Novada skolās sācies jaunais mācību cēliens

AKTUĀLI

Vasaras brīvlaiks paskrējis gluži nemanot, un atkal atskanējis pirmais skolas zvans, aicinot skolēnus apgūt jaunas zināšanas. Jaunajā mācību gadā Augšdaugavas novada skolās mācības uzsāka 2003 bērni.

Diemžēl skolēnu skaits uz pērnā mācību gada fona ir samazinājies. Pirmklasnieku ir par 17 mazāk nekā pērn. Arī pirmsskolas posmā bērnu skaits sarucis par 41 bērnu. “Toties viens no patīkamiem pārsteigumiem ir 10. klase, kur ir palielinājies izglītojamo skaits par 47, neskaitot neklātienes izglītības programmu,” saka Augšdaugavas novada  Izglītības pārvaldes vadītāja Janita Zarakovska.

Vasaras nogalē pašvaldības pārstāvji apmeklēja izglītības iestādes, lai novērtētu to tehnisko stāvokli, veiktos remontus, izvērtētu problēmas un meklētu risinājumus.

Izglītības pārvaldes vadītāja Janita Zarakovska vērtē, ka visas skolas ir gatavas jaunajam mācību gadam, visās ir atbilstoša materiāli tehniskā bāze, kuras izveidē daudz darba ieguldījusi paši pedagogi: “Šis būs mācību gads, kad pamatskolā paliks tikai trīs klases, kas mācīsies mazākumtautību izglītības programmā, līdz ar to skolotāji izdomājuši daudz jaunu uzskates līdzekļu, izdales materiālus tieši šīm klasēm, lai bērniem būtu vieglāk pāriet no mazākumtautību izglītības programmas uz izglītības programmu latviešu valodā. Pašvaldība ir iegādājusies skolām gan digitālās platformas mācību priekšmetos, kas ir pieejamas mūsu valstī, gan izdales materiālus, lai strādātu pēc kompetenču izglītības.”

Visās novada skolās ir nodrošināts nepieciešamais pedagogu sastāvs, pašlaik praktiski nav vakantu vietu. Šajā mācību gadā ir klāt nācis viens jauns pedagogs, kurš strādā par vēstures skolotāju Medumu Iespēju pamatskolā un paralēli turpina studijas augstskolā.

Pagaidām vēl novadā turpinās iepirkumi par skolēnu ēdināšanu, tāpēc tikai septembrī būs zināms vecāku līdzmaksājums, savukārt 1.-4. klasēm ēdināšanu joprojām sedz valsts un pašvaldība. 

Šajā mācību gadā būs jauni izaicinājumi. Lielākais no tiem ir “Vienota skola”, uz apmācībām tikai latviešu valodā pāriet arī 2., 5. un 8. klase, bet mazākumtautību mācību programmu turpinās apgūt tikai trīs klasēs – 3., 6. un 9. klasē. 

No šī gada 10. klasēs tiek atsevišķi nodalīta vēsture no sociālajām zinībām, kas agrāk bija vienots priekšmets.

Daudz stingrākas prasības būs, kārtojot centralizētos eksāmenus, proti, lai iegūtu atestātu, 9. klases skolēniem jāsasniedz 15% minimālo kopvērtējuma slieksni, bet 12. klasēs – 20 %. 

“Vēl viens no izaicinājumiem šajā mācību gadā - mēs pārejam uz jauno skolēnu zināšanu vērtēšanas sistēmu. Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem skolēnu zināšanu vērtēšanā tagad vairāk vērība tiks pievērsta lielajiem pārbaudes darbiem, it sevišķi noslēguma pārbaudes darbiem semestros, skolēni nedrīkstēs visus darbus pārrakstīt. Būs noteikti katrā skolā darbi priekšmetos, kurus drīkstēs pārrakstīt. Un arī procentuāli vērtējumu vairāk ietekmēs tas, kā skolēns apgūst ikdienā mācību vielu, kā arī pēdējie lielie pārbaudes darbi,” teic Janita Zarakovska.

Skolu tīklā pagaidām izmaiņas nav gaidāmas. Augšdaugavas novadā šogad darbu turpina 13 vispārizglītojošās skolas, viena speciālā pamatskola un trīs pirmsskolas izglītības iestādes. Novadā darbojas arī sporta skola, trīs mūzikas un mākslas skolas, kā arī interešu izglītības iestāde.

Augšdaugavas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Arvīds Kucins atzīst, ka katru gadu seko IZM vadlīnijām: “Draudi ir vienmēr attiecībā uz izglītojamo skaitu, cik tad beigu beigās skolās būs, kritums ir liels arī pirmajās klasēs, mēs neesam izņēmums. Pašreiz mēs secinām, ka šo mācību gadu, kas tagad iesākās, ar šo skolu tīklu mēs noteikti izvilksim, varbūt būs kaut kādas resoriskas izmaiņas, bet skolu tīkls nemainīsies pašreizējā situācijā. Grūti pateikt, ko sagatavos IZM uz nākošo gadu, kāds būs finansējums budžetā ar 1.-4. klašu ēdināšanu no valsts puses, plus visas izmaiņas pedagogu samaksā. Kāds būs uzstādījums ar piepildījumu klasē. Tas ir liels saskaitāmais, bet labāk jau nebūs, izglītojamo ir mazāk.”

Novada skolās izglītojas liels skaits bērnu no citām pašvaldībām, par ko tiek veikti savstarpējie norēķini. No jaunā gada šo norēķinu kārtību draud atcelt un tas var sāpīgi sist pa pašvaldību budžetu. Pašvaldībai jārisina arī daudzi citi jautājumi, piemēram, skolēnu pārvadājumi, ēdināšana un drošība. Šogad pašvaldība iegādājusies četrus jaunus autobusus skolēnu pārvadāšanai.

Augšdaugavas novada pašvaldības vadītājs uzsver, ka katrs jaunais mācību gads ir atskaites punkts visam mācību garajam procesam. Uzsākot skolas gaitas, uztraukums ir gan bērniem, gan vecākiem un pedagogiem, arī pašvaldībai, kurai izglītība ir viena no svarīgākajām jomām.

“Es gribētu novēlēt vecākiem, pedagogiem, lai šis mācību gads nenes kādas īpašas izmaiņas domāšanā un galvenais, lai vecāki un pedagogi pieliktu maksimālas pūles, lai izglītojamos audzinātu, mācītu, lai viņi pietiekoši daudz zināšanu iegūtu turpmākajai dzīvei,” jaunajā mācību gadā vēl Arvīds Kucins, kurš 2. septembrī viesojās Lāču pamatskolā. Jāpiebilst, ka Lāču pamatskola šogad lepojas ar pirmklasnieku kuplo skaitu – skolas gaitas 1. klasē uzsāka 18 bērni.

Teksts, foto: Inese Minova

Aizvadītas Augšdaugavas novada jaunatnes neformālās sporta spēles “neSPĒLES"