē varēja izzināt tuvējā apkārtnē sastopamās sēnes — gan ēdamās, gan indīgās. Mikologi ikvienam interesentam stāstīja, kā sēnes izmantot pārtikā, mājsaimniecībā, amatniecībā, tautas ārstniecībā un rituālos.

Gan lieli, gan mazi svētku apmeklētāji ar interesi iesaistījās Medumu rokdarbu pulciņa “Kaleidoskops” rīkotajās radošajās darbnīcās, kur ikviens varēja pats izgatavot sev īpašu sēņu dekoru. Amatnieks Valdis Grebežs mācīja no gāzbetona pagatavot skaistu sēņu dekoru dārzam.

Pie Medumu Tautas nama varēja aplūkot krāsainu brīnumsēņu taku, ko no otrreizēja materiāla izveidoja Medumu rokdarbu pulciņš “Kaleidoskops”.

Vienīgā kvantu rakstniece Latvijā, garīgo transformāciju ceļvede Jevgēnija Muštavinska aicināja uz Art terapija  "Sēņu pārpilnības pasaule”, lai ar mākslas palīdzību izzinātu savas iekšējās bailes un mēģinātu tās pārvarēt.

Svētku dienā ikvienam bija unikāla iespēja aplūkot mākslinieka Ginta Gabrāna izstādi “Fungas kalns”. Šis mākslinieks - instalāciju meistars pazīstams ne tikai Latvija, bet arī visā pasaulē. Fungas kalns - mākslīgā neironu tīklā ģenerēta pasaule ar saviem kalniem, ielejām, upēm, mežiem, un, protams, kur vien nepaskaties, tur sēnes - cepurīšu sēnes, gļotsēnes, pūpēži, piepes.

Pasākuma laikā varēja aplūkot arī VSAC “Latgale” filiāles “Kalupe” klientu darbu izstādi, veltītu sēņu tematikai.

Protams, svētkos neiztikt arī bez gardām lietām. Medumu Iespēju pamatskolas skolotājs Aleksejs Korotkovs visus cienāja ar gardu gaileņu un miežu putraimu zupu, kas vārīta uz uguns. Savukārt vietējie mājražotāji piedāvāja iegādāties savu produkciju – svaigi sviestu medu, ābolus, biezpienu un citus lauku labumus.

Pasākuma rozīnīte bija sēņu tērpu parāde. Jau jūlija sākumā Sēlijas un Augšdaugavas novada kultūras nozares darbinieki tika aicināti piedalīties tērpu konkursā “Dzīvā sēne”. Konkursam tika pieteikti 9 tērpi, par kuriem balsoja ikviens pasākuma dalībnieks. Višķu kultūras darba vadītāja Aleksandra Papakule sarūpēja sēnes tērpu "Pārsteigums",  Inita Ivdra, kultūras darba vadītāja. Kalupes pagasta apvienības kultūras darba vadītāja Inita Ivdra izgatavoja tērpu “Gailene”. Salienas apvienības pārvaldes kultūras darba vadītāja Lidija Tenča-Dvorjaņikova izveidoja tērpu "Sēnes piedzīvojumi", ko demonstrēja Salienas vidusskolas audzēkne Evelina Aļošina, bet Vecsalienas muižas kultūras darba vadītāja Jūlija Keiviša sarūpēja tērpu “Sēne Rozlape”. Līksnas pagasta kultūras darba vadītāja Sintija Giptere kopā ar jaunatnes lietu speciālisti Lauru Grigorjevu un Vaboles jauniešu attīstības centra jaunieti Samantu Bolužu izgatavoja tērpu "Līksnas parka burvju sēne". Ar trim tērpiem konkursā piedalījās Jēkabpils novada Viesītes kultūras centrs “Sēlija” – tērpu “Lielā mušmire” demonstrēja vidējās paaudzes deju kolektīva “Augšzeme” dejotāja Raisa Vasiļjeva, tērpu “Mazā mušmire” nodemonstrēja Viesītes vidusskolas skolniece Katrīna Milakne, savukārt ekstravagantās Vecās bekas tērpā iejutās amatierteātra “Vēris” aktrise Aija Rancova.

Pēc skatītāju balsojuma 3. vietu ieguva “Vecā beka”, kurai pasniegta dāvanu karte 20 eiro vērtībā uz gastrobāru “Vēsma” un RAptors parka apmeklējums ģimenei.

2. vietu ieguva “Gailene”, saņemot 20 eiro dāvanu karti no Dvietes saldējuma un ģimenes ielūgumu uz Alpaka salu.

1. vietu ieguva "Līksnas parka burvju sēne", kas dāvanā saņēma viesu nama “Baltiņi” 60 eiro dāvanu karti divām personām un RAptors parka apmeklējumu visai ģimenei.

Pārējie dalībnieki saņēma biļetes uz Daugavpils kino, Doner Box dāvanu kartes 15 eiro vērtībā, Medumu rokdarbu pulciņa “Kaleidoskops” izgatavotus saldumus un kompozīcijas.

Pasākumā ar neparastu izrādi piedalījās Rīgas ielu teātris “FIKUS” (vadītāja Svetlana Kenecius), aizraujot gan mazus, gan lielus skatītājus ar sēņu mīlas un draudzības stāstu.

Pagasta svētku koncertā uzstājās Kalkūnes pagasta vokāli instrumentālais ansamblis “Dedze” (vadītāja Brigita Madelāne), deju kolektīvs no Daugavpils “Dance Mix” (vadītāja Natalja Folitare) un Ilūkstes "Lašu koris" (vadītāja Maija Žigajeva).

Projekts “Sēņu dzīves noslēpumi” vēl turpinās. Augustā iecerētas vēl dažas radošas meistardarbnīcas, ekskursija uz mežu bērniem, lai iepazītu meža veltes, bet septembrī notiks pirmais sēņošanas čempionāts Sēlijā.

Projekts “Sēņu dzīves noslēpums” Nr. SKP2024/16 tiek īstenots ar Sēlijas kultūras programmas finansiālu atbalstu un tiek realizēts ar biedrību “Medumu Cerība”, sadarbībā ar Augšdaugavas novada Kultūras un Tūrisma pārvaldi.

Teksts, foto: Inese Minova

Dzīvokļa jautājumu komisijas sēde 22.08.