Panākumi balstās uz viediem cilvēkiem

AKTUĀLI

Līksnas pagasts nupat ir ieguvis nozīmīgu atzinību - atpazīstamības zīmi “Viedais ciems 2024”. Šādu godu šogad izpelnījušās vien 8 vietas Latvijā, tostarp Līksna Augšdaugavas novadā.

Iniciatīva uzrakstīt pieteikumu nāk no šogad februārī dzimušās biedrības “Mūsu Līksnai”, kura straujiem tempiem uzņem apgriezienus un īsteno projektu pēc projekta. Biedrības aktīvie darba rūķi Ieva Kudiņa, Sintija Giptere un Gunta Mežule teic, ka atpazīstamību ciems ieguvis, pateicoties tās darbīgajiem un ideju pilnajiem iedzīvotājiem, kuri labprāt iesaistās jebkādās radošās un lietderīgās avantūrās. 

Viedais ciems – stipra kopiena

Meklējot viedā ciema definīciju, rodu skaidrojumu, ka tam pamatā ir stipras kopienas lauku apvidos, kas īsteno radošus risinājumus attīstībai, ir jūtama spēcīga līdzdalības pieeja un ir ilgtermiņa attīstības redzējums. Līksnas pagastā jau sen izveidojusies spēcīga kopiena, kura velta uzmanību gan vienotam zaļajam dzīvesveidam, gan apzina problēmas, izaicinājumus un meklē risinājumus, lai uzlabotu dzīves kvalitāti laukos. Ieva teic, ka viens nav cīnītājs, svarīga ir sadarbība, kopīga darbošanās gan ideju ģenerēšanā, gan īstenošanā. Arī pieteikums un stratēģija tapuši kopīgi, uzklausot līksniešus.   

Sintija jautri teic, ka tā bijusi iespēja beidzot izpausties un lielīties ar saviem darbiem un pagasta bagātībām, ne velti līksniešus sauc par paušļiem (lielībniekiem). Izrādās, viedums līksniešiem bijis jau sen, par to liecina arī fakts par bijušo adatu fabriku Līksnā, kuras īpašnieki nevarēja atvest no Krievijas naudu par notirgotajām adatām, tāpēc ņēmuši līdzi visus piecus bērnus un iešuvuši naudu viņiem kabatās, jo bērnus neviens vilcienā nav pārbaudījis.

Nupat ar lielu vērienu izskanējis Līksnas bijušās pamatskolas absolventu salidojums, kura organizēšanā liels ir tieši biedrības “Mūsu Līksnai” nopelns. Naudas pasākumam bijis tik, cik ir, tāpēc nācies likt lietā viedumu un izdomu, piemēram, izgatavot karodziņus no veciem palagiem un meklēt radošu izeju arī citās situācijās. Skola slēgta jau 15 gadus, ēka stāv tukša un tajā atrasties vairs nav droši, tāpēc pasākums notika zem klajas debess. 

Cilvēki esot ļoti atsaucīgi, visi nāca talkā – gan Līksnas pagasta pārvalde, gan pagasta jaunieši, Naujenes pakalpojumu serviss, zemnieki. “Mums ir noveicies ar pagasta apvienības vadītāju Ingūnu, viņa kopā ar mums pildīja viedo ciemu anketu, atbalsta visas mūsu trakās idejas. Arī līdzšinējās pagasta vadītājas Janīna un Biruta ir enerģiskas, aktīvas sievietes, kas vienmēr par visiem rūpējās un veidoja šo kopienas izjūtu,” saka Gunta.
Ļoti pretimnākoši ir vietējie zemnieki un uzņēmēji, kuri gan finansiāli, gan ar savu fizisku dalību atbalsta dažādus pasākumus un projektus.

Protams, netrūkst arī skeptiķu, kas nesaprot, kāpēc un kas jādara, netic rezultātam. Tomēr tādi ir mazākumā. “Daudzi neizprot, ko nozīmē jēdziens viedais ciems. Domā, ka mēs ieslēdzam sauli, piesaucam lietu. Saka - nu parādiet mums tagad kādu viedumu! Laikam domā, ka mums te roboti tagad brauks pa ielām. Viedums – tie ir aktīvi iedzīvotāji. Esam lauku apvidus, kur svarīgi katram nesēdēt savā mājsaimniecībā, bet iet kopā, kaut ko izdomāt, sadarboties un izdarīt. Mēs varam būt kā vēstneši, sludināt, stāstīt citiem, kas ir viedais ciems.”

