Sventes ezers – prieks un bažas

Augšdaugavas novada Sventes pagastā izvietotais Sventes ezers ir Latvijas desmit dziļāko ezeru skaitā un ir arī viens no tīrākajiem ezeriem – iemīļota atpūtas un makšķerēšanas vieta. Sventes ezerā mīt līdakas, asari, raudas, plauži, līņi, sīgas un karpas. Par ezeru jau kopš 2006.gada rūpējas biedrība “Sventes pērle”, kas tika dibināta, lai cīnītos ar malumedniekiem, kas bija noveduši līdz zivju izsīkumam ūdenstilpnē. Laika gaitā organizācija ir kļuvusi par labu pašvaldības partneri ezera apsaimniekošanā.

Biedrības pārstāvji uzsver, ka bez Augšdaugavas novada pašvaldības un Zivju fonda atbalsta uzturēt zivju populāciju ūdens tilpnē būtu sarežģīti. Šogad, pateicoties kopīgai finansējuma piesaistei, ezerā tika palaisti 33 000 zandartu mazuļi. Šīs aktivitātes norisinās jau piecpadsmit gadus, līdzīgi kā informatīvais darbs. Efektīvi ezera aizsardzības pasākumi tika realizēti, strādājot kopā ar Augšdaugavas novada pašvaldības Sventes apvienības pārvaldi, nodrošinot zvejošanas licenču iegādi (ar murdiem pašpatēriņa nolūkos), kā arī Sventes pagasta zivju populācijas un izmēra noteikšanu.

Tomēr pašlaik ir radusies cita kritiska problēma – lielie jūras kraukļi. Daudzu Latgales un Latvijas ezeru krastos kraukļi savairojušies pēdējo gadu laikā, jo tie bija aizsargājami putni. Šis zivju bieds kā sauc jūras kraukli, apdraud visu Sventes ezera ekosistēmu, piem., putnu izkārnījumu dēļ nokalst koki. Putni apēd piecdesmit tonnas zivju, turklāt katrā putnā var būt pat četrsimt cērmes. Tiek novērota zvejnieku skaita samazināšanās Sventes ezerā, pastāv arī iespēja, ka izzvejotās zivis parazītu dēļ nevarēs izmantot uzturā. Katru gadu uz salām, kur mīt putni notiek koku izciršana un kopš 2023.gada 15.augusta arī putnu šaušana, tomēr šīm darbībām nav rezultāta. Problēmas risināšanai ir nepieciešams veikt kopīgas, koordinētas biedrības “Sventes pērle”, Augšdaugavas novada pašvaldības, Zivju fonda un Mednieku biedrības darbības, lai varētu atstāt mūsu pēctečiem sakārtotu un veselīgu vidi, nevis ar izkārnījumiem noklātas salas, ar saknēm izrautus kokus un ezerus bez zivīm un zvejniekiem.

Informācija par vienotā Augšdaugavas novada teritorijas plānojuma izstrādi