Sociālās palīdzības pabalstu mērķis ir sniegt materiālu atbalstu zemu ienākumu mājsaimniecībām, lai nodrošinātu ienākumus garantētā minimālā ienākumu sliekšņa līmenī un segtu ar mājokļa lietošanu saistītos izdevumus, kā arī sniegt atbalstu atsevišķu izdevumu apmaksai un krīzes situācijās.
Sociālās palīdzības pabalsti tiek sniegti pamatojoties uz 2021.gada 11.novembra Augšdaugavas novada pašvaldības domes saistošajiem noteikumiem Nr.12 ,,Par sociālās palīdzības pabalstiem Augšdaugavas novadā”
Garantētā minimālā ienākuma
Garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalsts ir materiāls atbalsts naudas izteiksmē minimālo ikdienas izdevumu apmaksai.
GMI slieksnis ir 20% no ienākumu mediānas, kura šogad ir 685,78 eiro un līdz ar to, 2024.gadā GMI pabalsts ir mājsaimniecības pirmajai vai vienīgajai personai 137 eiro, bet katrai nākošai personai 96 eiro. GMI pabalsta apmēru aprēķina kā starpību starp GMI līmeņa summu mājsaimniecībai un mājsaimniecības kopējiem ienākumiem.
Lai saņemtu GMI pabalstu, pabalsta pieprasītājs vai viņa likumiskais pārstāvis personīgi vēršas Augšdaugavas novada Sociālā dienesta pie sociālā darbinieka, kas pieņem pagasta pārvaldē, kurā ir deklarēta pabalsta pieprasītāja dzīvesvieta, un iesniedz iesniegumu, kuru parakstījušas mājsaimniecības pilngadīgās personas, norādot pabalsta veidu un pievieno dokumentus, kas apliecina mājsaimniecībā esošo personu ienākumus, aizpilda ienākumu deklarāciju. Ar darbspējīgo klientu sociālais darbinieks sastāda un noslēdz līgumu par darba un sociālo prasmju saglabāšanas, atjaunošanas un apgūšanas pasākumiem.
Mājokļa pabalsts
Mājokļa pabalsts ir materiāls atbalsts ar mājokļa lietošanu saistīto izdevumu segšanai. Lai mājsaimniecībai aprēķinātu mājokļa pabalsta apmēru, tiek izmantots GMI slieksnis, tam piemērojot dažādus koeficientus atkarībā no mājsaimniecības sastāva:
1) atsevišķi dzīvojošai pensijas vecuma personai vai atsevišķi dzīvojošai personai ar invaliditāti — koeficientu 2,5;
2) mājsaimniecībai, kurā ir tikai pensijas vecuma personas vai personas ar invaliditāti, — koeficientu 2;
3) mājsaimniecībai, kurā ir pensijas vecuma personas vai personas ar invaliditāti un bērni, — koeficientu 2;
4) pārējām mājsaimniecībām — koeficientu 1,5.
Pabalsta saņemšanai Sociālajā dienestā jāiesniedz:
• iesniegums,
• ar dzīvojamās telpas lietošanu saistītu maksājumu kvīšu/čeku/maksājumu uzdevumu oriģināli,
• dzīvojamo telpu īres vai apsaimniekošanas līgums t.i., dokuments, kas apliecina klienta tiesības uzturēties iesniegumā minētajā adresē.
Pabalsts krīzes situācijā
Pabalstu krīzes situācijā piešķir, ja katastrofas vai citu ārēju notikumu dēļ personai vairs nav iespēju izmantot ierastos problēmu risināšanas veidus, pati saviem spēkiem tā nespēj pārvarēt šo notikumu radītās sekas un tai ir nepieciešama psihosociāla vai materiāla palīdzība.
Pabalsta saņemšanai pieprasītājs iesniedz Sociālajā dienestā iesniegumu pievienojot atbilstošus dokumentus, bet ne vēlāk kā viena mēneša laikā no krīzes situācijas rašanās.
Pabalsta apmērs nepārsniedz vienu valstī noteiktās minimālās darba algas apmēru.
Pabalsts bērna izglītības procesa nodrošināšanai
Pabalsts tiek piešķirts kancelejas preču, darba burtnīcu vai citu izglītības procesam nepieciešamo preču iegādei un to piešķir trūcīgas mājsaimniecības bērnam, kurš uzsāk vai turpina mācības vispārizglītojošās izglītības iestādēs no piecu gadu vecuma.
Pabalsts tiek piešķirts vienu reizi gadā, uzsākot jaunu mācību gadu un tā apmērs vienam bērnam 25.00 euro.
Pabalsta saņemšanai Sociālajā dienestā jāiesniedz:
• iesniegums,
• izziņa no izglītības iestādes, kurā bērns uzsāk vai turpina mācīties, gadījumā, ja šī informācija nav pašvaldības rīcībā.
Pabalsts ēdināšanas apmaksai
Pabalsts tiek piešķirts Augšdaugavas novada trūcīgas mājsaimniecības bērnam, kurš uzsāk vai turpina mācības vispārizglītojošās izglītības iestādēs vai apmeklē Augšdaugavas novada pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādi no piecu gadu vecuma.
Pabalsta saņemšanai Sociālajā dienestā jāiesniedz:
• iesniegums,
• izziņa no izglītības iestādes, kurā bērns uzsāk vai turpina mācīties, gadījumā, ja šī informācija nav pašvaldības rīcībā.
Veselības aprūpes pabalsts
Pabalsts paredzēts veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības palielināšanai un ietver materiālu palīdzību medicīnas preču iegādei un tehnisko palīglīdzekļu īrei vai iegādei, lai nodrošinātu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību mājas apstākļos.
Pabalstu var pieprasīt personas ar trūcīgas mājsaimniecības statusu vienu reizi gadā, nepārsniedzot 40,00 euro apmēru.
Pabalsta saņemšanai pieprasītājs Sociālajā dienestā iesniedz:
• iesniegumu;
• pamatojumu par nepieciešamo veselības aprūpi, ko izsniedz ģimenes ārsts vai ārsts speciālists(nosūtījuma kopija pie speciālista vai stacionāru vai izrakstu no ambulatorās kartes),
• izdevumus apliecinoša dokumenta no ārstniecības iestādes un/vai aptiekas kopija, kas izsniegts tekošā kalendārā gada laikā, nepieciešamības gadījumā uzrādot dokumenta oriģinālu;
Pabalsts briļļu iegādei trūcīgas mājsaimniecības bērnam ar redzes traucējumiem
Pabalsts paredzēts briļļu iegādei trūcīgas mājsaimniecības bērnam ar redzes traucējumiem.
Pabalstu briļļu iegādei var pieprasīt vienu reizi gadā, nepārsniedzot 40,00 euro.
Pabalsta saņemšanai briļļu iegādei pieprasītājs Sociālajā dienestā iesniedz:
iesniegumu,
izdevumus apliecinoša dokumenta par iegādātajām brillēm kopija, kas izsniegts tekošā kalendārā gada laikā, nepieciešamības gadījumā uzrādot dokumenta oriģinālu.
Sociālās palīdzības pabalstu pieprasītājs ir atbildīgs par sniegto ziņu patiesumu un savu rīcību, kā arī ir atbildīgs par zaudējumiem, kas pašvaldībai radušies viņa vainas dēļ vai nelikumīgas rīcības dēļ.