Piezīmes no Islandes: Atziņas ar mīlestību, filantropiju un kopienu
22.10.2024
AKTUĀLI
Šī gada oktobrī man bija iespēja piedalīties pieredzes apmaiņas braucienā Islandē. Kopā ar vēl 20 Latvijas nevalstisko organizāciju pārstāvjiem, bija iespēja apmeklēt Islandes organizācijas, kas darbojas dažādās jomās. Šī ziemeļu zeme mani pārsteidza ne tikai ar savu unikālo dabas skaistumu, vulkānu un ledāju atstāto pēdu mantojumu salas reljefā, bet arī sniedza dziļāku ieskatu islandiešu sabiedrības vērtībās un dzīvesveidā. Šajā rakstā vēlos dalīties savos iespaidos un atziņās par to, kā Islandē tiek veidotas spēcīgas kopienas un atbalstīta brīvprātīgā darba tradīcijas.
Islande, ar savu galvaspilsētu Reikjavīku, kurā mīt aptuveni 205 000 iedzīvotāju, ir viena no vismazāk apdzīvotajām valstīm Eiropā. Kopumā Islandē dzīvo ap 364 000 cilvēku, kas padara to par valsti ar augstu dzīves līmeni un salīdzinoši zemu ienākumu nevienlīdzību. Ekonomika balstās galvenokārt uz zvejniecību un zivjapstrādi, alumīnija un ferosilikona ražošanu. Šī ziemeļu sala ir pazīstama ne tikai ar savu vulkānisko aktivitāti un ģeotermālo enerģiju, bet arī ar spēcīgu kopības sajūtu un vēlmi palīdzēt citiem.
Islande bieži tiek dēvēta par “uguns un ledus zemi”, (galerijā zemāk, bildē ar apaviem uz ledāja uz sniega ir pelnu kārtiņa. Vulkāna aktivitātes liecība.) un šis kontrastējošais attēls precīzi atspoguļo arī islandiešu raksturu. Viņi ir cilvēki, kas dziļi mīl savu zemi. Šī mīlestība pret savu zemi izpaužas arī viņu attieksmē pret citiem cilvēkiem.
Islandes organizāciju daudzveidība un to ietekme
Islande ir ne tikai valsts ar unikālu ziemeļu dabu, bet arī valsts, kurā aktīvi darbojas dažādas organizācijas, kas veicina pozitīvas pārmaiņas sabiedrībā. Šīs organizācijas aptver plašu spektru – no cilvēktiesību aizstāvības līdz katastrofu novēršanai un sociālajai iekļaušanai caur kultūras aktivitātēm.
Viens no spilgtākajiem iespaidiem no Islandes bija cilvēku savstarpējā atbalsta un solidaritātes sajūta. Brīvprātīgais darbs ir dziļi iesakņojies islandiešu kultūrā, un cilvēki visos vecuma grupās aktīvi iesaistās dažādos izaicinājumos. Piemēram, Islandei nav savas armijas un katastrofu gadījumā iedzīvotājiem palīga nāk Islandes brīvprātīgo meklēšanas, glābšanas un traumu profilakses organizācija 𝐋𝐚𝐧𝐝𝐬𝐛𝐣𝐨̈𝐫𝐠 (𝐈𝐂𝐄-𝐒𝐀𝐑), varbūt tāpēc, iedzīvotāji atbalsts šai organizācijai ir tik sajūtams. ICE-SAR ir 99 glābšanas vienības, kas izvietotas visā Islandes teritorijā, un tajās darbojas vairāk nekā 3700 brīvprātīgo. NVO cenšas nodrošināt saviem dalībniekiem gan individuālo aprīkojumu, gan modernu glābšanas tehniku, tostarp specializētas automašīnas, sniega motociklus, helikopterus un laivas u.c.. Ņemot vērā Islandes mainīgo reljefu un stihijas, glābēji saskaras ar situācijām gan uz sauszemes, jūras, kalnos, meklēšanai ar suņiem un darbībām seismiski nestabilos apstākļos.
