Saktu stāsti Medumu pagastā

AKTUĀLI

Šogad Valsts svētkus svinējām plaši un draudzīgi, apvienojot dažādas aktivitātes, kas atspoguļoja kultūru daudzveidību, tradīcijas un cilvēkus. Dzīvojot daudznacionālajā Medumu pagastā, kur līdzās latviešiem dzīvo lietuvieši, ukraiņi, poļi, baltkrievi, moldāvi un krievi, mēs visi esam pārtapuši vienā lielā ģimenē. Šī daudzveidība ir mūsu bagātība un spēks, un mēs visi esam neatņemama Latvijas sastāvdaļa.

Pasākumā aicinājām iepazīties ar stāstu par Pirmā pasaules kara notikumiem Medumos un Latgalē, ar stāstiem par priekšmetiem un to nozīmi cilvēku dzīvē. Kopīgi aizdedzām arī svecītes  par bojā gājušajiem, ar cerību, ka nekas tāds vairs neatkārtosies.  Pasākums turpinājās Medumu Tautas namā, kur rokdarbu pulciņš “Kaleidoskops” sagatavoja divas darbnīcas. Bērniem bija iespēja izgatavot ēdamas saktas, apgleznojot tās ar Latvijas simboliem, kā arī veidot saktu piespraudes no filca un vilnas. Darbojās gan lieli, gan mazi.

Brigita Vasiļevska, Sventes apvienības pārvaldes vadītāja pasākuma dalībniekus uzrunāja ar dzejnieka L. Vāczemnieka vārdiem “Mums ticis viszilākais ezers un rudākais rudzu lauks …,” tas tik ļoti saskan ar Medumu pagasta ģeogrāfisko izvietojumu un dzīves moto. Pasākumā aicinājām arī Medumu pirmskolas izglītības iestādi ar deju un dziesmu, šis bija bērnu pirmais priekšnesums, bet visemocionālākais.  Pirmo daļu noslēdzām ar ēnu teātri, ar pamācošu Poļu pasaku par naudu un laimes meklēšanu. Iepazināmies ar Viktora Petaško daiļradi izstādē “Saktu saktas rotājas”, tā būs pieejama Medumu Tautas nama foajē līdz 30. novembrim.

Otrajā pasākuma daļā bija iespēja iepazīties ar Medumu iedzīvotāju daudznacionālajiem stāstiem “Manas ģimenes likteņi...”. Izstādi var apskatīt arī tiešsaistē, izmantojot saiti: https://www.augsdaugavasnovads.lv/novads/aktualitates/jaunumi/manas-gimenes-likteni/. Pie svētku galda, pateicāmies ģimenēm, kuras piedalījās izstādē gan ar patīkamām dāvanām, gan sirdsmīļām dziesmām akordeona pavadījumā. Kopā arī dziedājām pazīstamus meldiņus. Par pašām saktām un to nozīmi pastāstīja Medumu pagasta bibliotēkas vadītāja Greta Kožemjakina, bet par vietējām saktas īpašniecēm un to stāstiem dalījās Pirmā pasaules kara muzeja gide Miropija Petkune.

Medumu ģimenes aicinājām dalīties ar tradicionālajām receptēm un ēdieniem – žagariņiem, mannu ar ķīseli, maizes zupu, ābolu pīrāgu, ceptiem āboliem un pašu vāktu zāļu tēju.

Pasākumu noslēdzām ar uguns šovu no “Firestudio” un izpildītāja vārdiem "Uguns var būt gan siltuma un gaismas avots, kas vieno un stiprina, gan nevaldāma stihija, kas nes upurus un atstāj pēdas vēsturē – tāpat kā cilvēku drosme un upuri, kas veido mūsu valsts stāstu un stiprina tās patriotisma liesmu."

Paldies Miropijai Petkunei, sporta instruktoram Aleksejam Korotkovam, brīvprātīgajiem jauniešiem no Medumiem, Rīgas ielu teātrim “FIKUS”, Gretai Kožemjakinai, muzikantam Borisam Solovjovam, Viktoram Petaško, Medumu pirmsskolas bērniem un skolotājai Irenai Suvorovai, Vitai Skvorcovai un visiem aktīvajiem Medumu iedzīvotājiem!

Pasākumu atbalstīja Sabiedrības integrācijas fonds “Mežciema biedrības” un biedrības “Medumu cerība” projekta “Turpinājums” ietvaros no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem un Augšdaugavas novada pašvaldības Centrālā pārvalde. Projekts “Turpinājums” ir vērsts uz mazākumtautību izpratnes veicināšanu par Latvijas vēstures notikumiem un sabiedrības saliedētības stiprināšanu, Daugavpils pilsētas un Augšdaugavas novada iedzīvotāju saliedētības veicināšanu. Šie pasākumi, kas veltīti Valsts svētku mēnesim, sniedz iespēju dažādu tautību pārstāvjiem vienoties svētkos, kopīgi izzināt mūsu vēsturi un veidot ciešākas saites.

Aicinām pievienoties arī turpmākajos pasākumos: 30. novembrī plkst. 17.00 J. Pilsudska Poļu ģimnāzijā (Marijas iela 1d, Daugavpilī) un 8. decembrī plkst. 14.00 Skrindu dzimtas muzejā, Vabolē.

Informāciju sagatavoja:
biedrības Medumu cerība un Medumu pagasta Tautas nama kultūras darba vadītāja
Anita Drozdova
Tālr. 27095164
e-pasts tautas.nams@medumi.lv

Foto: Marija Boboleva

Karaoke vakars Silenē