Rudens Zaļumballe Berķenelē

AKTUĀLI

Īstenojot projektu “Brīvdabas deju tradīciju meistarklases Raiņa mājā Berķenelē” Augšdaugavas novada pašvaldības Kultūras un tūrisma pārvaldes Raiņa māja Berķenelē 14.septembrī rīkoja deju meistarklasi un Zaļumballi. Iniciatīvas ietvaros šis bija jau otrais veiksmīgais pasākums.

Atbalsts aktivitātēm gūts Latgales reģiona attīstības aģentūras administrētā Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” “Latgales kultūras programmā 2024” un pašvaldības finansējuma ietvaros. Projekta mērķis ir sekmēt sabiedrības iesaisti un izglītošanu Latgales kultūras daudzveidības saglabāšanā un attīstībā, kā arī nodrošināt folkloras kopu un brīvdabas deju autentisku tradīciju aktualizēšanu un pieejamību.

Pirmā Zaļumballe notika šī gada maijā, lai godinātu apsējības un tajā piedalījās folkloras kopas “Dyrbyni”, “Neicgaļīši”, “Atzola” un “Pylna sāta”, kā arī folkloras studija “Garataka”. Tās ietvaros izdejotas meistarklases, kuras bija iespēja apgūt tradicionālos brīvdabas deju soļus. “Rudens balli veltījām apkūlībām. Negribas izmantot mūsdienu jaunveidojumu “Ražas svētki”, bet tieši kādreizējo nosaukumu,” saka Inese Baravika, Raiņa mājas Berķenelē direktore. “Mūsu nodoms ir popularizēt aizmirstās tautas tradīcijas. Zaļumballes tieši ar folkloras kopām, ar muzikantiem, kuri kopā saspēlē un kuri muzicē līdz pēdējam dejotājam. Tajā pat laikā vēlamies sniegt iespēju dejotajiem pilnveidot savas iemaņas, tādēļ iekļāvām projektā arī meistarklases,” skaidro Inese.

Šoreiz aktivitātes sakās jau rīta agrumā. Augšdaugavas novada Kultūras centrā “Vārpa” deju meistarklasi un lekciju vadīja horeogrāfiskās folkloras speciāliste Dace Smirnova. Īpaša vērība tajā tika pievērsta tradicionālajām polkām, kas saistītas ar kāzu dejām un rudens laiku. Kopā meistarklasē piedalījās ap 70 dalībnieki, kuri bija gandarīti par iespēju apgūt jaunas praktiskas zināšanas.

Pēcpusdienā Raiņa mājas “Klētī” sākās Zaļumballe, ko ieskandināja folkloras kopu dižošanās, kurā savu meistarību rādīja Augšdaugavas novada folkloras kopas “Dyrbyni”, “Ritam”, “Speiga” un etnokompānija “Zeidi” no Rīgas. Dreskods tradicionāli bija tautastērps, 19.gs. svētku tērps vai tā elementi. Pasākuma turpinājumā ikvienam bija iespēja izdejoties dančos ar ielūgtajiem folkloras muzikantiem. Paralēli notika ābolu plātsmaižu kulinārā meistarklase. Noslēgumā muzikanti un viesi mielojās ar gardu putru, kaņepju sviestu un ābolu platsmaizēm.

Inese Baravika pauda gandarījumu par realizētajiem pasākumiem: “Šī ideja, taisīt zaļumballes, bija spontāna, tā radās lasot atmiņas par Raiņa laiku Berķeneli. Taču es redzu lielu potenciālu un esmu pārliecināta, ka šim pasākumam jākļūst cikliskam. Veicināsim tā atpazīstamību, jo tieši folkloras elementi bieži vien tiek aizmirsti, tādēļ vajag tos celt gaismā.”

Piektdien, 13.septembrī Raiņa mājā Berķenelē notika Dzejas dienām veltīti pasākumi: tekstilmākslinieces Gintas Kristjansones personālizstādes “Vārdene” atklāšana, grāmatu maiņas skapīša atklāšana ar dzejnieci Lindu Kilevicu un literāri muzikāla tikšanās ar dzejnieku un mūziķi Artūru Uškānu. Vakars noslēdzās ar pastaigu Berķeneles pusmuižas dārzā, kur skatāma fotostudijas “Ezerzeme-F” izstāde “Raiņa dzejolis fotogrāfijā” un vides objektu ekspozīcija “Prieki visās gadskārtās”.

Jaunieši izzinājuši līdzdalības un ilgtspējīga dzīvesveida nozīmi pārgājienā "Es, līdzcilvēki un sabiedrība"