No 1. marta būtiski tiks atviegloti epidemioloģiskie ierobežojumi

AKTUĀLI

No 1. marta Latvijā būtiski tiks atviegloti Covid-19 izplatības ierobežošanai noteiktie drošības pasākumi, tostarp veikalu apmeklēšanai vairs neprasīs Covid-19 sertifikātus, varēs strādāt visas līdz šim slēgtās nozares un atcels darba laika ierobežojumus.

Ministru kabinets (MK) lēma, ka no 1. marta netiek saglabāta prasība tirdzniecības pakalpojumus nodrošināt epidemioloģiski drošā vidē jeb vidē, kurā atrodas tikai pilnībā pret Covid-19 vakcinētas vai to pārslimojušas personas. Tā vietā, lai kompensētu Covid-19 izplatības risku, tiek noteikta prasība, ka tirdzniecības pakalpojuma sniegšanas vietā uz vienu pakalpojuma saņēmēju ir jānodrošina ne mazāk kā 15 kvadrātmetri no publiski pieejamās platības.

Veikalos sertifikāti vairs nebūs jāuzrāda!

Telpas platības kvadrātmetru ierobežojums no 1.marta attieksies tikai uz veikaliem.

Prasība pēc vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta atcelta arī ārtelpu pasākumos un baznīcās, reliģiskajos pasākumos. 

Tomēr nosacījums uzrādīt sertifikātu tiks saglabāts publiskos pasākumos telpās un pakalpojumiem, kur ir augstāks risks Covid-19 izplatībai. Prasība pēc sertifikātiem tiks saglabāta:

  • publiskos pasākumos (sporta, kultūras pasākumi un citi);
  • diskotēkās, naktsklubos, atrakcijās;
  • sporta un amatieru (koru, deju mēģinājumos) aktivitātēs;
  • ēdināšanā, piemēram, kafejnīcās, restorānos;
  • individuālo pakalpojumu nodrošināšanā, kur nelieto maskas vai FFP2 respiratorus bez vārsta.

Publiskos pasākumos telpās, atsevišķu pakalpojumu saņemšanai un amatierkolektīvu mēģinājumos sertifikāts būs jāuzrāda, ņemot vērā balstvakcinācijas lomu saslimšanas riska mazināšanā, joprojām ir jāsaglabā stingri epidemioloģiskās drošības pasākumi cilvēkiem, kam nav vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, teikts valdībā atbalstīto noteikumu anotācijā.

Tāpat arī paredzēts, ka uzņēmēji savu darbinieku un pakalpojumu saņēmēju aizsardzībai var izvēlēties arī citus noteikumos neminētos pakalpojumus sniegt epidemioloģiski drošā vidē, kas paredz uzrādīt sertifikātu. Šāda iespēja neattiecas uz pakalpojumiem, kas ir būtiski cilvēku tiesību un sabiedrības drošības nodrošināšanai, piemēram, publiskie pakalpojumi, pasta pakalpojumi, sabiedriskā transporta pakalpojumi, finanšu pakalpojumi, kuriem jābūt pieejamiem ikvienam. 

Nozaru darbības un darba laika ierobežojumi

No 1. marta  darbu atsāks tās nozares, kuru darbība līdz šim bijusi ierobežota, piemēram, naktsklubu un atrakciju darbība. Šie pasākumi varēs notikt epidemioloģiski drošajā vidē, kur pakalpojuma saņēmējam un pakalpojuma sniedzējam jābūt ar Covid-19 sertifikātu.

Apmeklētāju skaits pasākumos un ēdināšanas vietās

Organizētos pasākumos no 1. marta palielinās maksimālo apmeklētāju skaitu no 500 līdz 3000 cilvēkiem. Tāpat tiks atcelta apmeklētāju reģistrācija un prasība nodrošināt personalizētas sēdvietas, kas nozīmē, ka būs iespēja organizēt arī “stāvpasākumus”.

Toties privātos pasākumos iekštelpās varēs pulcēties līdz 50 cilvēkiem, savukārt ārā līdz 100 cilvēkiem, bet kāzās, bērēs, kristībās no 1. marta varēs pulcēties līdz 250 cilvēkiem.

Grupu dalībnieku skaita ierobežojumus atcels amatieru aktivitātēs, sportā, izglītībā. Vienlaikus no marta atcelts cilvēku skaita ierobežojums pie galdiņiem ēdināšanā.

Izolācijas un mājas karantīnas noteikumi 

Kaut arī tiek prognozēts, ka no 1. marta Covid-19 izplatība stabilizēsies, tā tomēr joprojām būs tik augsta, ka būs nepieciešami izņēmumi izolācijas un mājas karantīnas nosacījumiem darba pienākumu veikšanai, lai novērstu organizāciju darbības nepārtrauktības riskus saimnieciskās darbības un valstiski svarīgu uzdevumu veikšanai. 

Proti, no 1. marta līdz 1. aprīlim tiks saglabāti 18. janvārī ieviestie nosacījumi izolācijas un mājas karantīnas ievērošanai, kad samazināts izolācijas un mājas karantīnas laiks.  

Līdz 1. aprīlim tiek saglabāta iespēja mājas karantīnu neievērot izglītības iestāžu un pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņiem un darbiniekiem, vienlaicīgi paredzot, ka izglītības iestādēs veic regulāru Covid-19 testēšanas skrīningu, lai pēc iespējas ātrāk atklātu inficēšanās gadījumus.

Ja izglītojamajam Covid-19 inficēšanās gadījums ir mājsaimniecībā, par to, ka izglītojamam ir kontaktpersonas statuss, ir jāinformē izglītības iestāde, lai tās vadība var lemt par papildu epidemioloģiskās drošības pasākumu ieviešanu, piemēram, izglītojamo un darbinieku veselības stāvokļa novērošanu, papildu testēšanu, klases ar paaugstinātu Covid-19 izplatības risku nošķiršanu. 

Savukārt pirmsskolas izglītības iestādē mājas karantīnas nosacījumus var neievērot tikai tādos gadījumos, ja kontakts ar inficēto personu ir noticis ārpus mājsaimniecības, jo kontakts ar SARS-CoV-2 inficēto vienā mājsaimniecībā ir ar ļoti augstu risku, un tā kā pirmsskolas izglītības iestādēs netiek veikts regulārs izglītojamo skrīnings, nav iespējams pietiekami operatīvi atklāt inficēšanās gadījumu. 

Tāpat arī tiek saglabāts nosacījums, ka uzņēmumu un iestāžu vadītājiem, tai skaitā izglītības iestāžu vadītājiem, nav pienākuma informēt Slimību profilakses un kontroles centru par iestādē konstatētajām kontaktpersonām, kā arī atcelti nosacījumi, ka ģimenes ārstiem nav jāveic regulāra kontaktpersonu medicīniskā novērošana. 

Kāda būs dzīve pēc 1.aprīļa?

Turpinot mazināties saslimstībai, sākot ar 1. aprīli plānots pāriet pie plāna trešā soļa ieviešanas, atceļot visus drošības pasākumus, saglabājot tikai rekomendācijas medicīnisko masku, FFP2 respiratoru lietošanai, distances ievērošanai, telpu vēdināšanai.

Avots: lsm.lv

Biznesa konferences 2022