Organizācija tiek galvenokārt finansēta no ziedojumiem, kā arī papildu naudas līdzekļus piesaista, tirgojot Ziemassvētku eglītes, stādot kokus ziedotāju vārdā, pārdodot pirotehnikas izstrādājumus pirms Jaunā gada svinībām un tirgojot neparastas glābēju figūriņas un atslēgas piekariņus, kas katru gadu tiek veltītas kādam no glābēju prototipiem. Ienākumi tiek virzīti organizācijas darbības nodrošināšanai. Akraness pilsētā, 𝐁𝐣𝐨̈𝐫𝐠𝐮𝐧𝐚𝐫𝐟𝐞́𝐥𝐚𝐠 𝐀𝐤𝐫𝐚𝐧𝐞𝐬𝐬 vienībā uz jautājumu: “Vai jūs gribētu, lai Jūs pilnībā atbalstītu valdība? ”. Viņi atbild: “- Nē. Mēs esam stabili bez valdības atbalsta. Valdība savus lēmumus var atcelt.”
Šie ir parasti cilvēki, kas ikdienā strādā dažādās sfērās: vienalga vai veikala darbinieki vai pārvalžu darbinieki, arhitekti un gatavi reaģēt brīžos, kad līdzcilvēki ir briesmās. Viņiem ir prieks un azarts par katru izaicinājumu, ko viņi saskaras. Mūsu pieredzes brauciena grupā, viņus nosauca par varoņiem, taču šie dalībnieki nav lepni un neuzskata savu ieguldījumu par kaut ko neparastu. Viņiem rūp apkārtējie, un šķiet, ka palīdzēt otram nelaimē ir pašsaprotami.
Finansējuma daudzveidība un nozīme
Lai nodrošinātu savu darbību, islandiešu organizācijas izmanto dažādus finansējuma avotus. Protams, valsts un pašvaldību atbalsts ir svarīgs, taču lielu lomu spēlē arī privātie ziedojumi un sponsoru atbalsts. Interesanti, ka daudzas organizācijas ir atradušas radošus veidus, kā piesaistīt finansējumu, piemēram, organizējot labdarības ziedojumu vākšanas pasākumus, popularizējot mantojuma nodošanu organizācijai, pārdodot suvenīrus vai meklējot partnerus privātajā sektorā. Šāda daudzveidīga finansējuma bāze ļauj organizācijām būt elastīgām un pielāgoties mainīgajiem apstākļiem.
Sabiedrības informētība un iesaiste
Islandieši ir ļoti labi informēti par to, kas notiek viņu sabiedrībā, un aktīvi piedalās lēmumu pieņemšanas procesos. Organizācijas, kuras apmeklējām, ļoti rūpīgi strādā pie tā, lai informētu sabiedrību par savu darbību un iesaistītu cilvēkus savos projektos. Piemēram, 𝐀𝐦𝐧𝐞𝐬𝐭𝐲 𝐈𝐧𝐭𝐞𝐫𝐧𝐚𝐭𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥 𝐈𝐬𝐥𝐚𝐧𝐝𝐞𝐬 organizācija ir vērsta uz cilvēktiesību aizstāvību visā pasaulē: Ekvadorā, Nigērijā, Pakistāna, Dominikāna un vēl un vēl. Piesaistot brīvprātīgos un vācot ziedojumus (ikmēneša) vai vienreizējus naudas dāvinājumus dažādās akcijās. Viņi uzrunā cilvēkus, izmantojot telefona starpniecību, īsziņas un kontaktējot ar iedzīvotājiem FACE TO FACE (mūsu valodā “uz ielas”). Organizācijas pārstāves, izpilddirektore Anna Lúðvíksdóttir atzina, ka ziedotāju atbalsts dažādām svarīgām sfērām palielinās vai samazinās proporcionāli notikumiem pasaulē. Jo redzamāka ir problēma, jo vieglāk ir piesaistīt finansētājus. Organizācija cenšas informēt par cilvēktiesību pārkāpumiem un uzsver, ka jāinformē sabiedrība par atrisinātajām lietām un jāriskē, lai sasniegtu vairāk. Kampaņu sarakstu var apskatīt šeit https://www.amnesty.org/en/latest/campaigns/
Jauno paaudžu iesaiste
Islandieši ļoti daudz investē jauniešu zināšanās un prasmēs. Piemēram, glābšanas vienībās ICE-SAR ietvaros darbojas 40–50 jauniešu vienības visā Islandē, kas no 13 gadiem sniedz iespēju mācīties un praktizēt pirmo palīdzību, orientēšanos, alpīnismu, nelaimes gadījumu novēršanu, kā arī meklēšanas un glābšanas darbus uz sauszemes un jūrā.
