Seminārs par ņotekūdeņu dūņu un atkritumu apsaimniekošanu
25.11.2024
AKTUĀLI
Divpusējās sadarbības fonda iniciatīvas “Atkritumu izgāztuvju un notekūdeņu dūņu izraisītā vēsturiskā piesārņojuma novēršana un teritoriju atgriešana apritē” ietvaros 22.novembrī notika seminārs “Notekūdeņu dūņu un atkritumu apsaimniekošanas risinājumi aprites ekonomikas ietvarā un piesārņojuma novēršanā, un labās prakses piemēri”.
Semināra mērķis bija informēt dalībniekus par īstenoto iniciatīvu, veicināt pieredzes apmaiņu, kā arī akcentēt uzmanību uz komunālo notekūdeņu dūņu apsaimniekošanas jautājumiem, resursu ilgtspējīgu izmantošanu un aprites ekonomikas principu ieviešanu. Semināru organizēja Augšdaugavas novada pašvaldības Centrālā pārvalde, piesaistot Norvēģijas vides ekspertus un Latvijas nozares speciālistus. Norvēģijas pieredze un sadarbība ir nozīmīgs ieguldījums Latvijas pašvaldību kapacitātes stiprināšanā. Seminārā klātienē un tiešsaistē piedalījās 91 dalībnieks.
Norvēģijas partneris Henric Johansson Konsult un Norvēģijas vides eksperti dalījās pieredzē ar inovatīviem risinājumiem notekūdeņu dūņu un atkritumu apsaimniekošanā. Tika uzsvērta resursu atgūšanas un ilgtspējīgu risinājumu nozīme aprites ekonomikas ietvarā, kā arī bērnu un jauniešu izglītošanas loma vides mērķu sasniegšanā. Biedrības “Zaļā brīvība” eksperte Inga Belousa uzsvēra aprites ekonomikas nozīmi, izglītības lomu sabiedrības paradumu maiņā un nepieciešamību aktīvi iesaistīt dažādas sabiedrības grupas resursu efektīvā pārvaldībā. Notekūdeņu apsaimniekošanas eksperts Jānis Zviedris sniedza profesionālu informāciju par notekūdeņu dūņu nozīmi notekūdeņu bioloģiskās attīrīšanas procesā, izskaidrojot mikroorganismu lomu piesārņojuma noārdīšanā. Klimata un enerģētikas ministrijas Ūdens resursu departamenta direktore Iveta Teibe vērsa uzmanību uz Ministru kabinetā apstiprināto Notekūdeņu dūņu apsaimniekošanas plānu 2025.–2027.gadam, kas paredz dūņu centralizētu pārstrādi 27 centros Latvijā, kā arī jauna regulējuma izstrādi un ES fondu finansējuma izmantošanu šīs sistēmas uzlabošanai. Juris Pētersons (SIA “IsMade”) prezentēja izstrādāto Rīcības plānu komunālo notekūdeņu dūņu apsaimniekošanai Augšdaugavas novadā.
Uzziņai
Divpusējās sadarbības fonda iniciatīva “Atkritumu izgāztuvju un notekūdeņu dūņu izraisītā vēsturiskā piesārņojuma novēršana un teritoriju atgriešana apritē” tiek finansēta Norvēģijas finanšu instrumenta 2014.–2021. gada perioda programmas “Klimata pārmaiņu mazināšana, pielāgošanās tām un vidi” ietvaros.
Iniciatīvas īstenošanas mērķis – pieredzes, zināšanu un labās prakses apmaiņa starp Augšdaugavas novada pašvaldību un donorvalsts partneriem, vienlaikus stiprinot sadarbības tīklu starp abu valstu speciālistiem, sadzīves atkritumu un notekūdeņu dūņu apsaimniekošanas jomā, akcentējot aprites ekonomikas pamatprincipu nozīmīgumu.
Projekta īstenošanas termiņš: 2024.gada 1.septembris – 2024.gada 28.novembris
Kopējās iniciatīvas īstenošanas izmaksas – 27 519,00 EUR