Pētīs Višķu ciema ebreju vēsturi un mantojumu 

AKTUĀLI

Augšdaugavas novadā tiks realizēts projekts “Kultūrvēsturiskās atmiņas atjaunošana un pārnese Višķu ciema identitātes paplašināšanai”.

Projekta mērķis: veicināt Višķu ciema vēsturiskās atmiņas atjaunošanu un saglabāšanu kultūrvidē.

Augšdaugavas novada Kultūras pārvaldes projektu vadītāja Jeļena Žukova stāsta, ka ilgtermiņa mērķis ir veicināt Višķu ciema vēsturiskās atmiņas atjaunošanu un saglabāšanu, īpaši akcentējot holokausta notikumus un zudušo Višķu ebreju kopienas kultūras un sadzīves mantojumu. “Tas vērsts uz vietējās sabiedrības izpratnes un empātijas veicināšanu par šo vēsturisko periodu, kā arī uz ilgtermiņa sadarbības veidošanu starp vietējo kopienu, pašvaldību, kultūras institūcijām un ebreju kopienām”.  

Neaizmirstot pagātni – veidojam nākotni

Višķu ciems ir vēstures bagātību krātuve, kurā saglabājušās atmiņas par dažādām kopienām, kas gadsimtiem ilgi veidoja šīs vietas kultūras un sociālo ainavu. Tomēr viena no traģiskākajām un nozīmīgākajām šī reģiona vēstures lappusēm ir Višķu ebreju kopienas liktenis Otrā pasaules kara laikā. Lai nepieļautu, ka vēstures traģēdijas atkārtojas, un veicinātu sabiedrības izpratni par pagātni, Augšdaugavas novada pašvaldība ir uzsākusi projektu ciklu, kas veltīts Višķu ebreju kopienas piemiņas saglabāšanai.

Pagātnes pēdas – nākotnes mācība

Višķu ciema ebreju kopiena bija nozīmīga vietējās sabiedrības daļa, kas sniedza ieguldījumu reģiona attīstībā. Taču Otrā pasaules kara laikā tā tika iznīcināta, un šodien daudzas šīs kopienas atstātās liecības ir gandrīz aizmirstas. Projekta mērķis ir atdzīvināt šīs vēstures liecības, saglabāt tās nākamajām paaudzēm un izcelt nozīmi, kāda tām ir mūsdienu kultūras telpā.

Atceroties un diskutējot

Šī gada septembrī Višķos ir plānots organizēt zinātniskos lasījumus un diskusiju, kuros piedalīsies vēsturnieki, novadpētnieki un ebreju kopienas pārstāvji. Viņu dalība ne tikai padziļinās izpratni par šo vēstures posmu, bet arī veicinās dialogu starp dažādām paaudzēm un kultūrām.

Lasījumu ietvaros tiks aplūkoti tādi temati kā ebreju kopienas dzīve pirms kara, holokausta traģēdijas un to atspulgi mūsdienās, kā arī vēstures atmiņas saglabāšanas izaicinājumi. Lasījumu laikā tiks prezentēti arī kopienas mēģinājumi atdzīvināt vēstures liecības, tostarp Višķu ciematā veiktie arheoloģiskie izrakumi un to rezultāti.

Viens no Latgales ievērojamākajiem vēsturniekiem Josifs Ročko un rakstnieks, novadpētnieks Valentīns Lukaševičs pievērsīsies ebreju kopienas dzīvei un traģēdijām Latgalē. Savukārt, Vita Zelče runās par kolektīvo atmiņu un holokausta komemorāciju, bet arheologs Rūdolfs Brūzis iepazīstinās ar Višķos veikto izrakumu rezultātiem un to nozīmi vēstures saglabāšanā.

Atmiņas digitalizācija un saglabāšana

Projekts ietver arī digitālās izstādes izveidi, kurā tiks apkopoti arhīvu materiāli, fotogrāfijas un atmiņu stāsti par Višķu ebreju kopienu. Šie resursi būs pieejami gan pašvaldības mājaslapā, gan sociālajos tīklos, lai nodrošinātu plašāku sabiedrības iesaisti un informētību.

No pagātnes uz nākotni

Višķu ciema vēstures saglabāšana ir svarīga ne tikai kā vēsturisks pienākums, bet arī kā brīdinājums nākotnei. Atmiņas par traģēdijām palīdz veidot atbildīgu un izprotošu sabiedrību, kas nepieļaus līdzīgas kļūdas atkārtošanos. Aicinām visus interesentus piedalīties šajā projektā, lai kopīgi veidotu saprotošu un cieņpilnu nākotni, kurā ikvienas kopienas vēsture ir novērtēta un saglabāta.

Projekta kopējās izmaksas ir 1200 eiro, kas ir Valsts Kultūrkapitālfonda 100% finansējums.

Aicinām sekot jaunumiem un iesaistīties mūsu iniciatīvās!

Špoģu vidusskolā bērni apgūst latgaliešu valodu