Priecāties, mieloties, svinēt svētkus un dzīvi!
10.09.2024
AKTUĀLI
Jau otro reizi Vecsalienas muižas parkā tika svinēti “Ražas svētki”, lai svinētu vasaras lauku darbu noslēgumu. Taču šī tradīcija ir daudz vecāka, to kādreiz bija aizsācis barons fon Hāns – vienīgais Vecsalienas muižas īpašnieks. Barons esot bijis ļoti turīgs, par ko liecina muižas pils ēka, taču esot bijis stingrs un dzīvojis pieticīgi, ko vēlējis arī saviem zemniekiem. Tikai reizi gadā pēc labības pļaujas un citiem lauku darbiem barons esot ļāvis zemniekiem ienākt muižas parkā. Par godu šim notikumam no pilsētas tika atvests mielasts, zemnieki priecājās, dziedāja, dejoja un svinēja. Arī šogad, suminot seno tradīciju, muižas parkā 7. septembrī apmeklētājiem tika piedāvāta plaša izklaides un aktivitāšu programma.
Svētki sakās ar sporta jāšanas kluba “Gaita” zirgu priekšnesumu, nodrošinot skatītajiem lielisku iespēju iepazīt mazos zirgus un viņu gados vēl pavisam jauno jātnieku iespējas. Iedzīvotājiem un viesiem par prieku notika novada un viesmākslinieku koncerts. Klausītājus svecia Juris Ostrovskis ar dziesmu „Vecsalienā”. Pasākuma gaitā uzstājās Ilūkstes Kultūras un mākslas centra vidējās paaudzes deju kopa “Pilskalne” (vadītāja Antonija Stalidzāne), Silenes kultūras nama sieviešu vokālais ansamblis “Līgaviņas” (vadītāja Inna Kralika), Salienas kultūras nama deju kolektīvs “Sudraba kurpīte” (vadītāja Jekaterīna Baranovska), Daugavpils Universitātes studentu deju ansamblis “Laima” (vadītājs Jānis Butkevičs) un Kalkūnes pagasta jauktais vokālais ansamblis “Dedze” (vadītāja Brigita Madelāne).
Pēc labības pļaujas barona laikos ir bijusi tāda tradīcija – zemnieki baronesei pasnieguši vārpu vainagu, bet baronam – vārpu vītni un tikai tad bija ļauts sākt svinēt Ražas svētkus. Šāds vainags vai vītne simboliski nozīmē pateicību par bagātīgo ražu un vēlējumu vēl bagātāku nākamo gadu. Turpinot tradīciju šādu vainagu koncerta vadītāji Juris Ostrovskis un Kristīne Saulīte pasniedza Salienas apvienības pārvaldes vadītājai Svetlanai Kursītei, kura bija patiesi gandarīta par pasākuma norisi: „Domāju, ka svētki ir izdevušies. Tas ir svarīgs notikums gan mūsu iedzīvotājiem, gan arī viesiem, kuri sabraukuši no dažādām Latgales un Sēlijas vietām. Katrs var atrast sev kādu interesantu nodarbi. Reģistrējām 257 apmeklētājus, taču ciemiņu faktiski bija daudz vairāk.”
Muižas pils laukumā notika priekšnesums „Zirgu dejas”, ko sagatavoja zirgu sētas „Klajumi” saime. Muižas pils parkā viesi piedalījās radošajās darbnīcās un aktivitātēs: botāniskā bareljefa darbnīcu „Iemūžini vasaru” vadīja Jeļena Ondzule, lietišķās mākslas darbnīca „Zivtiņas” vadīja Špoģu Mūzikas un mākslas skolas tautas lietišķās mākslas studija „Pūpoli”, bet radošo darbnīca bērniem „Dabas bagātības” vadīja Oksana Andrule. Ciemiņi iepirkās svētku tirdziņā, bija organizētas aktivitātes bērniem, kā arī nodrošināts īpašs Ražas svētku cienasts, par ko parūpējās mednieku klubs “Skrudaliena”. Pasākuma laikā notika konkurss izstāde – lielākais ražas brīnums „Rudens dārza veltes”, kurā katrs varēja piedalīties ar savu izaudzēto dārza brīnumu.
Visas pēcpusdienas garumā pasākuma dalībniekiem bija iespēja staigāt pa Vecsalienas muižu un parku. Šī “pasaku pils” ir veidota no īpašiem sarkaniem ķieģeļiem, tādēļ tā tiek dēvēta arī par Červonkas pili. Tā ir iecienīta atpūtas un kāzinieku vieta, par ko varēja pārliecināties arī “Ražas svētkos”, jo pasākuma laikā muižas parkā notika kādu jaunlaulāto fotosesija. Svētku noslēgumā līdz vēlam vakaram skanēja jestra zaļumballe ar muzikālo projektu – duets „Jau” un DJ Roland. Pasākuma organizatori par sadarbību un atbalstu vēlas pateikties Sweet dreams svētku nomai, SIA "Logeri", SIA "Dubiki" un ZS "Egles".