Pa Sēņu ceļu
04.04.2022
AKTUĀLI
Noslēgumam tuvojas starptautiskais projekts “Sēņu ceļš”. Projektā iesaistītas četras Eiropas valstis – Somija, Lietuva, Itālija un Latvija, ko pārstāv arī biedrība “Daugavpils un Ilūkstes novadu partnerība “Kaimiņi””. Biedrības vadītāja Inga Krekele atzīst, ka projekts tika aizsākts jau pirms daudziem gadiem un pamazām vērsies plašumā. Pa šo laiku izveidota sadarbība ar Lietuvu, kur atrodas sēņu pārstrādes rūpnīca, kam vietējie iedzīvotāji nodod mežā lasītas sēnes. “Arī mums netrūkst mežu, tāpēc ātri atradām kopīgu valodu,” par izveidojušos sadarbību stāsta Inga. Pamazām tika piesaistīti citi Latvijas partneri - biedrība “Sateka”, “Ropažu Garkalnes partnerība” un “Lauku partnerība "Ziemeļgauja"”.
”Mēs apskatījām sēnes folklorā. Sapratām, ka sēnes ir resurss, kas ir neiedomājami neizsmeļams, un viena projekta mums būs par maz, tāpēc piesaistījām somus, kas mēģināja to stāstu padarīt modernāku un komerciālāku. Tika izstrādāts jauns zīmols “Wildly”, kas tiks dots tiem komersantiem, kas savās kafejnīcās vai uzņēmumos izmanto vietējās meža veltes – sēnes, riekstus un ogas.” Projekta ietvaros ir notikuši dažādi semināri un vairākas darbnīcas – no meža augiem izgatavoti skrubji un veidotas apdrukas uz auduma, krāsota dzija ar sēnēm, bet kulinārijas meistarklasē ar šefpavāru Haraldu Saušu izgatavoti gardumi no meža veltēm.
Izstrādāts arī velomaršruts Silenē gar robežu, kurp dodoties, noteikti jāņem līdzi grozs sēnēm. Bet, lai zinātu, kādas sēnes likt grozā, izveidots sēņu vākšanas kalendārs ar sēņu fotogrāfijām, nogatavošanās laiku un pagatavošanas veidu. Izdota arī grāmata “Uz mežu visu gadu”, kā arī kartītes ar meža velšu receptēm.
Jauna velomaršruta atklāšana plānota augustā, bet tuvākajā laikā gaidāma jaunā zīmola prezentācija. Inga Krekele atzīst, ka projekts tiks turpināts arī nākošajā plānošanas periodā, jo par mežu var stāstīt bezgalīgi un ir ļoti daudz resursu, kuriem ikdienā paejam garām.
Teksts, foto: Inese Minova