Špoģu vidusskolas skolēni atklāj dabas noslēpumus mežā

Izglītība

Šoruden mūsu skolas 6. klases skolēni devās izglītojošā meža ekspedīcijā, kas norisinājās pieredzējušu mežsaimnieku vadībā. Ekspedīcijas laikā skolēni veica aptuveni 2 km garu pārgājienu pa mežu, kuru papildināja desmit izzinošas pieturvietas. Katrs no apstāšanās punktiem bija veidots kā mācību stacija, kur skolēni piedalījās praktiskos un radošos uzdevumos, izzinot meža noslēpumus un mācoties par dabas resursu ilgtspējīgu apsaimniekošanu.

Pārgājiena laikā vadītāji skolēniem stāstīja par meža zinātni un to, kādi produkti tiek iegūti no koksnes. Katrā pieturvietā viņi saņēma dažādus uzdevumus, kurus izpildīja gan individuāli, gan komandās, dokumentējot rezultātus speciālās darba burtnīcās. Tas palīdzēja labāk izprast mācību vielu un sasaistīt teorētiskās zināšanas ar praktisku pieredzi.

Jaunaudzē skolēni skaitīja kokus un vērtēja, vai mežs ir pietiekami atjaunots, tādējādi iegūstot praktisku izpratni par meža atjaunošanas procesiem. Savukārt retināšanas un jaunaudzes kopšanas uzdevumos viņi izzināja, kā veidot veselīgus un stiprus meža audzējumus.

Viens no interesantākajiem uzdevumiem bija noteikt koku vecumu un augstumu, izmantojot vienkāršus palīglīdzekļus – kociņus un pēdas. Skolēni iemācījās aprēķināt koku augstumu, izmantojot seno metodi, kas ir ne tikai precīza, bet arī ļoti aizraujoša.

Ekspedīcijas noslēgumā skolēniem bija iespēja būvēt Leonardo Da Vinči pašnesošo tiltu – konstrukciju, kas, pareizi saliekot detaļas, spēj izturēt svaru bez jebkādiem stiprinājumiem. Šis uzdevums prasīja ne tikai tehnisko izpratni, bet arī komandas darbu un sadarbību. Pēc tilta uzbūvēšanas skolēni paši pārbaudīja tā izturību, un šis moments raisīja daudz prieka un sajūsmas.

Noslēgumā, pie ugunskura valdīja silta un draudzīga atmosfēra – visi kopā cepa desiņas un dalījās ar nodarbības laikā gūtajiem iespaidiem, pārrunājot piedzīvoto un smeļoties jaunas atziņas.

Šāda veida izglītojošās ekspedīcijas ir lieliska iespēja skolēniem pavadīt laiku dabā, mācoties par meža nozīmi, resursu ilgtspējīgu izmantošanu un praktiskām dabaszinātnēm. Mežs kļuva ne tikai par zināšanu avotu, bet arī par vietu, kur skolēni attīsta savu izziņas garu un mācās sadarboties, lai kopīgi sasniegtu mērķus.

Autors: Špoģu vidusskolas skolotāja Anna Vasiļjeva

Uzņēmums “Sēlijas noma” – īsts palīgs lauku darbos