Naujenes Novadpētniecības muzejs aicina kopā svinēt Valentīnas Zeiles dzimšanas dienu

AKTUĀLI

Jaunā sezona Naujenes Novadpētniecības muzejā sākusies ļoti radoši. Pašlaik rit darbs pie jaunas izstādes gatavošanas, kas tiks veltīta mūsu novadniecei, tēlniecei Valentīnai Zeilei. Muzeja direktore Evita Kusiņa-Koļesņika atzīst, ka muzejs ik gadu piedāvā apmeklētājiem jaunas izstādes, un arī šis gads nebūs izņēmums. “Šogad muzeju nakts notiks 13. maijā, un šis datums sakrīt ar tēlnieces Valentīnas Zeiles dzimšanas dienu. Tāpēc šoreiz Muzeju nakts laika notiks daudz plašākas svinības, un Valentīnai Zeilei tiek veidota izstāde, kurā būs stāsts par mākslinieci un viņas modeļiem, tā sauksies “Mākslinieks un viņa mūzas”“.

Pašlaik vēl tiek atlasīti materiāli un rit spraigs darbs, taču jau 13. maijā plkst. 15:00 Naujenes Novadpētniecības muzejā visus aicina kopā svinēt tēlnieces Valentīnas Zeiles 86. dzimšanas dienu. No plkst. 15:00 – 23:00 apmeklētāji varēs kavēt savu laiku jubilārei veltītā Le Petit Moulin dzejas kafejnīca, kur būs iespēja lasīt V. Zeiles rakstīto dzeju, baudīt retro mūziku un, malkojot kafiju, šķirstīt mākslinieces bibliotēkas grāmatas. Visa pasākuma laikā apmeklētāji varēs iepazīt māksliniecei veltītās pastāvīgās ekspozīcijas un izstādes “Latgales parīziete Valentīna Zeile” atklāto mākslas priekšmetu krājumu “Valentīnas Zeiles darbnīca”, biogrāfisko izstādi par Zeiļu dzimtu “Dzimtas mantojums”.

Izstādē “Mākslinieks un viņa mūzas” varēs apskatīt ne tikai skulptūras, bet arī tuvāk iepazīt mākslinieces radošās dzīves periodu Francijā. Valentīna Zeile radošajā darbā sastapusi daudzus modeļus, kuru seju un figūru aprises ir iemūžinātas vairākos simtos zīmējumu, medaļās, plaketēs un skulptūrās. Sevišķi veiksmīga sadarbība tēlniecei izveidojās ar modeli Izabellu Bironu [Isabelle Biron]. Valentīna jūsmoja par Rubensa laikmeta sievietes formām, par netipiski klasiskiem sejas pantiem, ko viņa atrada Izabellā, kurai pozējot, tapuši neskaitāmi zīmējumi ogles un sangīnas tehnikā, kā arī jaunās sievietes ķermeniskās aprises var atpazīt daudzos tēlniecības darbos.

Tomēr modeļa un mākslinieka sadarbība ar laiku tika izsmelta. Valentīna Zeile bez nostaļģijas šķīrās no saviem modeļiem, lai rastu jaunu iedvesmu. Izabella deva jaunu ierosmi: “Ja jau es esmu tava iedvesmotāja – mūza, kādēļ gan neradīt veselu mūzu ciklu?”. Šī doma aizrāva mākslinieci un deviņdesmito gadu otrajā pusē viņa uzsāka veidot vairākas figurālas kompozīcijas, apzinoties, ka darbs būs ilgs, laikietilpīgs, sarežģīts un mūzu atveidošanā varēs ielikt visu gadiem krāto pieredzi un zināšanas. Tā aizsākās darbs pie deviņām sengrieķu mitoloģijas mūzām.

Pirmo tēlniece veidoja dejas mūzu Terpsihoru (1995), kurai sekoja sarežģītas divu figūru kompozīcijas “Eiterpe un Erato” (1998), “Melpomene un  Polihimnija” (1998), “Kalliope un Urānija” (1999-2000) un “Klio un Thali”. Strādājot pie vienas no mūzu kompozīcijām, V. Zeile raksta: “Es veidoju divas mūzas kopā – ļoti skaista kompozīcija un es esmu ļoti laimīga. Jūtu, kā Dievs klāj manu ceļu un es eju pa to, viņam dziedot pateicību.” Mūzu ciklam ir pieskaitāma arī skulptūra “Apollons” (2000) – gaismas dievs, kas vienmēr bija 9 mūzu pavadībā. Šajā tēlā iemiesojās cits modelis - dienvidnieciski melnīgsnējs jauneklis, Valentīnas Zeiles skolnieks Žeroms Balaī (Jérome Balaÿ).

Muzeju nakts vadmotīvs - radīšana  

Paralēli tēlnieces dzimšanas dienas svinībām 13. maijā no plkst.15:00 līdz 24:00  Naujenes Novadpētniecības muzejā (Skolas ielā 1, Naujenē) norisināsies arī Eiropas muzeju nakts pasākums, kura vadmotīvs ir “Radīšana”. Muzeju nakts pasākuma laikā  apmeklētājus gaidīs arī jaunas izstādes: “Pinumi lauku sētā”, jaunieguvumu izstāde no muzeja krājumā un brīvdabas izstāde “Personību dzīvesstāsti - 3 ”. Muzeju nakts pasākums no  plkst. 16:00- 21:00 notiks arī Slutišķu vecticībnieku lauku sētā” un sētā “Upāni”, kur apmeklētājus sagaidīs slāvu tradīciju ansambļa “Radenije” koncerts, ekskursijas brīvdabas izstādē “Cilvēku un lietu stāsti”, iepazīšanās ar biškopībai veltītu izstādi “Dore – bluķis – strops” “Slutišķu vecticībnieku lauku sētas” šķūnī, kā arī radošās darbnīcas un meistarklases apmeklētājiem.

