Tiek izstrādāts rīcības plāns komunālo notekūdeņu dūņu apsaimniekošanai Augšdaugavas novadā

AKTUĀLI

Divpusējās sadarbības fonda iniciatīvas “Atkritumu izgāztuvju un notekūdeņu dūņu izraisītā vēsturiskā piesārņojuma novēršana un teritoriju atgriešana apritē” ietvaros šobrīd tiek izstrādāts “Rīcības plāns komunālo notekūdeņu apsaimniekošanai Augšdaugavas novadā 2025.-2027. gadam”. Rīcības plāna izstrādātājs ir Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “IsMade”.

Rīcības plāna izstrāde izriet no  Ministru kabineta apstiprinātajā Notekūdeņu dūņu apsaimniekošanas plānā 2024.–2027.gadam izvirzītā mērķa "Notekūdeņu dūņu apsaimniekošana ir precīzi noteikta, videi droša un ekonomiski pamatota", kas paredz notekūdeņu dūņu apsaimniekošanas sistēmas plānošanu novada teritorijā. Tādējādi rīcības plāna izstrādes ietvaros tiks  kompleksi novērtēta esošā situācija attiecībā uz notekūdeņu dūņu rašanos, apstrādi 36 Augšdaugavas teritorijā esošajās bioloģiskajās notekūdeņu attīrīšanas iekārtās un identificētas piemērotākās notekūdeņu dūņu apstrādes, utilizācijas iespējas. 

Notekūdeņu dūņas ir viens no notekūdeņu attīrīšanas procesa blakusproduktiem, kas rodas, apstrādājot sadzīves un ražošanas notekūdeņus bioloģiskajās notekūdeņu attīrīšanas iekārtās.  Liekās dūņas nepieciešams novadīt no notekūdeņu attīrīšanas procesa, un, pirms to tālākās izmantošanas, atbilstoši jāapstrādā, lai tās būtu videi drošas, neradītu un nepārnestu piesārņojumu uz vidi. Vienlaikus jāņem vērā, ka notekūdeņu dūņu atgriešanai apritē ir liela nozīme, jo tā veicina resursu efektivitāti, samazina atkritumu apjomu un atbalsta ilgtspējīgu attīstību.

Uzziņai

Divpusējās sadarbības fonda iniciatīva “Atkritumu izgāztuvju un notekūdeņu dūņu izraisītā vēsturiskā piesārņojuma novēršana un teritoriju atgriešana apritē” tiek finansēta  Norvēģijas finanšu instrumenta 2014.–2021. gada perioda programmas "Klimata pārmaiņu mazināšana, pielāgošanās tām un vide" ietvaros.

Iniciatīvas īstenošanas mērķis – pieredzes, zināšanu un labās prakses apmaiņa starp Augšdaugavas novada pašvaldību un donorvalsts partneriem, vienlaikus stiprinot sadarbības tīklu starp abu valstu speciālistiem, sadzīves atkritumu un notekūdeņu dūņu  apsaimniekošanas jomā, akcentējot aprites ekonomikas pamatprincipu nozīmīgumu.

Projekta īstenošanas termiņš: 2024.gada 1.septembris - 2024.gada 30.novembris.

Kopējās iniciatīvas īstenošanas izmaksas - 27 519,00 EUR.

Cauri gadsimtiem uz sarkanbaltsarkanā karoga dzimteni Cēsīm