Lai saņemtu sociālos pakalpojumus nepieciešams personas iesniegums vai likumīgā pārstāvja iesniegums. Katram pakalpojumam var būt atšķirīga papildus nepieciešamo dokumentu iesniegšanas kārtība un apjoms.
Par katru pakalpojumu detalizētāku informāciju sniegs Jūsu dzīvesvietas sociālais darbinieks. Konsultācijas par pašvaldības un valsts nodrošinātajiem sociālo pakalpojumu veidiem, to piešķiršanas un saņemšanas kārtību, pakalpojumu samaksas kārtību un iesniegt nepieciešamos dokumentus pakalpojuma saņemšanai var:
Pakalpojuma mērķis palīdzēt personām, ģimenēm, personu grupām attīstīt pašu personu resursus un iesaistīt atbalsta sistēmās, veicināt personu (ģimenes) sociālās atstumtības un riska faktoru mazināšanu.
Pakalpojumu piešķir neizvērtējot personas (ģimenes) materiālo situāciju, nodrošina sociālā darbinieka konsultācijas, sociālpsiholoģisko atbalstu ģimenēm ar bērniem, bez vecāku gādības palikušiem bērniem, audžuģimenēm, ģimenēm, kuras audzina bērnu ar invaliditāti, bērniem, kuri izdarījuši likumpārkāpumus, bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem pēc ārpusģimenes aprūpes izbeigšanās, personām pēc brīvības atņemšanas soda izciešanas, personām ar invaliditāti, vecuma pensijas saņēmējiem un citiem Dienesta klientiem, kuriem ir sociālās problēmas.
Aprūpes mājās pakalpojums pilngadīgām personām
Pakalpojums tiek sniegts darba dienas laikā pilngadīgām personām, kurām vecuma vai funkcionālo traucējumu dēļ ir grūtības veikt ikdienas sadzīviskos darbus un savu personisko aprūpi un kurām nav likumīgo apgādnieku vai tie nodarbinātības vai citu objektīvu apstākļu dēļ nespēj sniegt nepieciešamo palīdzību.
Aprūpes mājās pakalpojuma ietvaros vientuļas pensijas vecuma personas, vientuļas personas ar invaliditāti, personas ārkārtas gadījumos (pēc smagām operācijām, saslimšanām u.c.), kuras funkcionālo traucējumu dēļ nespēj patstāvīgi veikt pašaprūpi, dzīvo vienas, var saņemt Mobilās aprūpes vienības pakalpojumu (paplašinātu aprūpes mājās pakalpojumu ar specializētu un aprīkotu transportu).
Personas vai viņu likumīgie apgādnieki par saņemto pakalpojumu maksā saskaņā ar Ministru kabineta noteikumos noteikto.
Aprūpes pakalpojums bērniem
Aprūpes pakalpojums tiek sniegts bērnam no 5 līdz 18 gadu vecumam, ja bērnam noteikta invaliditāte un izsniegts Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu komisijas atzinums par īpašas kopšanas nepieciešamību sakarā ar smagiem funkcionāliem traucējumiem, izņemot gadījumu, ja bērns atrodas ilgstošas sociālās aprūpes institūcijā, stacionārā ārstniecības iestādē vai ieslodzījuma vietā;
Aprūpes pakalpojuma ietvaros tiek nodrošināta aprūpe, uzraudzība, pašaprūpes spēju attīstība un saturīgu brīvā laika pavadīšana bērna dzīvesvietā, laikā, kad likumiskais pārstāvis vai audžuģimene nodarbinātības vai citu objektīvu iemeslu dēļ nevar nodrošināt bērna aprūpi un uzraudzību nepieciešamajā apjomā un Dienests ir konstatējis šādas aprūpes nepieciešamību.
Ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojums pilngadīgām personām institūcijā
Pakalpojums tiek sniegts pensijas vecuma personām, personām ar invaliditāti un personām ar smagiem funkcionāliem traucējumiem, lai nodrošinātu pastāvīgu sociālo aprūpi un sociālo rehabilitāciju gadījumos, kad sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumi dzīvesvietā personai nav pietiekami vai neatbilst personas vajadzībām.
Pakalpojums ietver personas pastāvīgu pamatvajadzību nodrošināšanu, sociālo aprūpi un sociālo rehabilitāciju atbilstoši personas funkcionālo traucējumu raksturam.
Personas vai viņu likumīgie apgādnieki par saņemto pakalpojumu maksā saskaņā ar Ministru kabineta noteikumos noteikto.
Ģimeniskai videi pietuvināts ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas pakalpojumu bērniem
Pakalpojums tiek sniegts, lai bērnam bārenim un bez vecāku gādības palikušiem bērnam no 2 līdz 18 gadu vecumam nodrošinātu pastāvīgu uzturēšanos, ja bērna aprūpi un audzināšanu nav iespējams nodrošināt audžuģimenē vai pie aizbildņa.
Pakalpojums ietver diennakts uzturēšanos un tuvinot iestādes vidi ģimeniskai videi, nodrošina bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem un jauniešiem vispusīgu attīstību, audzināšanu, izglītošanu, patstāvīgas dzīves iemaņu apgūšanu, diennakts aprūpi, sociālo rehabilitāciju, veicina bērna un ģimenes atkal apvienošanos vai jaunas ģimenes iegūšanu, sniedz atbalstu klientiem, nokļuvušiem krīzes situācijā, sniedz sociālo rehabilitāciju bērniem ar funkcionālajiem traucējumiem (fiziska rakstura un garīga rakstura) un viņu likumiskajiem pārstāvjiem.