Ideju banka

Biedrība “Mūsu Līksnai” tika izveidota šā gada februārī un pašlaik jau tajā ir 16 biedri. Iniciatore Sintija teic, ka bija noskatījusi citu pozitīvo pieredzi, radās vēlme savākt kopā aktīvus pagasta cilvēkus, rakstīt projektus un piesaistīt līdzekļus ideju īstenošanai.

Viens no pirmajiem tapa projekts Līksnas dīķa tīrīšanai, kas tika īstenots ar Augšdaugavas novada pašvaldības finansiālu atbalstu un pašu iedzīvotāju spēkiem. Tika rīkotas vairākas talkas, kurās iesaistījās ne tikai biedrības pārstāvji, bet arī Līksnas apvienības pārvaldes darbinieki un vietējie iedzīvotāji. Projekta ietvaros tika nopļautas niedres Līksnas dīķī, no kurām izveidotas divas permakultūras dobes dīķa tuvumā un tiks veidots komposts Līksnas parkam. Dīķa krasta līnija tika attīrīta no krūmiem, uzbērta smilšu pludmale, uzstādīti soli, atpūtas krēsli un jauna ģērbtuve, kā arī atjaunots pontona krāsojums. Visi darbi paveikti augustā. “Ja projektu īstenotu pašvaldība, tas izmaksātu daudz dārgāk, bet mēs kā biedrība ieguldām savu laiku un spēku, tāpēc tas ir vienkāršāk un lētāk,” saka Ieva, kurai ir liela pieredze uzņēmējdarbībā.   

Jūlijā liels izaicinājums bija jau sen slēgtās Līksnas pamatskolas absolventu salidojuma rīkošana, kas kopīgiem spēkiem izdevās ļoti labi.
Augustā tika īstenots vēl viens projekts ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un biedrības “Latgales reģiona attīstības aģentūra” atbalstu, uzstādot pagastā pie Patmaļu kapiem divus informatīvus stendus, veltītus latgaliešu rakstu valodas celmlaužiem, katoļu garīdzniekiem Jozefam Akelevičam un Tomašam Kosovskim, kuri atdusas šajos kapos. Projekta ietvaros tika rīkota kapu uzkopšanas talka. Stenda informatīvo materiālu sagatavoja kultūrvēsturniece un Skrindu dzimtas muzeja vecākā speciāliste Ilze Ozoliņa. Informācija ir pieejama latgaliešu un latviešu valodā.

Tiklīdz pabeigti šie projekti, sākusies tālāka rosība, un meitenēm jau deg acis, cik daudz gribas izdarīt. Visu nedrīkst stāstīt, jo labāk lielīties ar paveikto nevis iecerēto. Tomēr šo to ieskicēt jau var. Lielās talkas un uzkopšanas pagastā jau pierasta lieta un noteikti tiks turpinātas.
Biedrība vēlas izglītot iedzīvotājus atkritumu apsaimniekošanā, mācīt šķirot un neveidot nelegālas izgāztuves. Tāpat rosināt nevajadzīgās lietas atdot tiem, kam tās var noderēt, izveidojot maiņas platformu.
Nesen Līksnā iedzīvojies svētdienas maiņas tirdziņš, kur ikviens var atnākt un iemainīt kādus mājas konservus, dārza labumus, vistu olas un daudzas citas lietas. “Es tev kabaci, tu man kartupeļus, un viss notiek. Taču pie tās maiņas vēl jāpiestrādā, cilvēki kautrējas, tāpēc no biedrības paši braucam, iedrošinām. Šogad esam saņēmuši tirdzniecības atļauju, varēs arī vietējie zemnieki oficiāli tirgoties pie baznīcas,” stāsta Ieva.
Pašlaik biedrība izveidojusi Līksnas pagasta iedzīvotāju grupu WhatsApp – Līksnas paziņojumu dēlis, lai var vienlaicīgi visus apziņot par kādām aktualitātēm. Šī pieredze ir jauna, neiet viegli, jo jācīnās ar spamiem, tomēr ļoti noderīga. Piemēram, pēc kāda pasākuma var visiem uzreiz izsūtīt fotogrāfijas, nesen izdevies atrast saimnieku noklīdušam sunītim. Pašlaik šajā grupiņa jau 285 dalībnieki.
Biedrībai ir iecere ieviest digitālus rīkus jau esošajos objektos, piemēram, digitalizēt Līksnas baznīcas Sirdsdārzu. Arī iegūto viedā ciema atpazīstamības zīmi ir vēlme atraktīvi izvietot kādā visiem redzamā un pieejamā vietā, pie tā jau tiek nopietni strādāts.
Kādreiz Līksna bija slavena ar savu festivālu “Muzykys Skrytuļs”, kas jau pirms daudziem gadiem ir beidzis pastāvēt. Biedrība vēlas atdzīvināt muzikālo tradīciju, veidojot kaut ko jaunu, piemēram, muzikālas tikšanās Līksnā - tādu kā vietējo Latgales Pozitivus festivālu.