Reikjavīkas pilsētā darbojas vairāk nekā 8 pilsētas bibliotēkas punkti. Bibliotēkā Jūs varat aizņemties lietas (grāmatas, kompaktdiskus, spēles, ierīces utt.) darbojas lietu skapji (skat. galeriju) un bibliotēkās darbojas arī brīvprātīgie – viens no video (https://www.youtube.com/watch?v=QSwNqFu2VGQ), ko veidojis brīvprātīgais arī no Ķīnas.
Tolerances un atšķirīguma pieņemšana
Islande ir ļoti toleranta un atvērta sabiedrība. Piemēram, 𝐈𝐬𝐥𝐚𝐧𝐝𝐞𝐬 𝐍𝐚𝐜𝐢𝐨𝐧𝐚̄𝐥𝐚̄ 𝐊𝐯𝐢̄𝐫𝐮 𝐨𝐫𝐠𝐚𝐧𝐢𝐳𝐚̄𝐜𝐢𝐣𝐚 𝐒𝐚𝐦𝐭𝐨̈𝐤𝐢𝐧 𝟕𝟖’, dibināta jau 1978. gadā, sevi pozicionē kā visu LGBTQ+ cilvēku kopienas interešu aizstāvības organizāciju. Organizācijas izpilddirektors Kári Garðarsson skaidroja, ka viņiem ir vairāki apmācību programmas pedagogiem un vecākiem, kas iespējams veicina toleranci sabiedrībā.
Vissenākā organizācija 𝐈𝐬𝐥𝐚𝐧𝐝𝐞𝐬 𝐒𝐚𝐫𝐤𝐚𝐧𝐚̄ 𝐊𝐫𝐮𝐬𝐭𝐚 𝐨𝐫𝐠𝐚𝐧𝐢𝐳𝐚̄𝐜𝐢𝐣𝐮 piedāvā dažādus pakalpojumus, tostarp atkarību izraisošu vielu kaitējuma mazināšanā, infekciju izplatības novēršanā un letāla iznākuma draudu mazināšanā. Sarkanā Krusta ikdienas darbs saskaras arī ar palīdzību bēgļiem, un psiho emocionālo atbalstu. Organizācija ir izveidojusi visu diennakti pieejamu atbalsta tālruni, kas palīdz ikvienam, kam nepieciešama palīdzība. Interesanti ir tas, ka šai organizācijai ir arī “Ātrās palīdzības transports” nodrošinot, ka palīdzība tiek sniegta visnepieciešamākajās situācijās, savukārt šāds pakalpojums maksā ļoti dārgi, un nonāk organizācijas fondā. Organizācijai arī darbojas ikmēneša ziedojumu princips, un labdarības veikali.
Būtiskas atziņas par apmeklētajām organizācijām
𝐅𝐢𝐧𝐚𝐧𝐬𝐞̄𝐣𝐮𝐦𝐚 𝐧𝐨𝐳𝐢̄𝐦𝐞 𝐨𝐫𝐠𝐚𝐧𝐢𝐳𝐚̄𝐜𝐢𝐣𝐚̄𝐬 - Pieredzes brauciena laika skaudri apjautām cik svarīgi ir dažādu veidu ziedojumi un radoši finansējuma piesaistes rīki organizāciju ilgtspējai. Ne-projektu finansējuma modelis ļauj organizācijām būt neatkarīgām un elastīgām savos lēmumos, samazināt birokrātiju, kā arī novirzīt naudu būtiskajam aktuālajā brīdī.
𝐒𝐚𝐛𝐢𝐞𝐝𝐫𝐢̄𝐛𝐚𝐬 𝐢𝐧𝐟𝐨𝐫𝐦𝐞̄𝐭𝐢̄𝐛𝐚 𝐮𝐧 𝐢𝐞𝐬𝐚𝐢𝐬𝐭𝐢̄𝐬̌𝐚𝐧𝐚̄𝐬 - Ziedotāju atbalsts ir proporcionāls sabiedrības informētībai. Veiksmīgāka ir tā organizācija, kas komunicē ar sabiedrību. Uzticība tiek augsti vērtēta.