18. maijs – starptautiskā muzeju diena

Maijā turpināsies pasākumi muzejā. 18. maijs ir Starptautiskā Muzeju diena, kas tiek organizēta kopš 1977. gada. Latvijā šī diena ir muzeju svētki kopš 1978. gada. Muzeju dienas mērķis ir palielināt sabiedrības izpratni par to, ka muzeji ir svarīgs līdzeklis kultūras apmaiņai, kultūru bagātināšanai un cilvēku savstarpējās sapratnes, sadarbības un miera attīstībai. 18. maijā Naujenes muzeja apmeklētājiem muzeja darbinieku pavadībā būs iespēja ielūkoties muzeja krātuvēs un uzzināt stāstu, kā senas lietas nonāk muzeja krājumā. 

Personību dzīvesstāsti brīvdabas izstādē

2012. gadā Naujenes Novadpētniecības muzejā tika uzsākta datu bāzes „Novadnieks” veidošana, lai apzinātu un popularizētu Augšdaugavas novada cilvēku mūža gājumu un ievērojamāko personību veikumu. Muzejā tiek vākti un pierakstīti mutvārdu dzīvesstāsti, krājums tiek papildināts ar piemiņas lietām (fotogrāfijas, sadzīves un mākslas priekšmeti, utt.), kas saistītas ar ievērojamu personību dzīvi un darbu Augšdaugavas novadā. Pašlaik datu bāzē ir atrodami vairāk kā 170 ieraksti. Veikto pētījumu rezultāti pirmo reizi plašākai sabiedrībai tika prezentēti 2021. gadā, muzejā aizsāktajā brīvdabas izstāžu ciklā “Personību dzīvesstāsti”. Arī šogad izstāžu cikls tiks turpināts ar stāstiem par 8 personībām un būs pieejams apskatei brīvā dabā Naujenes muzeja teritorijā Skolas ielā 1, Naujenē sakot ar maija mēnesi. “Pērn sevi labi pierādīja tieši brīvdabas izstādes, kas apmeklētājiem bija pieejamas jebkurā laikā, tāpēc arī šogad tas tiks praktizēts, piedāvājot brīvdabas izstādes gan Slutišķos, gan Naujenes muzejā,” saka muzeja direktore.  

Runājot par personību dzīves gājuma izpēti, jāatzīmē, ka muzeja mājas lapā (http://naujenesmuzejs.lv/datu-baze-novadnieks/) ir uzsākta virtuālo izstāžu publicēšana par ievērojamiem novadniekiem. Pašlaik mājas lapas apmeklētāji var iepazīties ar  liecībām par Mihaila Jermolajeva, Anfima Udova, Lavrentija Mihailova, Pītera Līpeņa un Bogdana Šahno  darbību. Plašāka informācija par šīm personībām ir pieejama uz vietas muzejā. 

Muzeja krājuma un zinātniski pētnieciskā darba rezultātu pieejamība virtuālajā vidē

Sākot ar 2023. gada janvāri Naujenes Novadpētniecības muzeja mājas lapā www.naujenesmuzejs.lv ir izveidota jauna sadaļa “Muzeja virtuālās izstādes”, tādējādi paplašinot muzeja krājuma un zinātniski pētnieciskā darba rezultātu pieejamību apmeklētājiem virtuālajā vidē. Pēc saites https://ej.uz/ut1s var iepazīties ar dažādās platformās veidotajām muzeja virtuālajām tematiskajām izstādēm. Pašlaik apmeklētajiem apskatei tiek piedāvātas 4 izstādes, bet gada garumā šis piedāvājums tiks pakāpeniski paplašināts.

Piedāvājums “Latvijas skolas somai”

Šogad Naujenes Novadpētniecības muzejs programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros aicina piedalīties skolēnus divās muzejpedagoģiskajās programmās, kuras ir atrodamas kultūrizglītības norišu sarakstā Latvijas Nacionālā kultūras centra mājas lapā. Mērķauditorija ir 1.– 12. klase. Norišu saturs tiek pielāgots dažādiem vecumposmiem / klašu grupām.

Pirmā programma – pastāvīgās ekspozīcijas “Latgales parīziete Valentīna Zeile” iepazīšana (Skolas iela 1, Naujene). Nodarbības laikā ar tēlnieces Valentīnas Zeiles personības starpniecību  uzskatāmi tiek iepazīti dažādi tēlotājmākslas veidi (glezniecība, grafika, tēlniecība), mākslas vērtības un paplašināts skolēnu redzesloks par Latvijas mākslinieku devumu pasaules mākslā. Otrās programmas – Vecticībnieku kultūrvēsturisko ekspozīciju “Slutišķu vecticībnieku lauku sēta” un “Upāni” iepazīšana (Slutišķi, Naujenes pagasts) norises laikā tiek iepazīta viena no reliģiskajām konfesijām Latvijā – vecticībnieki un 19. gs. beigu – 20. gs. 1. puses Latgales lauku sētu arhitektūra un plānojums, kā arī vecticībnieku garīgās un sadzīves kultūras vērtības un ievērojamu vecticībnieku personību devums Latvijas sabiedrībai.

Daugavpils Reģionālajā slimnīcā darbu uzsāk stomatoloģijas kabinets