Ideju ir ļoti daudz – rakstīt projektus, lai piesaistītu finanšu līdzekļus esošā mantojuma saglabāšanai un uzturēšanai, rīkot dažādu paaudžu saliedēšanās pasākumus, ierīkot sociālos dārzus, rīkot prasmju un iemaņu meistarklases, izveidot Līksnas mājražotāju un amatnieku tirdziņu digitālā vidē. Ir ideja arī digitalizēt Līksnas karti ar visām iespējām, kas ir pagastā, tāpēc ir svarīgi, lai visi dalās ar savām zināšanām, pastāsta cits par citu.

“Protams, ne visu uzreiz, bet pamazām. Mēs visu izdarīsim, galvenais ir darīt,” saka Ieva.
“Mēs gribam, lai cilvēki vēl vairāk brauc uz Līksnu, pērk šeit īpašumus, apmetas uz dzīvi vai vienkārši lai brauc šurp atpūsties, atstāj te naudu,” saka Gunta. “Manuprāt, Augšdaugavas novadā ir brīnišķīga iespēja veidot biedrības un kaut ko darīt, jo ir ļoti spēcīgs pašvaldības vadības atbalsts. Nezinu, vai citās pašvaldībās ir tāda pieredze, mums ir paveicies, ir zaļā gaisma visam.”    

Viedā ciema zīmi piešķir uz trim gadiem. Tā sniedz atpazīstamību, piesaista tūristu uzmanību un sniedz papildus atbalstu Līksnas kopienas projektos. Protams, tas uzliek arī daudz lielāku atbildību, lai turētu latiņu augsti, turpinātu attīstīties.  

Septembrī biedrība rīkoja forumu, aicinot vietējos iedzīvotājus nākt klajā ar savām idejām un diskutēt par viņuprāt svarīgām lietām pagastā. Biedrībai prātā vēl daudz jaunu ideju, kuras tiks īstenotas soli pa solim. Turklāt padomā vēl ir izveidot multifunkcionālu centru, kur varētu notikt dažādi pasākumi un sev mājvietu varētu rast arī citas biedrības. Līksnā vien to ir vesels ducis. 

Biedrība “Mūsu Līksnai” mīļuprāt gaida savā pulciņā jaunus aktīvus biedrus, kas ir gatavi darboties un vēlas īstenot pagastā dažādas idejas.

***

Biedrība “Mūsu Līksnai” šogad izvirzīta konkursa “Saimnieks 2024” nominācijā “Gada rosīgākā biedrība”.

Uzziņai

  • Līksnas kopējā platība 138.3 km2
  • Iedzīvotāju skaits 1011 (2023)
  • Līksnas pagastā dzīvo 18 daudzbērnu ģimenes
  • Līksnā ir 22 ciemi jeb solas un pagasta centrs – Līksna
  • Līksnas pagastā pēc Lursoft datiem ir reģistrētas 12 biedrības, 46 zemnieku saimniecības, 26 uzņēmumi
  • Līksnā darbojas pašdarbības kolektīvi - bērnu vokālais ansamblis "DoReMi", bērnu un jauniešu dramatiskais kolektīvs "Sprīdītis", sieviešu vokālais ansamblis "Elēģija", vidējās paaudzes deju kolektīvs "Daugaveņa", amatierteātris "Maskas" un aktīvo sieviešu apvienība "Saules taka"

Teksts, foto: Inese Minova

Pašvaldības policijai lielākoties jācīnās ar atkritumu apsaimniekošanas pārkāpumiem