Tiek izstrādāta Jaunatnes darba attīstības stratēģija
21.10.2024
AKTUĀLI
Augšdaugavas novada kultūras centrā “Vārpa” 21.oktobrī notika Novada jaunatnes darba attīstības stratēģijas plānošanas seminārs, kurā piedalījās vairāk nekā trīsdesmit dalībnieki – jaunatnes lietu speciālisti un jaunieši, jo pašvaldībai svarīgi ir iesaistīt tieši jauniešus, lai saprastu viņu vajadzības un viedokļus.
Augšdaugavas novada jaunatnes darbu koordinē Izglītības Pārvaldes Jaunatnes lietu daļa, kur strādā daļas vadītājs, projektu koordinators un 10 jaunatnes lietu specialisti. Darbs ir organizēts septiņos jaunatnes attīstības centros, kur ir apvienotas vairāku pagastu teritorijas. Katrā pagastā ir organizēta jauniešu pulcēšanas vieta, kur speciālisti veic mobilo darbu ar jauniešiem. Notiek tematiski pasākumi, tiek īstenoti projekti. Jaunieši aktīvi piedalās skolēnu nodarbinātības programmās, labprāt brauc uz saliedēšanās pasākumiem citos pagastos, organizē kopīgas aktivitātes, kas saistītas ar neformālo izglītību, sportu, dabu vai intelektuālu izklaidi.
Augšdaugavas novada attīstības centros darbojas 3236 jaunieši vecumā no 13 līdz 25 gadiem. Jau piecpadsmit gadus pēc kārtas notiek Novada jaunatnes salidojumi, bet astoņus gadus tiek organizēts Gada noslēguma pasākums, kurā tiek apbalvoti novada aktīvākie jaunieši. Projektu konkurss “Attīsti sevi” dod iespēju jauniešu biedrībām iegūt papildus finansējuma un realizēt savas idejas.
Iepriekšējā Jaunatnes darba attīstības stratēģija tika apstiprināta 2018.gadā Daugavpils novadam un iekļāva tolaik aktuālus atbalsta pasākumus. “Pašlaik nepieciešams pārskatīt un no jauna noformulēt plānu un pasākumus, lai veicinātu jauniešu labklājību, izglītību, nodarbinātību un aktīvu līdzdalību sabiedrībā,” uzsver Jaunatnes lietu daļas vadītāja Olesja Ņikitina.
Semināru vadīja Āris Ādlers biedrības "Jūras Zeme" valdes loceklis un FAMENET ģeogrāfiskais eksperts Latvijā. Jau 14 gadus Āris ir iesaistīts LEADER pieejas attīstībā un praktiski koordinē sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģijas īstenošanu esot Latvijas Lauku foruma padomē, kā arī vada Vietējo Rīcības grupu "Jūras Zeme". Patlaban ir arī prezidents starptautiskā attīstības organizācijā PREPARE Network, kas apvieno 20 pilsoniskās sabiedrības sadarbības tīklus no 16 Eiropas valstīm un ir valdes loceklis Eiropas Vietējās attīstības informācijas sniedzēju asociācijā.
Pasākuma ieskaņā dalībnieki iepazinās un uzreiz tika lūgti definēt novada jauniešiem vissvarīgākās lietas, starp kuram bija gan draudzība, gan atsaucīgi speciālisti, gan uzmanība, gan personīgā attīstība, gan izaugsme, gan pasākumi, taču diskusijas laikā izkristalizējās, ka vislielākā nozīme ir pašiem jauniešiem un videi. Nākamais uzdevums bija saistīts ar novada SVID analīzi, tātad potenciāla, vājo pušu, iespēju un draudu aplēšanu. Grupās jaunieši diskutēja par eksperta formulētajām jauniešiem svarīgajām jomām, kā arī ilgtermiņa mērķiem un virzieniem pašvaldības darbā ar jauniešiem.
Kopumā dalībnieki izveidoja stratēģijas galvenās prioritātes, uz kurām balstīsies rīcības plāna izstrāde: jauniešu veselība un veselīgs dzīvesveids/jauniešu sociālā aizsardzība, jauniešu nodarbinātība un uzņēmējspējas, jauniešu brīvā laika lietderīga izmantošana/brīvprātīgais darbs, jauniešu aktivitāte un līdzdalība lēmumu pieņemšanā. Jaunatnes darba attīstības stratēģijas pirmo redakciju plānots iesniegt novada deputātiem novembra beigās.