Pedagogu konferencē pievērsās demokrātijas nozīmīgumam izglītībā

EUROPE DIRECT Dienvidlatgale centrs, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, Daugavpils valstspilsētas un Augšdaugavas novada pašvaldības Izglītības pārvaldes 27. augustā Vienības namā aicināja izglītības nozares darbiniekus uz konferenci “Efektīvas, kvalitatīvas un demokrātiskas izglītības organizācija un vadība: skola skolotājiem”.

Konference piedāvāja iespēju veidot plašāku pedagogu izpratni un zināšanas par demokrātisku mācību procesu un veicināt pilsonisko aktivitāti, izzināt ES vērtības un aktualitātes, ielūkoties viedokļu līderu un ekspertu skatījumā uz Latvijas sasniegto ES 20 gadu laikā, iepazīt un vienlaikus izvērtēt mācību un metodiskos materiālus dažādu jomu tematikas integrācijai mācību procesos un izglītojošās aktivitātēs.

“Mani priecē, ka cilvēki ieradušies no 9 dažādām pašvaldībām, tostarp ne no Latgales. Esam pieaicinājuši kā ekspertus Latvijā pazīstamus cilvēkus, kas valsts līmenī bīda izglītības sistēmu, tāpēc ir svarīgi, ka šajās lokālajās apmācībā, kuru mums ir vairāk nekā 30, skolotāji izsaka viedokli, runā par problēmām, jo tas tiek nodots tālāk, bet ekspertu teiktais caur skolotajiem nonāk pie mūsu bērniem,” teica Oskars Zuģickis, Latgales plānošanas reģions, EUROPE DIRECT Dienvidlatgale centra vadītājs. Viņš uzsvēra, ka viena no problēmām, kam jāpievērš īpaši liela uzmanība, ir darbs ar vecākiem, sakot no 1. klases, jo nepieciešams, lai skolas, izglītības pārvaldes un pašvaldības komunicētu ar vecākiem. “Mūsu iedzīvotājos bieži rodas neizpratne, ar ko skola nodarbojas. Citreiz vecākiem ļoti gribas sūdzēties augstākstāvošās instancēs, nemeklējot risinājumus skolā vai pašvaldības izglītības pārvaldē. Tas apgrūtina visu iestāžu darbu, jo daudzi jautājumi ir atrisināmi daudz vienkāršāk.”

Attālināti sveicienu konferences dalībniekiem sūtīja Latvijas valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, aicinot skolu veidot par visdrošāko vietu bērniem un pedagogiem. Videoformātā pedagogus uzrunāja Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Petre, uzsverot demokrātijas lielo lomu arī izglītības jomā un nepieciešamību veikt dažādus pasākumus dezinformācijas novēršanai: “Mums ir jādomā, kā uzlabot digitālās prasmes, jāapgūst jaunas iemaņas un liela uzmanība jāpievērš kritiskajai domāšanai un informācijas analīzei, tās ir iemaņas, ko svarīgi ir apgūt jau skolas solā.” Eiropas Komisija turpinās atbalstīt pedagogus, veidojot mācību materiālus, kas atspoguļo aktualitātes un vērtības, ļaujot dažādos formātos runāt par notikumiem Latvijā, Eiropa un pasaulē. Šogad būs pieejams jauns mācību materiāls, kas kalendāra formātā apkopos nozīmīgās starptautiskās svinamās dienas Eiropā un pasaulē, palīdzēs šo informāciju integrēt mācību procesā. Par tradīciju jau kļuvusi ekspertu viesošanās skolās akcijā “Atpakaļ uz skolu”, kas tiks turpināta arī šajā mācību gadā. Šogad, svinot 20 gadus kopš Latvijas pievienošanās ES, 28. septembrī tiks svinēta arī Eiropas Valodu diena.

Pedagogus jaunajā mācību gadā sveica Latgales plānošanas reģiona Attīstības padomes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs, Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš un Augšdaugavas novada domes priekšsēdētājs Arvīds Kucins. “Paldies pedagogiem, ka jūs vēl esat pedagogi. Šajā trakajā laikā jau vairākus gadus pedagogu prestiža līkne iet uz leju. Pat algas pielikums neatsver tās pūles, ko jūs ieliekat jaunās paaudzes mācīšanā. Izglītība ir vezums, ko velk trīs dzinējspēki – pedagogs, izglītojamais un vecāks. Gribu novēlēt, lai šo vezumu katrs nevilktu uz savu pusi, lai tas lēnam, bet iet uz priekšu uz sasniegumiem,” vēlēja Arvīds Kucins.

Konferences gaitā tika izrunātas tādas tēmas kā pārmaiņu vadīšana, cieņpilna sarunāšanās, skola kā kopiena, bērnu labbūtība, skolas un ģimenes sadarbība, mākslīgais intelekts, robotika un daudzas citas.

Konferences otrajā daļā dalībniekiem bija iespēja strādāt darba grupās, praktiski iepazīstot dažādas mācību metodes un instrumentus, kas lieti noderēs darbam ar dažādām bērnu un jauniešu auditorijas grupām.

Konferences gaita notika izzinošas sarunas ar  Eiropas Savienības mājas, Kultūras ministrijas ES fondu departamenta Eiropas Savienības kultūras kontaktpunkta, Eiropas Kustības Latvijā, mācību centra “Tomega” un SIA “Brain Games” pārstāvjiem par iespējām, sadarbību un piedāvājumiem.

Teksts, foto: Inese Minova

Izstāde "Neparasti klūgu raksti" sabiedriskajā centrā "Laucesa"