Psihologa pakalpojums
Pakalpojums nodrošina personām iespēju saņemt individuālas un ģimenes psihologa konsultācijas ar mērķi stabilizēt klienta psihoemocionālo stāvokli, uzlabot un attīstīt noteiktas prasmes, spējas, sniegt nepieciešamo psiholoģisko atbalstu un virzienu personas problēmu risināšanai, savstarpējo attiecību ģimenē un ārpus tās uzlabošanai un stiprināšanai, kā arī psiholoģiskās izpētes veikšanu dažāda vecuma grupās.
Tiesības saņemt psihologa pakalpojumu ir ģimenēm, personām un personu grupām, kurām nepieciešama psiholoģiskā palīdzība un atbalsts.
Ģimenes asistenta pakalpojums
Ģimenes asistenta pakalpojuma mērķis ir sniegt atbalstu ģimenei (personai), kurai ar sociālā darbinieka izvērtējumu ir konstatēts sociālo prasmju trūkums bērnu audzināšanā un aprūpē, mājsaimniecības vadīšanā un sadzīves organizēšanā.
Ģimenes asistenta pakalpojumu ir tiesīga saņemt:
Sociālās rehabilitācijas pakalpojums bērniem ar funkcionāliem traucējumiem
Pakalpojums tiek sniegts bērniem ar funkcionālajiem traucējumiem, kuriem ir noteikta invaliditāte, kuriem Dienests izsniedzis norīkojumu pakalpojuma saņemšanai;
Pakalpojums ietver fiziskās un intelektuālās attīstības veicināšanu, pašaprūpes iemaņu apguvi un izmantošanu, nodarbošanos un atpūtu atbilstoši bērna psihiskās un fiziskās attīstības līmenim, dzīvei nepieciešamo zināšanu, prasmju un iemaņu apguvi.
Krīzes centra pakalpojums
Krīzes centrs sniedz pakalpojumus personām bez noteiktas dzīvesvietas vai krīzes situācijā nonākušām personām, kuru iepriekšējā dzīvesvieta bijusi deklarēta Augšdaugavas novada pašvaldības administratīvajā teritorijā, nodrošinot diennakts uzturēšanos, personiskās higiēnas iespējas, sociālo rehabilitāciju un sociālā darbinieka konsultācijas.
Krīzes dzīvokļa pakalpojums
Krīzes dzīvokļa pakalpojums nodrošina īslaicīgu izmitināšanu.
Tiesības saņemt krīzes dzīvokļa pakalpojumu ir vardarbībā cietušām personām.
Specializētās darbnīcas pakalpojums
Pakalpojums tiek sniegts personām ar funkcionāliem traucējumiem, kur tiek nodrošināts speciālistu atbalsts, darba iemaņu apguve, individuālās vai grupu nodarbības, prasmes veicinošas aktivitātes, brīvā laika pavadīšana.
Dienas aprūpes centra pakalpojums
Pakalpojums tiek sniegts pensionāriem un personām ar invaliditāti sociālo funkcionēšanās spēju uzlabošanai un uzturēšanai, sociālo prasmju attīstīšanai, izglītošanai, brīvā laika pavadīšanai un personu integrācijai sabiedrībā.
Grupu dzīvokļa pakalpojums
Grupu dzīvoklī nodrošina mājokli un individuālu atbalstu sociālo problēmu risināšanā personām ar garīga rakstura traucējumiem, kurām ir objektīvas grūtības dzīvot patstāvīgi, bet nav nepieciešama atrašanās ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā;
Grupu dzīvokļa pakalpojumu ir tiesīgas saņemt:
Specializētā transporta pakalpojums
Specializētā transporta pakalpojuma mērķis ir sniegt atbalstu personām ar smagiem kustību traucējumiem nokļūšanai uz ārstniecības iestādi, aprūpes institūciju, valsts un pašvaldības iestādēm.
Pakalpojumu piešķir:
Asistenta un pavadoņa pakalpojums pašvaldībā
Asistenta pakalpojums un pavadoņa pakalpojums tiek apmaksāts no valsts budžeta, kuru nodrošina personas deklarētās dzīvesvietas pašvaldības sociālais dienests.
Konsultācijas un dokumentu noformēšana asistenta un pavadoņa pakalpojuma pašvaldībā saņemšanai notiek tikai pēc iepriekšēja pieraksta.
Sīkāka informācija- https://www.lm.gov.lv/lv/socialas-rehabilitacijas-pakalpojumi
Sīkāka informācija- https://www.lm.gov.lv/lv/tehnisko-paliglidzeklu-pakalpojumi
Sīkāka informācija- https://www.lm.gov.lv/lv/ilgstosas-socialas-aprupes-un-socialas-rehabilitacijas-pakalpojumi
Sīkāka informācija- https://www.lm.gov.lv/lv/profesionalas-piemerotibas-noteiksanas-un-profesionalas-rehabilitacijas-pakalpojumi