Raiņa mājā Berķenelē radoši noslēgusies sezona

AKTUĀLI

Ar radošām meistarklasēm 17. oktobrī noslēgusies kārtējā sezona Raiņa mājā Berķenelē. Medumu Iespēju pamatskolas audzēkņi devās ekskursijā iepazīt Raiņa bērnības laiku Berķenelē, vēlāk amatu darbnīcā Klēts norisinājās akmentiņu apgleznošanas radošā darbnīca, kurā ikviens jaunietis uz oļiem veidoja kādu sev tīkamu zīmējumu akrila tehnikā. Šajā dienā biedrības “Stāstnīca” vadītāja Ilze Onzule piedāvāja ielūkoties fotogrāfijas tapšanas vēsturē un pastāstīja par iespējām atjaunot un retušēt senas fotogrāfijas.

Šī sezona Raiņa mājā Berķenelē bijusi ļoti piesātināta un bagāta dažādiem pasākumiem. Īstenoti vairāki projekti gan ar Valsts kultūrkapitāla fonda Sēlijas kultūras programmas 2024, gan ar Augšdaugavas novada pašvaldības finansiālu atbalstu.

Muzeja direktore Inese Baravika stāsta, ka šogad īstenots vērienīgs projekts, lai apzinātu senās zaļumballes tradīcijas. Projekta gaitā notika pasākums “Zaļumballe Berķenelē”, kura laikā notika folkloras kopu dižošanās un deju meistarklases kopā ar ģimeņu folkloras studiju “Garataka”. Projekta noslēgumā taps lielformāta fotogrāfiju ceļojošā izstāde, ko plānots atklāt uz valsts svētkiem novembrī.   

Ik gadu muzejs piedalās pasākumā “Muzeju nakts”, šogad Raiņa māja Berķenelē šo pasākumu veltīja medum un bitēm. Muzeju nakts pasākuma laikā ikviens apmeklētājs tika aicināts iesaistīties mākslinieciskā koprades aktivitātē –  bišu stropu apgleznošanā. Raiņa mājā Berķenelē šogad atgriezušies dažādi seni bišu stropi. Lai atjaunotu Raiņa mājas Berķenelē ainavu, kāda tā redzama Vitālija Kalvāna gleznā “Berķenele”, tie tika restaurēti, apgleznoti un tagad rotā Pliekšānu ģimenes dārza ainavu.  

Raiņa mājā Berķenelē pavasarī viesojās biedrība “Divruna” ar Daugavpils Universitātes docētajiem un studentiem, lai veiktu mutvārdu vēstures ekspedīciju. Tās laikā notika mutvārdu vēstures dokumentēšana un sistematizēšana, un rezultātā taps gan plašs pētniecības materiāls zinātniekiem un studentiem, gan iedvesmas avots žurnālistiem un rakstniekiem.

Viens no iespaidīgākajiem pasākumiem šogad Berķenelē bija animācijas filmu veidošanas meistardarbnīcas Sēlijas jauniešiem, ko vadīja profesionāli pedagogi un animatori. Nedēļas laikā dalībnieki apguva animācijas filmu veidošanas pamatus, iepazinās ar Sēlijas vēsturisko zemju teritoriju, apzināja teikas, objektus, personības, kā rezultātā tapa animācijas filma ar vadmotīvu “Vai es piedzimu Sēlijā?”.

Augustā Raiņa mājā Berķenelē norisinājās divas starptautiskās diennakts vasaras skolas par veselīgu dzīvesveidu, kurās piedalījās jaunieši no Augšdaugavas novada, Daugavpils pilsētas un Lietuvas.

Arī šogad Raiņa māja Berķenelē iesaistījās Eiropas kultūras mantojuma dienu un Mājas kafejnīcas dienu pasākumos, piedāvājot apmeklētājiem

nobaudīt Augšzemes ēdienus Pliekšānu mājā, ko gatavoja saimniece Jolanta Bāra. Apmeklētāji varēja piedalīties mežģīņu tamborēšanas un auduma lellīšu izgatavošanas darbnīcās.

Tradicionālās Dzejas dienas šoruden Raiņa mājā aizritēja gan dzejas, gan mūzikas pavadījumā, notika zaļumballe un ābolu plātsmaižu kulinārās meistarklases.

Savukārt septembra izskaņā muzejā aizvadīts tradicionālais skatuves runas konkurss “Zelta sietiņš”.

Arī nākamā sezona solās būt bagāta dažādiem pasākumiem, bet pagaidām apmeklētāji var baudīt skaisto rudens ainavu Pliekšānu mājās Berķenelē.

Teksts, foto: Inese Minova

Iegūta 3. vieta mākslas konkursā “Priekules Ikars”