Sumināti konkursa “Saimnieks 2024” dalībnieki

AKTUĀLI

18. oktobrī svinīgā noslēguma pasākumā tika paziņoti Augšdaugavas novada pašvaldības konkursa “Saimnieks 2024” rezultāti un sumināti konkursa laureāti un dalībnieki.

Konkurss “Saimnieks” norisinās jau vairākus gadus ar mērķi apzināt un godināt Augšdaugavas novada uzņēmējus, kuri aktīvi un godprātīgi darbojas savā nozarē, sekmējot uzņēmējdarbības vides attīstību Augšdaugavas novadā, un veicināt novada uzņēmēju atpazīstamību, popularizējot labas uzņēmējdarbības prakses piemērus novadā.

Vasaras sākumā sabiedrība tika aicināta izvirzīt kandidātus dažādās konkursa nominācijās: Gada jaunais uzņēmums, Gada tūrisma pakalpojumu sniedzējs, Gada amatnieks, Gada pakalpojumu sniedzējs, Gada lauksaimnieks, Gada zaļākais uzņēmums, Gada tirgotājs un Gada rosīgākā biedrība. Šogad konkursam pieteikts liels skaits pretendentu – 15 rosīgi novada ļaudis, biedrības, uzņēmēji, lauksaimnieki un amatnieki. Pie pretendentiem devās īpaši izveidota komisija, lai klātienē redzētu un novērtētu katra veikumu.

Atklājot svinīgo pasākumu, Augšdaugavas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Arvīds Kucins uzsvēra, ka konkurss notiek jau vairākus gadus, lai suminātu cilvēkus, kas dzīvo novadā un ar savu darbu veido jauku vidi ne tikai sev, bet arī citiem. “Liels paldies jums par to, ko jūs darāt un vēl izdarīsiet. Ja pirms gadiem 20 priekšplānā bija zemnieki un tīrā lauksaimniecība, tad tagad tās ir biedrības, kas aizpilda nišu starp dzīvi pagastā, vietējā šūniņā, un tīro lauksaimniecības darbu, jo mūsu novads ir lauksaimniecisks. Paldies jums, lai jums laba veselība un jaunas idejas, ko varat attīstīt paši, ar kaimiņiem, domubiedriem, lai dzīve būtu patīkamāka un varam parādīt, ka daudz ko spējam.”

Konkursa izvērtēšanas komisijai šoreiz nebija viegls darbs, visi pretendenti ir īsti profesionāļi savā jomā. Klātesošajiem bija iespēja noskatīties 15 videoprezentācijas par katru nominantu un iepazīt viņu darbošanos.

Nominācija “Gada zaļākais uzņēmums”

Balvu saņēma IK “Ariž”. Reiņu ģimenē visiem ir zaļie pirkstiņi un patiesa vēlme strādāt un attīstīties. To pierāda fakts, ka jau sesto gadu viņi priecē Ilūkstes iedzīvotājus un ciemiņus ar saviem ziediem, ko var redzēt gan Ilūkstes ielās, gan māju pagalmos. Liekot roku uz sirds, var teikt, ka Reiņu ģimene ir viena no aktīvākajām un darbīgākajām ģimenēm Ilūkstē. Neviens netic, ka ir iespējams audzēt puķes tik lielā apjomā un, it sevišķi, gandrīz pašā Ilūkstes centrā, bet šī ģimene pierāda - var gan! 

Nominācija “Gada amatnieks”

Balvai tika nominēti trīs amatnieki. Balvu saņēma amatnieks Edgars Vronskis, kurš jau vairāk nekā 20 gadus piekopj seno kalēja arodu un pilnveido savas prasmes. Kopā ar sievu Oksanu un dēlu Gļebu kalējs atjauno bijušo Tiltu skolas ēku Līksnas pagastā, kur izveidojis kalēja darbnīcu. Edgars kaļ visdažādākos metāla izstrādājumus gan praktiskai pielietošanai, gan interjera un mākslas darbus, piedalās dažādu objektu restaurēšanā, rīko meistarklases un pasākumus amata brāļiem no Latvijas un ārzemēm, aktīvi iesaistās pagasta dzīvē.

Pateicības rakstu par dalību konkursā saņēma amatniece audēja Dace Teivāne un podnieks Mareks Zavodnojs.

