Taps Tīrās enerģijas pārneses atbalsta centrs

AKTUĀLI

Augšdaugavas novada pašvaldība 2021.gadā izstrādāja un apstiprināja novada “Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānu 2021.–2030.gadam” , kurā ir izvirzīti vairāki prioritārie pasākumi oglekļa dioksīda (CO2) emisiju samazināšanai un energoefektivitātes uzlabošanai pašvaldības īpašumā vai valdījumā esošajos objektos. Lai nodrošinātu enerģijas patēriņa uzskaiti un analīzi, pašvaldība ir ieviesusi un uztur energopārvaldības  sistēmu, kuras  mērķis ir nodrošināt pašvaldībai iespēju ieviest sistemātisku pieeju nepārtrauktam enerģijas rādītāju uzlabojumam.

Lai palielinātu plašākas sabiedrības izpratni un iesaisti  energoefektivitātes pasākumu īstenošanā, pašvaldība  piedalās vairākos projektos ar mērķi racionāli apsaimniekot pašvaldības īpašumā esošās ēkas un citus energopārvaldības sistēmā iekļautos infrastruktūras objektus, samazināt pašvaldības izmaksas, uzlabot konkurētspēju, novirzot ietaupītos līdzekļus attīstībai, kā arī ieviesto aktivitāšu rezultātā samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas

Šī gada oktobrī pašvaldība kopā ar partneriem no Čehijas, Polijas, Lietuvas, Rumānijas, Vācijas, Ukrainas un Latvijas uzsāka realizēt starptautisku projektu “Tīrās enerģijas pārneses atbalsta centrs (TEPAC)”. Projekts saņēma finansējumu  LIFE programmā, kas ir Eiropas Komisijas finanšu instruments vides un klimata jomā, ar mērķi veicināt, aktualizēt, attīstīt un īstenot ES vides un klimata politiku, līdzfinansējot projektus ar Eiropas pievienoto vērtību. 

Triju gadu laikā katrā no iesaistītajam pilotpašvaldībām tiks izstrādāta Tīras enerģijas pārneses atbalsta centra harta un koncepcija, tiks izveidota personāla apmācības programma, organizēti emisiju samazināšanu veicinoši pasākumi. Centri kļūs par saskarsmes vietu starp pašvaldībām, iedzīvotājiem, uzņēmumiem un nevalstiskajām organizācijām, lai īstenotu virzību uz klimatneitralitāti.

Pirmā projekta partneru tikšanās notika 16.–17. oktobrī Prāgā, Čehijā. Ieceru izdošanos novēlēja projekta uzraudze no Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūras (CINEA) Elisa Marteluči uzsverot, ka projekta pieteikums atstāja ļoti pozitīvu iespaidu uz vērtēšanas komisiju.

Projekta vadošā partnera Energoefektivitātes centra “SEVEn” pārstāvji bija sagatavojuši darbnīcas, kurās kopā ar ekspertiem dalībnieki izstrādāja darba plānu pirmajiem sešiem mēnešiem un lika pamatus TEPAC hartu izstrādei. Latviju ekspertu līmenī projektā pārstāvēs SIA “Ekodoma”. Nākamajā etapā tiks sasaukta projekta vadības grupas sanāksme, lai apspriestu izveidoto darba plānu TEPAC izveidošanai Augšdaugavas novadā.

Augšdaugavas novada pašvaldības mērķis, piesaistot LIFE programmas finansējumu, ir izveidot novada teritorijā  “Tīrās enerģijas pārneses atbalsta centru (TEPAC)” , kurā fiziskas un juridiskas personas varēs saņemt konsultācijas par darbībām un finansējuma piesaistes iespējām enroefektivitātes jautājumu risināšanā.

Tīrās enerģijas pārnese attiecas uz metožu un tehnoloģiju izmantošanu, kas ļauj efektīvi pārvietot un piegādāt enerģiju, kas iegūta no atjaunojamiem avotiem, piemēram, saules, vēja, ūdens vai ģeotermālās enerģijas.

*Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība, taču autoru uzskati un viedokļi atspoguļo tikai projekta īstenotāju redzējumu, nevis Eiropas Savienības vai Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūras (CINEA) nostāju. Ne Eiropas Savienība, ne granta sniedzējs neatbild par šeit sniegto informāciju.

Karjeras nedēļa Naujenes pamatskolas skolēniem palīdz iepazīt izglītības un profesijas izvēles iespējas