Raiņa mājā Berķenelē atdzīvojušās senās zaļumballes tradīcijas

AKTUĀLI

Valsts svētku priekšvakarā Raiņa mājā Berķenelē atklāta ceļojošā fotoizstāde “Zaļumbaļļu tradīcijas Latgalē no pagātnes līdz mūsdienām”.

Īstenojot projektu “Brīvdabas deju tradīciju meistarklases Raiņa mājā Berķenelē”, maijā un septembrī Raiņa mājā Berķenelē notika deju meistarklases un zaļumballe, veltītas sējas un ražas laika tradīcijām. Iepazīties, dižoties un savā pieredzē dalīties tika aicinātas folkloras kopas “Dyrbyni”, “Ritam”, “Speiga”, “Neicgaļīši”, “Atzola” un “Pylna sāta”, folkloras studija “Garataka” un etnokompānija “Zeidi”, kas pasākumu apmeklētājiem piedāvāja apgūt 19. un 20. gadsimta pirmās puses latviešu zaļumballēm raksturīgās dejas un rotaļas.

Pati doma par zaļumballi Berķenelē radusies, pētot Pliekšānu ģimenes biogrāfiju. Žaniņa māsai Līziņai savulaik ļoti paticis pucēties un dejot. Zaļumballes šajā pusē bijis liels notikums, kuram Pliekšānu meitas rūpīgi gatavojušās cerībā piesaistīt Dinaburgas kavalieru uzmanību.  

Gatavojoties 2018. gada Latvijas simtgades pasākumu ietvaros organizētajai “Latvijas zaļumballei”, starpnozaru mākslas grupa “Serde” veica pētījumu par zaļumbaļļu tradīcijām Latvijā un izdeva tradīciju burtnīcu “Zaļumballes”, kurā iekļauti arī astoņi stāsti par zaļumbaļļu tradīcijām Augšdaugavas novadā. Gan šie materiāli, gan citi vēsturiski pētījumi kļuva par iedvesmas avotu īstenot šo neparasto projektu Berķenelē, kur 19. gadsimtā ir virmojusi zaļumballes gaisotne un emocijas.

“Zaļumballes senāk bija vieta, kur cilvēki satikās, ieskatījās cits citā, iemīlējās un vēlāk veidoja ģimenes. Protams, zaļumballēs neiztika arī bez kautiņiem, puišiem cīnoties par meitenes uzmanību. Šīs balles bija vieta, kur satikties tuviem un tāliem kaimiņiem un radiem, izrunāties, izdejoties un atpūsties pēc smaga darba cēliena. Ballēs ļaudis dižojās ar saviem tērpiem, dalījās pieredzes stāstos, uzturēja senās tradīcijas caur dziesmu un deju, nodeva savas zināšanas jaunajai paaudzei. Tās bija visdažādākās emocijas, kuras fotogrāfiju autores ir veiksmīgi notvērušas savos darbos,” teic Raiņa mājas Berķenelē saimniece Inese Baravika. “Gan šajā projektā, gan fotoizstādē galvenie ir cilvēki, kas dara visu, lai saglabātu šīs kultūrvēstures tradīcijas un nodotu tās tālāk.”

Fotogrāfiju autores ir Kristīne Kuņicka, Inese Minova un Tatjana Vucāne, kuras iemūžinājušas skaistākos mirkļus no deju meistarklasēm un zaļumballes. Izstādes veidošanā ar padomu iesaistījās biedrības “Stāstnīca” vadītāja, fotogrāfe Ilze Onzule. Darbi rotā Raiņa mājas logu ailes un senās klēts sienas, aicinot ikvienu iejusties zaļumballes aizraujošajā gaisotnē. Izstāde ir pieejama apskatei jebkurā diennakts laikā. Berķenelē tā būs aplūkojama līdz gada beigām, bet vēlāk varēs doties uz citām kultūras iestādēm, muzejiem vai bibliotēkām.

Atbalsts projektam gūts no Latgales reģiona attīstības aģentūras administrētā Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” Latgales kultūras programmā 2024 un ar pašvaldības finansiālu atbalstu. Projekta mērķis ir sekmēt sabiedrības iesaisti un izglītošanu Latgales kultūras daudzveidības saglabāšanā un attīstībā, kā arī nodrošināt folkloras kopu un brīvdabas deju autentisku tradīciju aktualizēšanu un pieejamību.

Teksts, foto: Inese Minova

Valsts svētku pasākumi novadā