Nominācija “Gada tirgotājs”

Balvu saņēma līksnietes Ievas Kudiņas ģimenes uzņēmums SIA "Jumond IT". Pateicoties Ievas Kudiņas uzņēmībai un viņas draugu un ģimenes atbalstam, Līksnas centrā pie dievnama ir izveidots lauku veikaliņš, kas vietējiem iedzīvotājiem kalpo kā svarīgas krustceles, kur iegādāties visu ikdienas dzīvei nepieciešamo un uzzināt arī svarīgus pagasta jaunumus. Ievas ģimenes uzņēmums nodarbojas ne tikai ar mazumtirdzniecību, bet piedāvā iedzīvotājiem arī klāt galdus dažādām viesībām un pasākumiem.

Nominācija “Gada tūrisma pakalpojuma sniedzējs”

Balvu saņēma SIA “Baltiņkrogs”. Viesu mājā Baltiņi Pilskalnes pagastā jau daudzus gadus saimnieko spānis Horhe Antonio Vigils-Eskalera Uerta, kurš ir pamanījis mūsu pusē ko īpašu un savdabīgu, tāpēc viņš ir pārcēlies uz Latviju, lai no biroja darbinieka Spānijas bankā kļūtu par īstu šefpavāru Latvijā. Horhe kopā ar kompanjoni Inu Tenisu ieguldījuši milzīgu darbu, lai atjaunotu lauku māju un izveidotu to par viesu namu, tā darbojas jau 12 gadus, bet pirms četriem gadiem durvis vēra arī banketu zāle atjaunotajā saimniecības ēkā. Klienti ir iecienījuši spāņu virtuvi, tāpēc viesu namam apmeklētāju netrūkst. 

Nominācija “Gada jaunais uzņēmums”

Balvai tika nominēti divi jaunie uzņēmēji. Balvu saņēma SIA “TopKraft”. Uzņēmējs Romualds Urbāns vectēva sētā Slutišķu sādžā izveidojis nelielu alus darītavu un atjauno seno alus brūvēšanas arodu, ko piekopis viņa vectēvs un tēvs. Ar partnerības “Kaimiņi” palīdzību un Lauku atbalsta dienesta finansējumu iegādājies iekārtas alus darītavai, pats saviem spēkiem izremontējis un iekārtojis telpas vecajā kūtiņā. Slutišķu alus darītavā top vairāku šķirņu alus dažādām gaumēm – gan triju veidu gaišais alus, gan tumšais un kviešu alus, bet uz Augšdaugavas festivālu uzņēmējs cer izbrūvēt savu īpašo alu.

Pateicības rakstu par dalību konkursā saņēma IK Sēlmuiža.

Nominācija “Gada pakalpojumu sniedzējs”

Balvu saņēma SIA “Meža cikls”, kurš sniedz pakalpojumu mežu īpašniekiem un dalās ar nepieciešamajām zināšanām, lai radītu iespēju klientiem saņemt maksimālu labumu no sava meža gan šodien, gan ilgtermiņā. Uzņēmums “Meža cikls” apvieno ilgstošu pieredzi mežizstrādes procesos, piedāvā mežu īpašniekiem pilnu meža apsaimniekošanas ciklu – augsnes sagatavošanu, koku stādīšanu, agrotehniskās kopšanas, koku apstrādi ar aizsarglīdzekļiem, jaunaudžu kopšanu un cirsmu izstrādi, kā arī sniedz dažādus pakalpojumus – mežizstrādi, meža inventarizāciju, kokvedēja un juridiskos pakalpojumus, iepērk apaļkokus, cirsmas, neizstrādātus, pilnībā vai daļēji izstrādātus mežus un augošus kokus.

Nominācija “Gada lauksaimnieks”

Balvu saņēma ZS “Ainava”, kur saimnieko agronomi divās paaudzēs.

Zemnieku saimniecība “Ainava” izveidota 1995. gadā uz paša vadītās paju sabiedrības bāzes. Sākuši ar 100 ha zemes un vecu tehniku. Pa šiem gadiem īstenoti vismaz 20 projekti, piesaistot ES līdzekļus tehnikas iegādei un saimniecības attīstībai. Saimniecībā nodarbināti 17 cilvēki. Tā ir viena no lielākajām zemnieku saimniecībām novadā, kur graudaugi un rapsis tiek audzēts 1200 hektāru lielā platībā. Saimnieks Valērijs Ančevskis bija pirmais zemnieks Latvijā, kurš pirms 17 gadiem ieviesa bezaršanas tehnoloģiju. Viņa iesākto turpina meita Valērija, kas ieguvusi agronomes diplomu un pasniedz agronomijas pamatus topošajiem lauksaimniecības speciālistiem Latgales Industriālā tehnikuma Višķu filiālē.