𝐑𝐚𝐝𝐨𝐬̌𝐮𝐦𝐬 𝐮𝐧 𝐢𝐧𝐨𝐯𝐚̄𝐜𝐢𝐣𝐚𝐬 𝐟𝐢𝐧𝐚𝐧𝐬𝐞̄𝐣𝐮𝐦𝐚 𝐩𝐢𝐞𝐬𝐚𝐢𝐬𝐭𝐞̄ - Lai veiksmīgi funkcionētu un piesaistītu ziedotājus, kopienām jādomā radoši un jāizkāpj no ierastās komforta zonas.
Pieredzes apmaiņas brauciens uz Islandi noteikti ļauj dzīvi Latvijā novērtēt savādāk. Islandiešu pieredze ir vērtīgs piemērs tam, kā veidot spēcīgas un iesaistītas kopienas. Mēs varam daudz ko mācīties no viņu atvērtības, radošuma un vēlmes palīdzēt citiem Šīs dažādās organizācijas kopā veido spēcīgu tīklu, kas stiprina Islandi kā sabiedrību, kurā tiek vērtēta cilvēcība, solidaritāte un atbildība. To piemērs ir iedvesmojošs un rāda, ka arī nelielā valstī var panākt lielas pārmaiņas.
Ar katru dienu tuvojas decembris – laiks, kad vēlamies arī kādam ko dāvināt. Tomēr labdarība nav tikai Ziemassvētku pasaka. Tā ir iespēja ikdienā dot savu artavu, padarot kāda cita dzīvi gaišāku. Varbūt tas ir brīvprātīgais darbs kādā no vietējām organizācijām, vai regulāri ziedojumi Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai vai dzīvniekiem, videi vai kādai citai nozīmīgai iestādei vai idejai, kas ir Tev tuva. Katrs labais darbs, pat vismazākais, ir gaisma, kas spēj izgaismot kāda cita dzīvi. Un atceries, ka katrs ziedojums, liels vai mazs, ir nozīmīgs un sniedz gandarījumu ne tikai tam, kam tas tiek dots, bet arī Tev pašam.
p.s. Vienā no bildēm redzams milzīgs vulkāna krāteris. Labajā sānā redzams cilvēciņš -Ansis Bērziņš, viens no Aktīvo iedzīvotāju fonda, ar milzīgu degsmi par Latvijas aktīvajiem iedzīvotājiem, bez kura šis brauciens nebūtu noticis.
Savās pārdomās par redzēto dalījās Augšdaugavas novada Kultūras un Tūrisma pārvaldes projektu vadītāja Jeļena Žukova
𝑃𝑖𝑒𝑟𝑒𝑑𝑧𝑒𝑠 𝑏𝑟𝑎𝑢𝑐𝑖𝑒𝑛𝑎 𝑛𝑜𝑟𝑖𝑠𝑖 𝑓𝑖𝑛𝑎𝑛𝑠𝑒̄𝑗𝑎 𝑁𝑜𝑣𝑒̄𝑔̧𝑖𝑗𝑎, 𝐼𝑠𝑙𝑎𝑛𝑑𝑒 𝑢𝑛 𝐿𝑖ℎ𝑡𝑒𝑛𝑠̌𝑡𝑒𝑖𝑛𝑎 𝑐𝑎𝑢𝑟 𝐸𝐸𝑍 𝑢𝑛 𝑁𝑜𝑣𝑒̄𝑔̧𝑖𝑗𝑎𝑠 𝑔𝑟𝑎𝑛𝑡𝑢 𝑝𝑟𝑜𝑔𝑟𝑎𝑚𝑚𝑢 “𝐴𝑘𝑡𝑖̄𝑣𝑜 𝑖𝑒𝑑𝑧𝑖̄𝑣𝑜𝑡𝑎̄𝑗𝑢 𝑓𝑜𝑛𝑑𝑠” 𝑢𝑛 𝑡𝑎̄𝑠 𝑑𝑖𝑣𝑝𝑢𝑠𝑒̄𝑗𝑎̄𝑠 𝑠𝑎𝑑𝑎𝑟𝑏𝑖̄𝑏𝑎𝑠 𝑎𝑝𝑎𝑘𝑠̌𝑝𝑟𝑜𝑔𝑟𝑎𝑚𝑚𝑢.
Autore: Jeļena Žukova, Augšdaugavas novada Kultūras pārvaldes projektu vadītāja