Pateicības rakstu par dalību konkursā saņēma ZS “Burtnieki”

Nominācija “Gada rosīgākā biedrība”

Balvai tika nominētas četras biedrības - “Kalkuna Nova”, “LIXTEN”, “Mūsu Līksnai” un “Šēderes nākotnei”.

Balvu nominācijā saņēma visas četras biedrības, jo katra no tām ir paveikusi milzīgu darbu sabiedrības labā.  

Biedrības “Kalkuna Nova” vadītāja Svetlana Smirnova ar ģimenes atbalstu ir sakopusi vācu barona Augusta Georga Frīdriha fon Etingena zirgu staļļu drupas un to apkārtni, izveidojot iecienītu atpūtas vietu Kalkūnē. Apmeklētājiem viņa piedāvā ekskursijas, meistarklases, interaktīvu programmu, kā arī pašas ceptās skursteņkūkas.        

Biedrība “LIXTEN” darbojas astoņus gadus, milzīgu darbu ieguldījusi Līksnas grāfu Plāteru-Zībergu dzimtas izpētē, rīko ekspedīcijas, izveidojusi ceļojošo izstādi par grāfu kultūrvēsturisko mantojumu novadā, ceļojošo izstādi par Līksnas, Vaboles, Kalupes un  Nīcgales pagastu vēsturi. Sadarbībā ar Skrindu dzimtas muzeju īstenots projekts “Latgales virtuves garša”, kas stāsta par ēdienu gatavošanas tradīcijām vietējo iedzīvotāju ģimenēs. Viens no lielākajiem biedrības veikumiem ir izstāde, kas veltīta Līksnas katoļu dievnama 110 gadu jubilejai. Pašlaik biedrība ar pašvaldības atbalstu no poļu valodas tulko Ireneja Plātera ar kājām sarakstīto oriģinālo grāmatu “Dzīve bez rokām”. Šī grāmata ir viens no retajiem avotiem, kas stāsta par sen nodegušo muižu un dzīvi tajā.

Biedrība “Mūsu Līksnai” dzimusi vien šī gada sakumā un paguvusi īstenot jau vairākus projektus – sarīkoja Līksnas bijušās pamatskolas absolventu salidojumu, iztīrīja Līksnas dīķi, pie Patmaļu kapiem uzstādīja divus informatīvus stendus, veltītus latgaliešu rakstu valodas celmlaužiem, katoļu garīdzniekiem Jozefam Akelevičam un Tomašam Kosovskim, sarīkoja Līksnas iedzīvotāju forumu, iedibināja maiņas tirdziņu Līksnā. Pateicoties biedrības iniciatīvai, šogad Līksnas pagasts ir ieguvis nozīmīgu atzinību - atpazīstamības zīmi “Viedais ciems 2024”.

Biedrība “Šēderes nākotne” aktīvi iesaista vietējos iedzīvotājus dažādu projektu un pasākumu īstenošanā, kopīgiem spēkiem sakopj ciematu. Ar LEADER projekta atbalstu ir izveidots brīvdabas trenažieru laukums Šēderes ciemā, ar pašvaldības finansējumu ir iegādāti soli un galdi pasākumiem, īstenotas arī vairākas talkas un ir daudz ideju nākotnei.  

Konkursa dalībniekus uzrunāja un sveica arī  Latvijas Attīstības finanšu institūcijas ALTUM  Latgales reģiona vecākais klientu darījumu vadītājs Guntars Vanags, Latgales uzņēmējdarbības centra vadītājs Andris Kucins,

Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centra Daugavpils biroja vadītāja Anita Miltiņa, Latvijas investīciju un attīstības aģentūras pārstāvniecības Daugavpilī vadītājs Andrejs Zelčs, kā arī partnerības “Kaimiņi” vadītāja Inga Krekele.

Klātesošos ar saviem priekšnesumiem priecēja Daugavpils teātra aktrise dziedātāja Kristīna Zaharova un Ilūkstes vidējās paaudzes deju kopas “Pilskalne”.

 Teksts, foto: Inese Minova

Māls un randenieši